Hoivik o referendumu: Pripravljeni smo na boj, morda celo na mesarsko klanje

Slovenija 11. Apr 202514:24 143 komentarjev

V SDS volilce pozivajo, naj se 11. maja v čim večjem številu udeležijo referenduma o dodatkih k pokojninam za umetnike in glasujejo proti zakonu, ki so ga pripravili na ministrstvu za kulturo. "Z glasom proti smo pravi branik slovenske kulture in umetnosti in bomo v ponos Francetu Prešernu, po katerem se imenujejo nagrade, ki jih Levica zdaj izkorišča za svoje partikularne interese," je dejal poslanec SDS Andrej Hoivik. Ob tem je bil kritičen do premierja Roberta Goloba in ministrice za kulturo Aste Vrečko, ki pozivata k bojkotu referenduma. "Prepričani smo, da je vladno koalicijo, predvsem pa predsednika vlade, strah glasu ljudstva in ljudi," je ocenil Hoivik.

“Ta kampanja in referendum bosta boj za dostojanstvo in pravičnost, predvsem pa praznik demokracije. Na dan referenduma namesto izbranih poslank in poslancev odločajo ljudje,” je ob začetku današnje kampanje pred referendumom o dodatkih k pokojninam za umetnike poudaril poslanec SDS Andrej Hoivik.

V največji opozicijski stranki pod vodstvom Janeza Janše so za razpis referenduma zbrali več kot 47.500 podpisov. Zakonu o dodatkih k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki so ga pripravili na ministrstvu za kulturo pod vodstvom Aste Vrečko, nasprotujejo, ker menijo, da ne prinaša jasno določenih meril za podeljevanje dodatkov. Ob tem v SDS ocenjujejo, da omenjeni dodatki k pokojninam predstavljajo neupravičene privilegije za ozko skupino ljudi.

“Na tem referendumu bomo odločali, ali želimo živeti v državi, kjer vlada Roberta Goloba deli državljane na prvorazredne in drugorazredne in kjer pred sprejemom pokojninske reforme uzakonja pravico do 1.200 oziroma 2.400 evrov mesečnega dodatka. To bodo pokojnine, ki se bodo redno in izredno usklajevale, hkrati pa od teh dodatkov ne bo plačan niti cent davka za dolgotrajno oskrbo. To je naravnost abotno in škandalozno,” je dejal Hoivik.

“SDS ni nikoli pozivala k bojkotu referendumov”

Poslanec SDS je bil ob tem kritičen do premierja Goloba in ministrice Vrečko, ki volilce pozivata k bojkotu referenduma: “Prepričani smo, da je vladno koalicijo, predvsem pa predsednika vlade, strah glasu ljudstva in ljudi. Zato torej odločitev za bojkot. V SDS menimo, da moramo 11. maja vsi oditi na referendum, da ubranimo pravico do svojega glasu, do svojega strinjanja ali pa nestrinjanja z aktualnimi dejanji Golobove vlade.”

Če je ta zakon res tako strokoven in transparenten, ne vem, zakaj premier in ministrica pozivata k bojkotu referenduma, je dejal Hoivik. Ob tem je poudaril, da SDS nikoli doslej ni pozivala ljudi, naj se ne udeležijo referendumov. “Predsednik vlade Janez Janša leta 2021 ni pozival k bojkotu referenduma o zakonu o vodah. Vsaka stran je predstavila svoje argumente, na koncu pa je odločilo ljudstvo.”

Volilce je pozval, naj se v čim večjem številu udeležijo tokratnega referenduma in glasujejo proti. “Z glasom proti smo pravi branik slovenske kulture in umetnosti in bomo v ponos Francetu Prešernu, po katerem se imenujejo nagrade, ki jih Levica zdaj izkorišča za svoje partikularne interese.” Ob tem je dodal, da je Levici na čelo upravnega odbora Prešernovega sklada uspelo postaviti Zdenko Badovinac, ki je na listi najmanjše vladne stranke kandidirala na lanskih evropskih volitvah.

Na vprašanje novinarjev, ali jim bo na referendumu uspelo doseči kvorum, pa je Hoivik odgovoril, da v SDS verjamejo, da jim bo s svojimi argumenti uspelo prepričati več kot 340 tisoč ljudi, naj se udeležijo referenduma. “V SDS smo pripravljeni na boj, morda celo na mesarsko klanje, kot bi rekel France Prešeren. Vemo, da je pravica na naši strani in da bomo z odhodom na ta referendum ubranili pravico do dostojnosti in spoštovanja, predvsem pa do demokracije,” je dodal Hoivik.

Proti bo moralo glasovati najmanj 340 tisoč ljudi

Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volilcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volilcev. Po zadnjih podatkih notranjega ministrstva bi kvorum za zavrnitev zakona moral znašati 338.671 glasov.

Hoivik je dejal, da se v SDS strinjajo z besedami Vrečko, naj ljudje na dan referenduma počastijo kulturo z obiskom kinematografov in gledališča ali pa s prebrano knjigo, a naj se pred tem udeležijo glasovanja. “Vemo pa, da imamo več sto tisoč ljudi, predvsem upokojencev, ki si ne morejo privoščiti obiska kina, gledališča ali kakšne druge kulturne ustanove. Lahko pa bodo odšli na referendum, ki bo zanje brezplačen.” Izvedba referenduma bo državo stala približno 6,6 milijona evrov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino