Gregorič se bo obrnil na KPK, nad njegovim ravnanjem ogorčeni tudi v Svobodi

Slovenija 01. Apr 202514:10 12 komentarjev

V javnosti odmeva primer poslanca Svobode Miroslava Gregoriča, ki je po izvolitvi v državni zbor več kot dve leti in pol zasedal še mesto prokurista v podjetju. Gre za nezdružljivost funkcij, opozarja Komisija za preprečevanje korupcije (KPK). Gregorič je napovedal, da bo svoje ravnanje sam preveril na KPK, vendar kritik v koaliciji, pa tudi znotraj poslanske skupine Gibanja Svoboda, ne manjka.

Poslanec Svobode Miroslav Gregorič je bil do začetka letošnjega januarja prokurist v zobozdravstvenem podjetju Cyclopet, ki ga danes vodi njegova hčerka. Na KPK so že v ponedeljek poudarili, da mesto prokurista v podjetju po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije ni združljiva z opravljanjem poslanske funkcije.

Gregorič, ki bi moral nezdružljivost funkcij odpraviti v 30 dneh po potrditvi poslanskega mandata, je priznal, da o svoji dejavnosti ni obvestil ne KPK ne državnega zbora. Ob tem je zatrdil, da kot prokurist ni podpisal niti ene pogodbe ali računa podjetja Cyclopet, ki ga je ustanovil leta 2003. “Prokurist sem ostal za vsak primer, če bi bilo treba kakšno stvar urediti namesto žene, ki je bila prej lastnica, oziroma namesto hčerke, ampak ker do tega nikoli ni prišlo, smo to ukinili,” je pojasnil za TVS.

V Gibanju Svoboda so včeraj poudarili, da niso bili predhodno seznanjeni z nezdružljivostjo funkcij v primeru njihovega poslanca. O tej zadevi so se po besedah vodje poslancev največje vladne stranke Nataše Avšič Bogovič pogovorili na današnji seji poslanske skupine. Na vprašanje, ali bo Gregorič odstopil s položaja, je Avšič Bogovič odgovorila, da bodo v Svobodi počakali, da mnenje o tej zadevi poda KPK.

Miroslav Gregorič
Poslanec Svobode Miroslav Gregorič (Foto: Borut Živulović /BOBO)

Do Gregoriča kritični tudi nekateri poslanci Svobode

Kot je pojasnila, je Gregorič na seji poslanske skupine napovedal, da se bo sam obrnil na KPK in jo zaprosil za mnenje. “Njegovo odločitev smo sprejeli z zadovoljstvom, ker neodvisnim institucijam, kot je KPK, zelo zaupamo. Spoštujemo pravno državo in verjamemo, da bodo odločili v skladu s pristojnostmi,” je dejala Avšič Bogovič.

Ob tem je izrazila pričakovanje, da bo KPK v skladu s svojimi pristojnostmi v konkretnem primeru odločila o morebitnih kršitvah in potencialnih sankcijah. “Pustimo, da se zadeva razišče, pa bomo videli, ali je poslanec Gregorič res storil kaj takšnega, da bi moral prevzeti odgovornost z odstopom,” je dejala vodja poslancev Svobode.

Na vprašanje, kako bi ravnala, če bi se sama znašla v takšnem položaju, pa je Avšič Bogovič odgovorila, da o tem ni razmišljala. “Danes sem bila zadovoljna s pojasnili kolega Gregoriča. Čakamo na dodatna pojasnila. Verjamem, da človek tudi kdaj kaj pozabi narediti, in ko to ugotovi, lahko zadevo sanira. Kolega Gregorič bo ravnal proaktivno, da ta črn madež spere s sebe in stranke,” je še navedla vodja poslancev Svobode.

Vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič (Foto: Borut Živulovič/Bobo)

Po naših neuradnih informacijah so sicer nekateri poslanci Gibanja Svoboda do Gregoriča zelo kritični in menijo, da bi moral za svoje ravnanje nemudoma prevzeti odgovornost.

“Morda lahko pričakujemo, da bo zdaj ravnal drugače”

Tudi poslanec SD Predrag Baković pričakuje, da bodo ravnanje poslanca Gregoriča presodile KPK in druge pristojne institucije. “Vse omejitve, ki zadevajo nezdružljivost funkcije funkcionarjev s kakšnimi spregami, so postavljene z razlogom in jih je treba spoštovati. Tisti, ki tega ne spoštuje – kar bi lahko bilo tudi v primeru poslanca Gregoriča, če bodo to ugotovili ustrezni organi – mora sprejeti odgovornost in vse posledice, ki bodo v zvezi s tem nastopile,” je dejal Baković. Ob tem je dodal, da je treba ohraniti moralno držo, če se bo ugotovilo, da kaj ni bilo v redu.

Baković je še ocenil, da je dobro, da je Gregorič zapustil mesto prokurista še pred obravnavo zakona o zdravstveni dejavnosti v državnem zboru. “Glede glasovanja o zakonu bo sam pojasnil stvari in morda lahko pričakujemo, da bo zdaj ravnal drugače,” je dodal. Spomnimo, da je Gregorič kot edini poslanec koalicije nasprotoval amandmaju svojih poslanskih kolegov, da tudi za koncesionarje velja neprofitnost pri storitvah, ki jih opravljajo v javni zdravstveni mreži. V javni razpravi je poudarjal, da so koncesionarji tudi med lekarnarji, veterinarji, vrtci, domovi za starejše, notarji, celo med servisi za tehnične preglede motornih vozil.

“Pričakoval bi, da bo Gregorič ta zakon podprl”

Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec pa je dejal, da bi v luči zadnjih dogodkov in zelo očitnega konflikta interesov pričakoval, da bo Gregorič zakon podprl. “To, da gospod Gregorič ni prijavil svojega opravljanja funkcije prokurista, meče slabo luč na celotno zadevo. Je pa njegova odgovornost, da se s to zadevo sooči na način, ki je temu ustrezen,” je dejal Tašner Vatovec.

Na vprašanje, ali bi moral Gregorič odstopiti in vrniti poslanski mandat, je vodja poslancev Levice odgovoril, da bi morali v tem primeru pridobiti neko dodatno stališče KPK. “Seveda je jasno, da sta funkciji poslanca in prokurista nezdružljivi. Smo pa imeli že v preteklosti primere, nekateri se sicer še nadaljujejo na sodiščih, ko je KPK izrekla kazenske globe in javne opomine. Se pa mora vsak posameznik odločiti, ali je ta prekršek zanj in za njegove moralne standarde dovolj resen, da odstopi.”

NSi za čimprejšnji sklic mandatno-volilne komisije

V Novi Sloveniji pa menijo, da bi morala o tem, ali je pri Gregoriču prišlo do nezdružljivosti funkcij, najprej odločati mandatno-volilna komisija državnega zbora. Kot je poudarila njihova poslanka Iva Dimic, pričakujejo, da bo seja te komisije, ki je “v rokah Svobode”, sklicana čim prej. SDS se na ravnanje poslanca Gregoriča ni odzvala.

“Če želiš resno opravljati poslansko funkcijo, moraš te stvari tudi resno jemati. To ni samo neki osnovni temelj transparentnosti, ampak tudi pomemben gradnik zaupanja javnosti v funkcijo poslanke ali poslanca. Vsak tak spodrsljaj krni ne samo ugled posameznega poslanca, ampak celotne institucije,” je še dodal Tašner Vatovec.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje