Je “cizeliranje” slovenska beseda? Preverite svoj besedni zaklad z Besedomatom

Slovenija 30. Mar 202506:01 1 komentar
slovar
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Neklačilo, poklatiti, cizeliranje, kolesen, jagnjiti, domorezen ... – so to slovenske ali izmišljene besede? Svoj besedni zaklad lahko preverite v zabavni igri, poimenovani Besedomat, ki so jo razvili slovenski jezikoslovci.

Ali menite, da dobro govorite slovensko in poznate veliko besed v slovenščini? Slovenski jezikoslovci so razvili spletno igro Besedomat, s katero lahko preverite, kako dobro vam gre. Medtem ko se boste zabavali in se učili novih besed, boste hkrati jezikoslovcem pomagali pri raziskavi.

“Ljudi pogosto zanima, koliko besed poznajo. Do deset tisoč? Sto tisoč? Točnega odgovora ne poznamo, poleg tega pa nam verjetno tudi ne bi koristil za kaj drugega kot za bahanje. Bolj ključno je vprašanje, katere besede poznamo. Ali še bolje: koliko govorcev slovenščine pozna določeno besedo,” so o pomenu projekta zapisali njegovi avtorji.

Raziskavo vodi Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, sodelujejo pa še pedagoška fakulteta ljubljanske univerze, UKC Ljubljana in novogoriška univerza. Igro so razvili po katalonskem vzoru, projekt financira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).

Z Besedomatom želijo preveriti, katere besede so v slovenskem jeziku najbolj poznane oziroma razširjene. Igra je zasnovana tako, da za vsako od 120 besed, ki se prikažejo na zaslonu, označite, ali jo poznate ali ne.

Skupaj preverjajo poznavanje skoraj 80.000 slovenskih besed, da igra ne bi bila preveč enostavna in da se ne bi dalo goljufati ali blefirati, pa so jezikoslovci med slovenske besede skrili tudi nekaj “gnilih jajc” – besed, ki ne obstajajo in jih zato nihče ne more poznati. Med njimi sta na primer “spažiranje” in “tapiberija”.

Skupni seznam vključuje 79.413 pravih in 20.644 izmišljenih besed, od česar je v naključni vzorec vsakič vključenih 84 pravih in 36 izmišljenih besed.

Na koncu igre boste izvedeli, kako uspešni ste bili in kolikšen delež besed ste prepoznali. Nato lahko s klikom na besede, ki jih niste prepoznali, sledite povezavam na njihove razlage v spletnem Slovarju slovenskega knjižnega jezika (SSKJ). Besedomat lahko igrate v nedogled in tako izboljšujete svoj besedni zaklad.

besedomat logo
Foto: Besedomat

Ena redkih tovrstnih raziskav

Rezultate raziskave bodo lahko koristno uporabili na več področjih. V projektu sodelujejo tudi logopedi z nevrološke klinike ljubljanskega kliničnega centra, ki jim bo Besedomat pomagal pri rehabilitaciji in ponovnem učenju besed pri osebah s poškodbami glave. Koristil bo tudi pri učenju slovenskega jezika za tujce, sestavljanju jezikovnih učbenikov in novih slovarjev.

“Za vsak učbenik, slovar in jezikovni preizkus namreč moramo izbrati besedišče,” so povedali avtorji. Pri tem si običajno pomagajo z veliko zbirkami besedil. “Če se v njih beseda velikokrat pojavi, jo večina govorcev slovenščine pozna. Beseda ‘hoditi’ se pojavi 100-krat na milijon besed, zato jo gotovo vsi poznajo. Táko besedo je dobro vključiti v učbenik slovenščine za tujce, v preizkusu besedišča za materne govorce pa nima smisla, saj je prelahka,” so pojasnili.

Težava nastane pri iskanju težkih besed, ki niso nujno redke besede. ‘Sortiment’ in ‘jeklenica’ se pojavita 1-krat na milijon besed; ‘liziran’ in ‘vijugasto’ 0,1-krat; ‘jerbašček’ in ‘krajšnica’ pa 0,01-krat. Pri redkih besedah torej ne moremo biti več tako zelo prepričani, da jih zaradi njihove redkosti govorci dejansko ne bodo poznali. Za ‘sortiment’, ‘liziran’ in ‘jerbašček’ je ta verjetnost verjetno precej manjša kot za ‘jeklenica’, ‘vijugasto’ in ‘krajšnica’, so opisali.

“Takšne množične raziskave so bile doslej opravljene le za angleški, nizozemski in katalonski jezik,” je poudaril vodja projekta dr. Andrej Perdih z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU.

Čim več oseb sodeluje, tem bolj merodajni so podatki glede razširjenosti besed, ključnega pomena pa je tudi, da se raziskave udeležijo osebe iz različnih delov Slovenije, z različno izobrazbo, starostjo, so še poudarili. Želijo si, da bi se v raziskavo vključilo 80 tisoč udeležencev, doslej jih je sodelovalo nekaj manj kot 40 tisoč.

In še namig iz uredništva N1, kjer smo preizkusili Besedomat. Morda boste presenečeni, da slovenščine ne obvladate tako zelo, kot se vam je zdelo. Cizeliranje je slovenska beseda, ki jo SSKJ definira kot glagolnik od cizelirati. To pa pomeni “vrezovati, tolči drobne okraske v kovino”.

Besedomat je dostopen na tej povezavi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino