Janši ni uspelo z zahtevo po prenosu sojenja zaradi razžalitve novinark

Slovenija 10. Jan 202216:04 4 komentarji
Janša, Šetinc Pašek in Carl
Janša in novinarki Carl ter Šetinc Pašek (Bobo)

Premierju Janezu Janši z zahtevo za prenos krajevne pristojnosti sojenja zaradi razžalitve novinark Eugenije Carl in Mojce Šetinc Pašek ni uspelo. Janševi zagovorniki so zahtevo utemeljevali s sklicevanjem na nepravilno sestavo senata v prvem sojenju. Sodni senat pa je zavrnitev zahteve pojasnil z dejstvom, da je Janševim zagovornikom s tem očitkom že uspelo v pritožbi na višje sodišče.

Novinarki Eugenija Carl in Mojca Šetinc Pašek pravico na sodišču iščeta zaradi  zapisov Janeza Janše na Twitterju o odsluženih prostitutkah. Konec leta 2018 je prvostopenjsko sodišče Janšo spoznalo za krivega. Dosodilo mu je enotno zaporno kazen treh mesecev s preizkusno dobo enega leta in mu naložilo plačilo stroškov sodnega postopka. Na celjskem sodišču je sicer prihajalo do zapletov in zamenjav članov senata, saj so bili ti člani Janševe stranke SDS.

Nato je Janša na višje sodišče v Celju vložil pritožbo. To mu je po sedmih mesecih odločanja ugodilo: prvostopenjsko sodbo je razveljavilo in vrnilo v novo sojenje pred popolnoma spremenjen senat. Sledila je Janševa zahteva za prenos krajevne pristojnosti, ki so jo njegovi pravni zastopniki utemeljevali z nepravilno sestavo senata v prvem sojenju in odločitvijo v ponovljenem sojenju, da se večina dokaznih predlogov obrambe ne sprejme.

Janši z vprašanjem nepravilne sestave že uspelo na višjem sodišču

Zahtevo po prenosu krajevne pristojnosti je senat zavrnil. Odločitev so utemeljili s tem, da je obramba z vprašanjem nepravilne sestave senata že uspela v pritožbi na višje sodišče, ki je sodbo razveljavilo in jo vrnilo v ponovno sojenje pred spremenjen senat.

“Zavrnitev dokaznih predlogov, pri čemer vložniki konkretno niti ne navedejo, katere dokazne predloge je obramba podala, še ne pomeni, da je sodišče ravnalo pristransko. Domnevne nezakonitosti, ki se tičejo procesnih odločitev ali materialnopravnih vprašanj, bodo predmet presoje v nadaljnjem teku kazenskega postopka, v okviru morebitnih postopkov s pravnimi sredstvi. Niso pa same po sebi podlaga za prenos krajevne pristojnosti,” je zapisal senat v odločitvi, ki smo jo pridobili.

Sojenje se tako nadaljuje, novi predobravnavni naroki bodo v začetku februarja. Zadeva bo zastarala marca, zato bi moralo sodišče z odločitvijo pohiteti.

Šetinc Pašek: Janša in podobni gredo na izigravanje

Spoznanje višjega sodišča, da je celjsko sodišče pristojno za obravnavo te zadeve, je Mojca Šetinc Pašek vesela. To, da si je višje sodišče za odločanje vzelo kar sedem mesecev in s tem močno skrajšalo čas za obravnave na prvostopenjskem sodišču pred zastaranjem, pa po njenih besedah kaže, da sodišču sojenje v tej zadevi ni v interesu. Za N1 je opozorila, da skušajo Janša in podobni sojenja izigrati in zavlačujejo postopke.

Kot eno izmed možnosti, da bi novinarki vendarle prišli do pravice,  Šetinc Pašek omenja tudi Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP).

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje