Pivovarna Laško Union v lasti nizozemskega Heinekena je hrvaškemu poslovnemu partnerju prodala blagovni znamki Sola in Zala. S tem umika proizvodnjo iz prestolnice, tu pa ohranja sedež in načrtuje novo mikropivovarno. Na naše vprašanje, ali so pripravljeni zemljišča na elitni lokaciji prodati, predsednik uprave Zouulis Mina odgovarja pritrdilno: trenutno fakulteta za arhitekturo pripravlja študijo možne alternativne rabe zemljišča, odločitev nameravajo sprejeti še letos.
Po tem, ko so lani varjenje in polnjenje piva znamke Union preselili v Laško ter napovedali, da bodo letos enako storili tudi s programom brezalkoholnega piva, je danes Pivovarna Laško Union javnost obvestila še o prodaji blagovnih znamk brezalkoholnih pijač Zala ter Sola.
Kupec je slovenska družba Nika Bev, za katero stoji hrvaško družinsko podjetje Stanić pijače, sicer Heinekenov dolgoletni distributer. Podjetje ima v lasti pijače blagovne znamke Juicy in je uveljavljen proizvajalec brezalkoholnih pijač. Hčerinsko družbo v Sloveniji so ustanovili konec decembra, zastopnica je Nina-Christina Stanić.
“Družina Stanić je vodilna v distribuciji negaziranih brezalkoholnih pijač v Adria regiji in je že več let naša partnerica. Predana je dolgoročnemu razvoju obeh blagovnih znamk z zagotavljanjem nadaljnje odlične kakovosti izdelkov za kupce in potrošnike,” je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik uprave Pivovarne Laško Union Zooullis Mina.
Vrednosti posla ni razkril, saj gre za poslovno skrivnost.
Preberite še: Pivovarna Laško Union prodala dve legendarni blagovni znamki
Za hitrejšo rast bi morali veliko vlagati v marketing
Po besedah Mine so odločitvi za prodajo botrovali predvsem naslednji argumenti:
- mestno središče Ljubljane ima omejene možnosti za nadaljnji dolgoročni razvoj in rast proizvodnje,
- skupina Heineken se želi osredotočiti na jedrni segment proizvodnje piva,
- če bi želeli ohranjati vzdržnost in dobičkonosnost segmenta brezalkoholnih pijač, kjer ima Union šestodstotni tržni delež, bi morali veliko vlagati v marketing.
“Mi smo pivovarji, tu smo močni, v segmentu brezalkoholnih pijač pa ne toliko. Vem, da navzven izgleda preprosto, češ da polnimo vodo v steklenice in jo prodajamo, a v resnici je ta posel precej kompleksen,” je dejal Mina.
Union ostaja distributer za Slovenijo
Pogodba predvideva, da bo Pivovarna Laško Union še letos proizvajala brezalkoholne pijače za nove lastnike, potem pa bo podjetje Stanić prevzelo proizvodnjo – in jo predvidoma selilo na lastne lokacije. Union pa bo še naprej ostal distributer za Slovenijo.
Pivovarna Laško Union ima na ljubljanski lokaciji še okoli 120 zaposlenih, od tega jih približno polovica dela v proizvodnji, ki jo zdaj prodajajo. Kaj bo z okoli 60 presežnimi delavci, še ni jasno. V pivovarskem podjetju pravijo, da pogovori s socialnimi partnerji še potekajo, zato tudi še nimajo končnega števila presežnih delavcev.
Kot je na naše vprašanje dejal Mina, pa so jim ponudili možnost zaposlitve v Laškem.
Analizirajo, kaj z zemljišči na elitni lokaciji
Ne glede na nadaljnji potek pogovorov je jasno, da se pivovarska proizvodnja dokončno umika iz središča Ljubljane. Na vprašanje N1, ali so pripravljeni zemljišče tu prodati, je Mina dejal, da trenutno ne vodijo nobenih pogovorov v zvezi s potencialno prodajo ljubljanske lokacije.
So pa v pogovorih z ljubljansko občino in fakulteto za arhitekturo, ki pripravlja študijo o možni prihodnji rabi zemljišč. Ta naj bi bila končana v šestih ali osmih mesecih, ko se bodo v podjetju odločili, kaj z zemljiščem.
Spomnimo, da je bilo prav območje Pivovarne Union problematično pri načrtovanju tako imenovanega železniškega projekta tivolski lok, ki bi povezoval primorsko in gorenjsko železnico. Direkcija za infrastrukturo je sicer lani po poročanju Dnevnika projekt opustila. Lokacija v središču mesta pa je prav gotovo privlačna tudi za nepremičninske vlagatelje.
V Ljubljani bo mikropivovarna, širitev v Laškem
Spomnimo, da je podjetje v zadnjih letih postopoma iz Ljubljane v Laško že preselilo polnjenje ter varjenje piva znamke Union, za letos pa napoveduje tudi selitev programa brezalkoholnega piva.
Po prodaji Zale in Sole tako v Ljubljani ostaja le še sedež, poleg tega tu Pivovarna Laško Union snuje mikropivovarno, ki bo po besedah Mine “bolj prilagojena lokaciji in okolici”. Ta naložba bo po besedah Mine del 30-milijonskega naložbenega cikla, ki ga načrtujejo za prihodnja tri leta. Zaradi načrtov z mikropivovarno Union tu tudi ohranja vodno koncesijo.
Ta vključuje še razvoj distribucije. Pivovarna Laško Union je namreč pravkar dobila dovoljenja za prevzem distribucijskega podjetja Davidov hram. Načrtuje pa tudi širitev laške pivovarne, ki bo – kot pravi Mina – “s tem postala ena večjih pivovarn Heinekena v regiji”.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje