
Grozd obrambne industrije Slovenije in ministrstvo za obrambo bosta konec oktobra v Celju organizirala prvi obrambni sejem pri nas. Na njem naj bi razstavljalo okrog 200 tujih in domačih proizvajalcev vojaške opreme, oborožitve in streliva. Za udeležbo je zaprosilo tudi izraelsko podjetje Rafael Advanced Defence Systems. "Ali izraelska podjetja lahko sodelujejo na sejmu ali ne," je obrambno ministrstvo vprašalo zunanje ministrstvo. To je v diplomatskem jeziku odgovorilo, da izraelskim orožarjem na sejmu ni mesta.
Grozd obrambne industrije Slovenije bo skupaj z ministrstvom za obrambo (Mors) konec oktobra v Celju organiziral mednarodni obrambni sejem, prvi tovrstni sejem pri nas, imenovan SIDEC.
“SIDEC predstavlja rezultat geopolitičnih sprememb in aktualnih varnostnih izzivov, na katere se je odzvala Republika Slovenija. Taktika in operatika bojevanja oziroma zagotavljanje globalne varnosti se je namreč močno spremenila,” je zapisano na spletni strani.
Del dogodka bo dvodnevna strokovna konferenca, na kateri bodo v ospredju štiri teme: kibernetska varnost, tehnologije prihodnosti, energetska učinkovitost in odpornost v podporo trajnosti obrambnega sistema ter umetna inteligenca.
Organizatorji na spletni strani vabijo na sejem in konferenco, “kjer boste imeli priložnost spoznati obrambne tehnologije nove generacije”. Vendar pa dogodek ne bo odprt za javnost, ampak se ga bo mogoče udeležiti zgolj z vabilom.

Številni razstavljavci
Na sejmu bodo poleg visokotehnoloških obrambnih podjetij iz Slovenije sodelovala tudi “številna vodilna svetovna podjetja obrambne industrije”, obljubljajo.
Več podjetij je že potrdilo udeležbo, med njimi finska Patria, italijanski Leonardo, nemški Diehl Defence, kjer so specialisti za visokotehnološke sisteme zračne obrambe in tehnologijo vodenih izstrelkov, ter norveški Nammo AS, kjer so specializirani za specializirano strelivo in raketne motorje.
Na sejmu bo tudi veliko slovenskih podjetij. Med njimi MIL Sistemika, ki je specializirano za poveljniške in nadzorne sisteme, Veriga, ki proizvaja verige, Duol, ki proizvaja napihljive hangarje, proizvajalec streliva in orožja Arex, razvijalec naprednih daljinsko vodenih orožnih sistemov Valhalla, ponudnik visokotehnološke zaščitne opreme FireCat Group ter FerroECOBlast Europe Slovenija, ki ponuja “okolju prijazne rešitve za peskanje v obrambne in vojaške namene”.

Problematični izraelski orožar
V povezavi s sejmom se je ministrstvo za obrambo obrnilo na ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ).
V dopisu je zapisalo, da pričakujejo udeležbo od 30 do 40 največjih svetovnih proizvajalcev vojaške opreme, oborožitve in streliva, s katerimi ima Mors že vzpostavljen uspešen poslovni odnos, pa tudi do 200 manjših razstavljavcev iz Slovenije in tujine.
Razlog dopisa Morsa pa ni bila seznanitev zunanjega ministrstva s pomembnostjo prvega mednarodnega obrambnega sejma pri nas, temveč so MZEZ obvestili, da je za udeležbo zaprosilo tudi izraelsko podjetje Rafael Advanced Defence Systems. Ob tem so predvideli, da bodo želela sodelovati še druga izraelska podjetja.
“Prosimo vas za posredovanje mnenja glede tega, ali izraelska podjetja na sejmu lahko sodelujejo ali ne,” je zapisal Mors.
Ministrstvo, ki ga vodi Tanja Fajon iz SD, je v odgovoru najprej pozdravilo pobudo obrambnega ministrstva in Grozda obrambne industrije Slovenije, da skupaj organizirata mednarodni obrambni sejem. “Organizacijo mednarodnega obrambnega sejma SIDEC razumemo v kontekstu krepitve evropske obrambne industrije in krepitve obrambnih zmogljivosti Republike Slovenije glede na številne varnostne izzive, s katerimi se soočamo danes in se bomo soočali tudi jutri,” so navedli.
Dodali so, da je gospodarska diplomacija ena od prioritet zunanje politike, in izrazili pripravljenost, da direktorat za gospodarsko in javno diplomacijo “v ustreznih okoljih” preko slovenskih diplomatskih predstavništev pomaga pri promociji sejma.
Nato pa je sledil odgovor na vprašanje Morsa: “Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je zadržano do udeležbe izraelskih podjetij na mednarodnem obrambnem sejmu SIDEC 2025 v skladu z aktualno zunanjo politiko vlade Republike Slovenije do razmer na Bližnjem vzhodu.”
V diplomatskem jeziku so torej obrambnemu ministrstvu sporočili, da izraelskim orožarskim podjetjem na omenjenem sejmu ni mesta.

Rafael že razburjal slovensko politiko
Rafael Advanced Defence Systems je podjetje v 100-odstotni lasti izraelske države. Nastalo je leta 1948 in je eno najpomembnejših podjetij za izraelsko vojsko (IDF). Od začetka vojne v Gazi beleži izjemno rast prihodkov in dobička.
Rafael je med drugim razvijalec sistema izraelske zračne obrambe ‘železna kupola’ (angl. Iron Dome) in protioklepnih raket spike.
Načrtovani nakup slednjih je lani jeseni v Sloveniji dvignil veliko prahu, saj so mu ostro nasprotovali v vladnih SD in Levici.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje