Iskanje novega varuha: koalicija usklajena, težav za predsednico še ni konec

Slovenija 24. Feb 202505:15 5 komentarjev
Predsednica republike Nataša Pirc Musar
Predsednica republike Nataša Pirc Musar (Foto: Borut Živulović/F. A. Bobo)

Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo ta teden zaključila tretji krog posvetovanj z vodji poslanskih skupin o novem varuhu človekovih pravic. Sedanjemu varuhu Petru Svetini se je mandat iztekel v nedeljo, koalicija pa je po informacijah N1 za njegovo naslednico pripravljena podpreti nevladnico Katarino Bervar Sternad. A težav za predsednico s tem ni konec, saj Bervar Sternad za svojo izvolitev potrebuje tudi glasove dela opozicije. Na podporo SDS ne more računati, v NSi pa nad njeno morebitno kandidaturo prav tako niso navdušeni. Kaj bo storila predsednica?

Varuhu človekovih pravic Petru Svetini je v nedeljo potekel šestletni mandat. Ker državni zbor njegovega naslednika še ni izvolil, naloge varuha začasno prevzema prvi namestnik Ivan Šelih. Kaj lahko se zgodi, da na tem mestu ne bo le kratek čas. Predloga za novega varuha predsednica republike Nataša Pirc Musar v državni zbor še ni poslala, nobenemu od prijavljenih kandidatov pa se za izvolitev potrebnih 60 poslanskih glasov za zdaj ne obeta. Za tolikšno podporo bi se namreč moral koaliciji pridružiti del opozicije, kar pa je glede na trenutno razklanost slovenske politike težko predstavljivo.

Zanimanje za funkcijo varuha človekovih pravic je veliko. Prijavilo se je kar 14 kandidatov, med njimi sedanji varuh Svetina in njegova predhodnica na tem položaju Vlasta Nussdorfer. Kot je znano, je Pirc Musar v ožji izbor uvrstila štiri kandidate: aktualnega zagovornika načela enakosti Miho Lobnika, direktorico Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) Katarino Bervar Sternad, vodjo diplomatske akademije na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Andraža Zidarja in državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade Mašo Kociper.

Ni skrivnost, da si predsednica za naslednika Petra Svetine želi Katarino Bervar Sternad. Da se bo koalicija poenotila okrog njene favoritke, je pričakovala že v drugem krogu posvetovanj s predstavniki poslanskih skupin. A jo je vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič presenetila z napovedjo, da bi 39 glasov njihovih poslancev najlažje zbral Zidar. Nad to oceno sta bila začudena tudi vodji poslancev SD in Levice Jani Prednik in Matej Tašner Vatovec. Da podpirajo Katarino Bervar Sternad, od vsega začetka sicer jasno poudarjajo zgolj v Levici. V SD so kot svojo izbiro najprej izpostavljali dosedanjega varuha Petra Svetino, ki pa za Gibanje Svoboda ni sprejemljiv.

Vodja diplomatske akademije na MZEZ Andraž Zidar (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Katarina Bervar Sternad brez podpore SDS in NSi

Predsednica je po drugem krogu posvetov okrcala koalicijo, češ da bi pričakovala, da bo na pogovore prišla usklajena. Po besedah naših virov naj Nataša Pirc Musar izvolitvi Zidarja ne bi bila naklonjena, bi se pa težko izognila, da ga predlaga, če bi ga podprlo Gibanje Svoboda in bi se mu ob morebitni naklonjenosti dela opozicije obetala dvotretjinska podpora. Kot smo že poročali, v NSi ne skrivajo, da jim je med 14 prijavljenimi kandidati najbližji prav Zidar.

Nataša Pirc Musar je prejšnji teden že začela tretji krog pogovorov z vodji poslanskih skupin, ki ga bo zaključila ta teden. Kot kaže, pa bo koalicija na tokratne posvete prišla z enotno podporo Katarini Bervar Sternad. V Svobodi sicer še vedno poudarjajo, da podpirajo vse štiri kandidate, ki jih je v ožji izbor uvrstila predsednica.

Kot pravijo naši viri iz največje vladne stranke, bi bila peščica njihovih poslancev, ki nad Katarino Bervar Sternad ni navdušena, pripravljena popustiti. “Mi podpiramo vse štiri kandidate, ki jih je izpostavila predsednica, tudi Katarino Bervar Sternad. Naj Nataša Pirc Musar v državni zbor končno že pošlje katerokoli od teh imen; mi ne bomo problem,” nam je dejal eden od poslancev Svobode.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar priznanje predsednice republike za delo na področju človekovih pravic
Direktorica PIC Katarina Bervar Sternad in predsednica države Nataša Pirc Musar (Foto: Žiga Živulović/BOBO)

Kljub poenotenju koalicije pa bo očitno imela predsednica pri predlaganju varuha težave. Tudi če bi za Katarino Bervar Sternad glasovala celotna koalicija, oba predstavnika manjšin in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek, bi ji za izvolitev zmanjkalo šest glasov. Da bi jih dobila iz SDS, ni verjetno, tudi v Novi Sloveniji pa nad nevladnico, ki si prizadeva za spoštovanje pravic migrantov in ki je odločno opozarjala na kršitve v času zadnje vlade Janeza Janše, niso navdušeni.

Koalicija ne želi trgovati s kandidati za ustavne sodnike

Postavlja se vprašanje, ali bi NSi, če bi ji bilo v pogovorih obljubljen kakšen drug pomemben položaj, vendarle lahko popustila. V koaliciji so sicer odločni, da s kandidati za ustavno sodišče – predsednica jih bo morala v letu dni predlagati kar pet – ne bodo trgovali, prav tako pa še vedno vztrajajo pri podpori Saši Jazbec za guvernerko Banke Slovenije. Za njeno izvolitev naj bi si zlasti prizadeval finančni minister iz vrst Gibanja Svoboda Klemen Boštjančič. Nekateri celo pričakujejo, da bi lahko on lobiral pri opoziciji za podporo Katarini Bervar Sternad.

V preteklih dneh je bilo namreč mogoče slišati, da naj bi bila Nataša Pirc Musar pripravljena predlagati Sašo Jazbec le, če bo za varuha, torej po možnosti za Katarino Bervar Sternad, v državnem zboru zagotovljena dvotretjinska večina. Da bi preprečila morebitno taktiziranje, pa naj bi v parlament najprej poslala predlog za varuha in šele v primeru njegove potrditve tudi kandidaturo Saše Jazbec za guvernerko.

Saša Jazbec in Klemen Boštjančič
Državna sekretarka Saša Jazbec in finančni minister Klemen Boštjančič (Foto: Žiga Živulović Jr. /BOBO)

Razlage o tem, kdo bi se moral potruditi, da za varuha človekovih pravic pridobi zadostno število glasov, so sicer različne. V krogih blizu Nataše Pirc Musar je mogoče slišati, da bi to morala storiti koalicija. “Če bo predlog za varuha človekovih pravic v državnem zboru pogorel, ne bo odgovorna predsednica republike, temveč poslanci,” je dejal eden od naših sogovornikov.

Drugače pa razmišljajo v parlamentarnih strankah. Po njihovi oceni je naloga predsednice republike, da v posvetovanjih kandidatu zagotovi zadostno podporo. Slišati je celo ocene, da je bistveno več pogajalskih sposobnosti kot Nataša Pirc Musar pokazal njen predhodnik Borut Pahor.

POSEBNI VIDEO: To je farsa demokracije

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino