Lansko leto, ko je javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnica začelo razmišljati o plavajočih hiškah na Ljubljanici, prenočevanje po odloku plovbnega režima še ni bilo dovoljeno. Poleti so nato spremenili odlok in iz njega črtali člen, ki je prepovedoval uporabo plovil za bivanje in prenočevanje. Oddajanje bodo začeli predvidoma aprila, prek platform Booking, Expedia in Airbnb.
Plavajoči hiški na Ljubljanici ob Grubarjevem nabrežju so namestili lanskega novembra.
V vodi bosta vse leto, oddajati pa ju bodo po informacijah LPT začeli spomladi, okvirno od aprila.
Strategija oddajanja hišk v najem je še v usklajevanju, zato cene nočitve še niso znane. Kot je pred tedni na redni tedenski novinarski konferenci dejal ljubljanski župan Zoran Janković, bo oddajanje plavajočih hišk vodil Javni zavod Ljubljanski grad. Ta po županovih besedah uspešno vodi že hostel Celica.
Podobne plavajoče hiške so tudi v Portorožu, kjer jih po podatkih na spletu oddajajo od 109 evrov na noč, sprejmejo pa do šest oseb.
Hiške na Špici na Prulah bodo oddajali prek platform Booking, Expedia in Airbnb, so sporočili iz LPT.
Pred leti je bil Janković proti
Še preden so se na LPT odločili, da bi na Ljubljanico postavili hiške, v katerih bodo lahko turisti prenočili, so imeli takšno idejo v Klubu rečnih kapitanov. Takrat jim na občini niso dovolili, da bi ponujali prenočitve na svojih ladjicah.
“Res je. Spomnite se, kako je bilo takrat, pred 15 leti. Ladjice nasproti Špice so služile predvsem kot prostor za pijančevanje. Takrat smo jih zavrnili. Prav tako takrat še ni bilo pristanišča. Vsak je parkiral, kjer je želel. Razmere so zdaj popolnoma drugačne,” je odločitev, zakaj so jih takrat zavrnili, zdaj pa so LPT omogočili prenočitve na Ljubljanici, komentiral Janković. Predlog LPT se mu je zdel primeren v “smislu poživitve prenove Ljubljanice”.
LPT je novo turistično storitev med načrte uvrstil lani v okviru oživitve rečnega pristanišča na Špici, ki izvaja javno gospodarsko službo upravljanja pristanišč in vstopno-izstopnih mest na Ljubljanici. A še pred tem so morali mestni svetniki spremeniti odlok o plovbnem režimu, saj je bilo prepovedano bivanje in prenočevanje na plovilih, ob tem pa je bilo prepovedano zadrževanje na plovilih po 24. uri.
Spremenili dva člena
Odlok so mestni svetniki spremenili lanskega junija in črtali 6. člen, ki je prepovedoval bivanje in prenočevanje, v 13. člen pa so dodali, da je po 24. uri dovoljeno zadrževanje v primeru izvajanje javne službe. Spremembe so obravnavali na pobudo LPT, izhaja iz gradiva seje mestnega sveta.
“Na podlagi pobude upravljalca pristanišča in vstopno-izstopnih mest Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice, d. o. o., se s spremembo odloka upravljalcu omogoči zadrževanje na plovilih tudi po 24. uri, če je to potrebno zaradi izvajanja nalog izbirne gospodarske javne službe upravljanja pristanišča in vstopno-izstopnega mesta po odloku,” so zapisali.
Za hiški odšteli nekaj več kot 261 tisoč evrov
Plavajoči hiški je LPT naročil pri 3maran, ki je naselje plavajočih hišk postavilo že v Marini Portorož. Za dve hiški, ki imata enak tloris in obsegata skupno 32 kvadratnih metrov bivalne površine, je odštel 261.527 evrov.
“Plavajoče hiške se bodo oddajale kot nastanitveni obrat za prenočitev. Zaradi svoje narave bodo zagotovo zanimive, saj si vse več potrošnikov želi doživeti nekaj novega in zanimivega oziroma iščejo nove izkušnje in edinstvene nastanitve. To pa plavajoče hiške zagotovo so, saj nudijo zasebnost in udobje klasičnih nastanitev, obenem pa tudi udobje luksuznih jaht,” so postavitev hišk za N1 komentirali v LPT.
Plavajoče hiške imajo v notranjosti dnevni prostor s kuhinjo in jedilnico, spalnico, otroško sobo s pogradom in kopalnico. Površina bivalnega dela je 32 kvadratnih metrov, površina vseh zunanjih teras pa 50 kvadratnih metrov.
Na terasi bodo uporabnikom na voljo tudi velika miza in 6 stolov ter dva ležalnika in jacuzzi.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje