Premier Robert Golob se je v Rimu sestal z italijansko premierko Giorgio Meloni. Pogovarjala sta se predvsem o migracijah in nadzorih na mejah ter drugih bilateralnih zadevah.
Slovenski premier Robert Golob je v Rim odpotoval z namenom, da predstavi svoje zamisli o tem, kako ohraniti schengen in preprečiti, da nadzor na mejah med državami schengenskega območja postane trajen.
Obisk je potrdil strateško zavezništvo Slovenije in Italije pri vseh pomembnih evropskih in globalnih temah, voditelja pa sta v palači Chigi v Rimu govorila o tem, na kakšen način je mogoče še dodatno okrepiti sodelovanje v korist državljanov obeh držav, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
V izjavi po srečanju z italijansko premierko Giorgio Meloni je poudaril pomen sodelovanja na strateških področjih, s poudarkom na obrambi in energetiki. Glede mejnega nadzora je gostiteljica zagotovila, da ga bo Italija odpravila, ko bodo to razmere omogočale, oba pa sta se zavezala k ohranitvi dialoga o manjšinah.
Golob je tudi dejal, da Slovenijo in Italijo veže bogata zgodovina, predvsem pa “lepa in bogata prihodnost”. Pri tem je še posebej spomnil na lansko zimo, ko je ob energetski krizi zaradi pomanjkanja plina ravno Italija Sloveniji prva priskočila na pomoč s paktom o solidarnosti. “To je bila ena zelo pomembna gesta, ki smo jo mogoče pričakovali od kakšne druge sosednje države, pa je nismo bili deležni,” je še dodal.
Meloni je medtem povedala, da državi še posebej v zadnjem času zelo dobro sodelujeta. Pri tem je izpostavila rekordno dvostransko trgovinsko menjavo v zadnjem obdobju in dodala, da sta se z Golobom pogovarjala o načinih krepitve sodelovanja še na drugih področjih.
Golob je omenil tudi področje obrambe, kjer vidi Italijo kot pomembno partnerico v vojaških misijah in dobaviteljico vojaške opreme. Po njegovih besedah pa se obeta sodelovanje tudi med vojaškima industrijama.
Italijanska premierka: Nadzor bo odpravljen, ko bodo razmere to omogočale
Glede najbolj pereče teme, migracij, je Meloni v izjavi po srečanju dejala, da razumejo težave obmejnega prebivalstva ob ponovni uvedbi nadzora na meji med državama. Ko bodo razmere to omogočale, bo nadzor odpravljen, je zagotovila premierka, pri tem pa izpostavila nujnost zaščite zunanjih meja EU. “Bolj kot bomo uspešni pri obrambi zunanjih meja, bolj bomo učinkoviti pri obrambi svobode gibanja znotraj EU,” je dejala.
Kot je še povedal Golob, sta z gostiteljico govorila tudi o tem, kako poskrbeti, da bodo, ne samo obmejni, ampak vsi prebivalci obeh držav, imeli čim več od bilateralnega sodelovanja.
Italija je sredi oktobra uvedla začasni nadzor na meji s Slovenijo, posledično je Slovenija uvedla nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko. Odločitev o uvedbi nadzora na meji s Slovenijo je premierka Meloni opisala kot nujno zaradi trenutnih razmer v svetu, od Bližnjega vzhoda do migrantske krize.
Pogovor tudi o manjšinah
Golob je pred obiskom v ponedeljek gostil predstavnike slovenske manjšine v Italiji, to temo pa je izpostavil tudi na današnjem srečanju. Predsednik vlade je namreč prepričan, da sta manjšini na obeh straneh meje, ki sta bili v preteklosti morda vir konfliktov, danes lahko vir sožitja.
Po pogovorih v Rimu pa je za slovenske medije povedal, da je danes dobil “zelo jasne izraze naklonjenosti” temu, da bi tudi italijanska vlada finančno podprla slovensko manjšino v Italiji. Sprožili so tudi pogovore o njenem stalnem predstavništvu – na eni strani v italijanskem parlamentu, kar je po besedah Goloba verjetno dolgoročni projekt, na drugi strani pa je v igri tudi “bolj realno” stalno zastopstvo v svetu dežele Furlanije – Julijske krajine (FJK).
Kot je poudarila Meloni, gre za temo, ki je obema voditeljema pri srcu, zaradi česar nameravata Ljubljana in Rim glede tega ohraniti nenehen dialog. Voditelja sta ob tem spomnila na projekt evropske prestolnice kulture, ki ga bosta leta 2025 družno izvajali nosilki tega naziva, Gorica in Nova Gorica. Golob je “prijateljico Meloni” povabil na srečanje v Novi Gorici čez dve leti.
Glede vojne v Ukrajini sta voditelja znova poudarila zavezanost podpori suverenosti in ozemeljske celovitosti države, ki se od februarja lani sooča z rusko agresijo. V luči ponovne zaostritve konflikta na območju Palestine in Izraela pa je Meloni izrazila zadovoljstvo nad dejstvom, da bo Slovenija v kratkem zasedla sedež nestalne članice v Varnostnem svetu ZN.
Golob se ni sestal z Mattarello
Na delovnem kosilu se je nato premier sestal z italijansko senatorko slovenskega rodu Tatjano Rojc, s katero sta spregovorila o nujnosti krepitve sodelovanja med Slovenijo in Italijo za dobrobit slovenske narodne skupnosti.
Zatem sta se skupaj srečala še s predsednikoma obeh domov italijanskega parlamenta, Ignazijem La Russo in Lorenzom Fontano. Rojc je po pogovorih sporočila, da so pozornost posvetili spoštovanju vseh členov zaščitnega zakona za slovensko manjšino iz leta 2001.
Golob se ni srečal s predsednikom Italije Sergiom Mattarello, ker ga v času obiska ni bilo v Rimu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje