V katerih poklicih najbolj primanjkuje kadra?

Slovenija 17. Feb 202310:20 2 komentarja
Delavec
Luka Dakskobler/ BOBO

Na fakultetah, višjih in srednjih šolah do sobote potekajo informativni dnevi, kjer lahko bodoči dijaki in študenti dobijo informacije o nadaljevanju šolanja. Preverili smo, kakšno je stanje na trgu dela in v katerih poklicih najbolj primanjkuje kadra?

Na informativnih dnevih, ki se po dveh covidnih letih znova vračajo v normalo, se bodo bodoči študenti in dijaki podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji, možnostmi in pogoji študija, s poklici oziroma delom, možnostmi zaposlovanja in nadaljevanja izobraževanja ter z drugimi informacijami, pomembnimi za odločanje o šolanju. In kaj kaže trg dela, v katerih poklicih beležijo največje pomanjkanje kadra?

Na portalu Moje delo delodajalci trenutno najpogosteje iščejo: prodajalce, proizvodne delavce, skladiščnike, delavce na stroju, kuharje, natakarje in informatike. Med poklici, v katerih imajo delodajalci najpogosteje težave pri iskanju ustreznih delavcev, so tudi vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev, zidarji, delavci za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, varilci, prodajalci in vojaki, so pojasnili na portalu in dodali, da v Sloveniji že vrsto let poleg deficitarnega kadra kronično primanjkuje tehničnega kadra, kot so IT strokovnjaki, elektroinženirji, strojni inženirji in inženirji mehatronike.

Medtem so na portalu Deloglasnik trenutno med najbolj iskanimi: medicinske sestre, delavci v proizvodnji, kuharji in natakarji, prodajalci, čistilci, monterji, skladiščniki, bolničarji, zdravniki specialisti, pomožni gradbeni delavci in računovodje.

Preberite še: Zaposlovanje tujcev: delodajalci podpirajo poenostavitve, a si jih želijo še več

Tudi po zadnjih podatkih zavoda za zaposlovanje so najbolj iskani: vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev, varilci, delavci za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, kuharji, zidarji, natakarji, čistilci, strežniki in gospodinjski pomočniki v uradih, hotelih in drugih ustanovah, prodajalci, orodjarji, skladiščniki in uradniki za nabavo in prodajo, delavci za preprosta dela pri nizkih gradnjah, poklici za zdravstveno in socialno oskrbo na domu, delavci za preprosta dela pri visokih gradnjah, elektroinštalaterji, strugarji, bolničarji negovalci v zavodih, varnostniki, strokovni sodelavci za zdravstveno nego, vozniki osebnih vozil, taksijev in lahkih dostavnih vozil in upravljavci strojev za zemeljska dela.

Zadnja lanska napoved poklicnega barometra, ki jo je pripravil zavod za zaposlovanje in napoveduje letošnje stanje na trgu dela, kaže, da bo letos v Sloveniji primanjkovalo 99 poklicev, kar pomeni, da bodo potrebe delodajalcev presegle ponudbo na trgu dela. Gre za poklice na področjih zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, šolstva, gradbeništva, prometa in gostinstva. V katerih poklicih bo kadra najbolj primanjkovalo, si lahko pogledate v spodnji tabeli.

Na zavodu sicer ugotavljajo, da je največ težav z zagotavljanjem kadra na področju gradbeništva, gostinstva, zdravstva, socialnovarstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, izobraževanja, prometa in skladiščenja. Ta področja se s pomanjkanjem kadrov soočajo že več let.

Po njihovih podatkih so delodajalci lani največkrat iskali: delavce za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih (10.184 prostih delovnih mest), delavce za preprosta dela pri visokih gradnjah (9.659), čistilce, strežnike in gospodinjske pomočnike, v uradih, hotelih in drugih ustanovah (8.300), voznike težkih tovornjakov in vlačilcev (4.801), prodajalce (4.229), natakarje (4.217), skladiščnike in uradnike za nabavo in prodajo (3.896), delavce za preprosta dela pri nizkih gradnjah (3.712), strokovne sodelavce za zdravstveno nego (3.453), varilce, (3.441), kuhinjske pomočnike (3.309), strokovnjake za zdravstveno nego (3.240), kuharje (3.237), poklice za zdravstveno in socialno oskrbo na domu (2.939), vzgojitelje in pomočnike vzgojiteljev predšolskih otrok (2.859).

Na zavodu za zaposlovanje še dodajajo, da so zgornji poklici na seznamu najbolj iskanih tudi v preteklih letih.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje