Iz Blejskega jezera in z njegovih brežin so potapljači in prostovoljci odstranili za skoraj pol tone odpadkov. Poleg plastenk, steklenic in odpadne embalaže so iz jezera potegnili tudi brisače, čevlje, telefone in ležalnike.
Društvo za podvodne dejavnosti Bled je pod okriljem Slovenske potapljaške zveze in v sodelovanju z Ribiško družino Bled, Občino Bled, javnim podjetjem Infrastruktura Bled in Nacionalnim inštitutom za biologijo danes izvedlo 30. čistilno akcijo. Iz Blejskega jezera in z njegovih nabrežij so odstranili za skoraj pol tone odpadkov.
Po besedah Sama Frantarja iz Društva za podvodne dejavnosti Bled so poleg plastenk, steklenic in druge odpadne embalaže iz jezera potegnili tudi brisače, čevlje, telefone, očala in ležalnike. Po oceni Frantarja so podobno količino odpadkov odstranili tudi v minulih letih.
V današnjem čiščenju je po navedbah organizatorjev sodelovalo več kot 200 oseb. Poleg domačih potapljačev so sodelovali tudi kolegi iz Hrvaške in Srbije, ob predstavnikih organizatorjev pa še blejski gasilci, reševalci in okoljevarstveniki. Sodelovalo je tudi 60 učencev dveh osnovnih šol (OŠ), in sicer OŠ Bled in OŠ Radovljica.
Akcijo sta podprli tudi podjetji Sava hoteli in McDonald’s Slovenija.
Drugo leto zapored so se akciji pridružili tudi lokalni osnovnošolski otroci, projekt pa je podprlo še trgovsko podjetje Spar Slovenija.
Ker je Bled z jezerom kot ena glavnih slovenskih turističnih atrakcij podvržen precejšnjemu onesnaževanju, z namenom izboljšanja ekološkega stanja jezera čistilna akcija poteka že tri desetletja in velja za najstarejšo okoljsko akcijo v Sloveniji, so spomnili organizatorji.
Po besedah Frantarja navdušuje dejstvo, da se je akcije udeležilo veliko osnovnošolcev, kar po njegovi oceni potrjuje, da je mlajšim generacijam še kako mar za naravo. Jubilejno čistilno akcijo je označil za velik uspeh.
Drugi največji trgovec v državi je blejsko akcijo podprl peto leto zapored, od leta 2017 podpira tudi Slovensko potapljaško zvezo. V tem času so s potapljači izvedli 14 čistilnih akcij, poleg čiščenja Blejskega jezera še čiščenje Ljubljanice, Mure, Drave, Save, Ščavnice, Soboškega jezera, morske obale na območju Fiese ter Krke.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!