Inštitutu 8. marec je “ratal”

Slovenija 26. Mar 202511:58 35 komentarjev
Foto: Nika Kovač/FACEBOOK

Inštitut 8. marec je zbral dovolj podpisov v kampanji Moj glas, moja izbira za varen in dostopen splav. Mejnik milijon zbranih podpisov, kar zadostuje pogoju, da pobudo obravnava Evropska komisija, je dosegel že pred dobrimi tremi meseci, a je zbiranje podpisov nadaljeval. Evropska komisija namreč upošteva le pravilno izpolnjene podpise. Če bi bilo neveljavnih preveč podpisov, bi morali zbiranje začeti znova, zato so se decembra odločili, da bodo zbrali dodatnih 200.000 podpisov.

V kampanji pobude Inštituta 8. marec za varen in dostopen splav Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) so zbrali 1.200.000 podpisov.

Po besedah direktorice inštituta Nike Kovač je to dokaz, da lahko dosežemo težko stvar, če imamo pozitivne vrednote in se zavzemamo za nekaj lepega in močnega, so zapisali na Instagramu. Na Facebooku pa je Kovač ob fotografiji na kratko zapisala “ratal”.

Čeprav je Inštitut 8. marec mejnik milijon zbranih podpisov, kar zadostuje pogoju, da pobudo obravnava Evropska komisija, dosegel že pred dobrimi tremi meseci, je zbiranje podpisov nadaljeval. Evropska komisija namreč upošteva le pravilno izpolnjene podpise.

Če bi bilo neveljavnih preveč podpisov, bi morali zbiranje začeti znova, zato so se decembra odločili, da bodo zbrali dodatnih 200.000 podpisov. Zdaj ko so te dodatnih zbrali, bodo podpise preverile uradne institucije v vseh državah EU, kar lahko traja še nekaj mesecev.

Glavni cilj pobude je vzpostaviti poseben mehanizem financiranja, namenjen zagotavljanju dostopa do storitev splava in reproduktivnega zdravstvenega varstva ženskam v EU. V praksi to ne pomeni spremembe nacionalnih zakonodaj, temveč da bi državljanke EU lahko tudi v drugih državah članicah opravile splav brezplačno.

Na Inštitutu 8. marec so aprila lani, ko se je začelo zbiranje podpisov, opozorili, da 20 milijonov žensk v Evropi nima dostopa do splava. V številnih evropskih državah je splav zakonit, kar pa ne pomeni, da je dostopen, zlasti zaradi ponekod razširjenega ugovora vesti. Prav tako ponekod, denimo v Avstriji in Nemčiji, splav ni brezplačen.

Pri kampanji so sodelovale organizacije iz Slovenije, Poljske, Finske, Irske, Francije in Španije.

POSEBNI VIDEO: “Tokratni izbruh je bil najbolj grob”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino