Zaradi temperaturnega obrata je v večjem delu Slovenije zrak precej onesnažen. Do kdaj bomo dihali umazan zrak?
Naj vas sončni žarki ne zavedejo. Če imate na pametnih telefonih vremensko aplikacijo, ste te dni zagotovo zasledili opozorilo o slabi kakovosti zraka. V večjem delu Slovenije bodo namreč danes in v prihodnjih dneh presežene dnevne mejne vrednosti trdnih delcev PM10. Razlog? Izrazit temperaturni obrat.
Kot je za N1 pojasnil meteorolog Agencije RS za okolje (Arso) Anže Medved, temperaturni obrat pomeni, da je v višjih legah bistveno topleje kot v nižinah. Tako so bile zjutraj na Krvavcu, Kredarici, Rogli in v drugih višjeležečih legah temperature višje kot po nižinah. “Če smo imeli po nižinah jutranje temperature pod lediščem, so bile v sredogorju nad lediščem,” je dejal Medved.
Vpliv temperaturnega obrata si lahko predstavljate kot pokrovko, ki se ustvari nad nižinami. “V nižinah se tako zadržuje isti zrak, medtem ko se v višjih legah izmenjuje. Ob kuriščih, industriji in prometu pa to posledično pomeni, da se v ozračju nabira vedno več trdnih delcev PM10, saj se zrak ne premeša,” je poudaril Arsov prognostik.
Kaj so trdni delci?
Evropska pravila določajo meritve za delce PM10 in PM2,5. PM10 so delci s premerom, manjšim od 10 mikrometrov; PM2,5 so delci s premerom, manjšim od 2,5 mikrometra. Meritve delcev PM10 tako zajemajo vse delce, manjše od tega, tudi delce PM2,5.
Delci, večji od 10 mikrometrov, se zadržijo v zgornjih dihalnih poteh (nos in obnosne votline), manjši delci pa dosežejo tudi spodnje dihalne poti. Delci, manjši od 2,5 mikrometra, prodrejo tudi v pljučne mešičke. Od tam lahko vstopajo v krvni obtok, s krvjo v tkiva in organe po telesu, kjer lahko povzročijo vnetje, pravijo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
V večini delcev je glavna komponenta ogljik, na tega pa se lahko vežejo primesi, kot so kovine, organska topila ali ozon.
Kje je zrak najbolj onesnažen?
Mejne vrednosti delcev PM10 so 50 mikrogramov na kubični meter, te pa so zaradi temperaturnega obrata praktično povsod po državi povečane, z izjemo Primorske. “Samo na Primorskem, kjer ni izrazitega temperaturnega obrata in malce pihlja, in v višjih legah je zrak kakovosten. V preostalih delih države, še posebej v kotlinah in nižinah, kjer vztraja temperaturni obrat, je zrak onesnažen,” je pojasnil Arsov meteorolog Medved.
Najbolj onesnažen zrak je v večjih krajih po Sloveniji, in sicer v Ljubljani, Celju, Mariboru, Murski Soboti, Črnomlju in tudi na Koroškem. Najvišjo urno vrednost trdnih delcev PM10 so na agenciji za okolje med 9. in 10. uro izmerili prav v Črnomlju (101 mikrogramov na kubični meter zraka) in v Črni na Koroškem (167 mikrogramov na kubični meter zraka).
Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov ter posledično povišane ravni delcev PM10 so na agenciji za okolje prebivalcem predlagali redno spremljanje indeksa kakovosti zraka ter prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Največje vrednosti delcev PM10 lahko po pojasnilih Arsa pričakujemo v jutranjih in večernih urah.
Dobra novica je, da bo v sredo začel pihati jugozahodni veter, ki bo zrak premešal, in bodo koncentracije trdnih delcev padle. Izboljšanje kakovosti zraka lahko pričakujemo v četrtek. “Danes in jutri pa bo zrak po nižinah kar onesnažen,” je za konec še opozoril Medved.
Kako onesnažen je trenutno zrak v bližini vašega kraja, lahko preverite na tej spletni strani agencije za okolje. Napovedi ravni onesnaženosti z delci PM10 za prihodnje dni Arso objavlja na tej povezavi, napoved indeksa kakovosti zraka pa na tej povezavi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje