Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so se odzvali na očitke, da nasprotujejo sistemski rešitvi za celovito popravo krivic izbrisanim.
Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ), ki ga vodi Boštjan Poklukar, so se odzvali na očitke, da nasprotujejo sistemski rešitvi za celovito popravo krivic izbrisanim. Gre za zakon, ki ga je predlagala predsednica republike Nataša Pirc Musar v sodelovanju z nevladnimi organizacijami Amnesty International Slovenije, Mirovni inštitut in Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov. Predsednica ga je že oktobra lani poslala premierju Robertu Golobu, vendar pa naj se z njim ne bi strinjali na MNZ.
Na MNZ so očitke zavrnili. “V zadnjem času se pojavljajo očitki na delo ministrstva za notranje zadeve glede urejanja problematike izbrisanih. Na te očitke se želimo odzvati, saj vsebujejo vrsto nepravilnosti,” je dejala državna sekretarka na MNZ Helga Dobrin. Poudarila je, da se zavedajo, da gre v primeru izbris oseb iz registra stalnega prebivalstva za kompleksno in občutljivo tematiko. “Izguba statusa osebe osebe s prijavljenim stalnim prebivališčem v RS nedvomno vpliva tudi na vrsto pravic, povezanih s tem statusom,” je povedala Dobrin. Po njenih besedah je država že konec 1990-ih začela urejati status izbrisanih. Sprejeta sta bila zakon o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v RS in zakon o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva, ustavno sodišče pa je že večkrat presojalo ustavno skladnost določb obeh zakonov. “Vse ugotovljene nepravilnosti so bile odpravljene,” je zatrdila Dobrin.
Zadnjo odločitev v zvezi z izbrisanimi je ustavno sodišče (US) razglasilo marca letos, je dejala državna sekretarka MNZ. “V svoji odločitvi ni ugotovilo neskladnosti z ustavo. Še več – US je v svoji odločitvi ugotovilo, da je zakonodajalec sprejel primerne in zadostne ukrepe, s katerimi je zagotovil odpravo (kršitev) človekovih pravic,” je poudarila Dobrin.
Predsednica poziva k sistemski ureditvi
“Ni mi jasno, zakaj je ministrstvo za notranje zadeve tako zelo proti tej sistemski rešitvi in zakaj so pri ministru Poklukarju vrata preprosto zaprta,” je nedavno poudarila predsednica Pirc Musar.
Po besedah Dobrin pa ne drži, da se vlada ni odzvala na predlog predsednice republike. V svojem odgovoru, ki je bil uradu predsednice poslan februarja letos, se je vlada zavezala, da bo v primeru ugotovljenih nepravilnosti te tudi odpravila, je dejala Dobrin.
Upoštevajoč zavezo vlade in na temelju odločitve US, ki ni ugotovilo neustavnosti, je MNZ zavzelo stališče, da normativne spremembe sistemske zakonodaje niso potrebne. “Poudarjamo, da je MNZ res pristojno za izvajanje obeh zakonov, ki urejata status in izplačilo odškodnin izbrisanih, vendar pa tematika zajema širše področje, ki sodi tudi v pristojnost drugih resorjev,” je povedala Dobrin. Zato je bil na sestanku v uradu predsednice republike sprejet dogovor, da koordinacijo reševanja tega vprašanja prevzame ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. MNZ pozdravlja spremembe zakona o socialnem varstvu. “S tem bi rešili najbolj akutne primere ljudi, ki si ne morejo več pomagati sami. Med njimi so tudi izbrisani, ki si niso do sedaj uredili statusa,” je še povedala državna sekretarka Dobrin.
“Želim poudariti, da na MNZ ne nasprotujemo nadaljnjemu reševanju tega vprašanja. Nasprotno, na vseh dosedanjih sestankih, tudi z organizacijami, ki predstavljajo izbrisane, je ministrstvo izrazilo pripravljenost na sodelovanje v medresorskih pogovorih in za iskanje nadaljnjih ustreznih rešitev za konkretne primere v okviru obstoječe zakonodaje,” je zaključila Dobrin.
Spomnimo, vlada je soglašala s spremembami zakona o socialnem varstvu, s katerimi bi izbrisanim omogočili krizno namestitev v domovih za starejše. Po besedah predsednice Pirc Musar gre omenjeni zakon v pravo smer, saj ljudje ne bodo več dobesedno umirali na cestah. “Ampak na koncu je potrebna sistemska rešitev. Še vedno imamo 15.000 ljudi, ki so bili nezakonito izbrisani in so zamudili tisto kratko odprto okno za pridobitev stalnega prebivališča. Mislim, da bi bila prava gesta države, da se to okno za neskončno dolgo odpre za vse tiste, ki so bili izbrisani, da lahko, če se tako odločijo, pridobijo nazaj stalno prebivališče in vse pravice,” je poudarila predsednica republike.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!