Policija preiskuje domnevno nezakonito zakopavanje odpadkov v Spodnjem Starem Gradu. Kot je razkril portal Necenzurirano, naj bi krško komunalno podjetje Kostak odpadke zakopalo v gramozno jamo. Tudi za izkop gramoza podjetje ni imelo dovoljenja. Inšpektorica za okolje je območje obiskala, a ni ugotovila nič sumljivega. Na območju je del vodonosnika posavske podtalnice.
Domnevno nezakonito zakopavanje odpadkov, ki naj bi ga po poročanju portala Necenzurirano v Spodnjem Starem Gradu izvajalo krško komunalno podjetje Kostak, preiskuje policija. Ta je sicer sume o nepravilnostih odkrila že lani in zoper dve odgovorni osebi Kostaka na tožilstvo podala kazensko ovadbo.
Kot je danes povedal vodja sektorja kriminalistične policije policijske uprave Novo mesto France Božičnik, je policija sume v zvezi z nezakonitim zakopavanjem odpadkov začela preiskovati konec leta 2022 oz. po požaru, do katerega je na Kostakovi deponiji v Spodnjem Starem Gradu pri Krškem prišlo avgusta 2022.
V letu 2023 je policija nato zoper dve odgovorni osebi Kostaka na okrožno državno tožilstvo v Krškem podala kazensko ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Ovadba jima je očitala, da je podjetje od leta 2022 nezakonito opravljalo dejavnost ravnanja in skladiščenja z odpadki v nasprotju z uredbo o odpadkih.
Letos je policija na podlagi anonimne prijave, ki jo je prejela marca, izvedla novo preiskavo. Ugotovili so, da je podjetje pridobilo dodatna dovoljenja pristojnih institucij, v novih inšpekcijskih pregledih, ki jih je inšpekcija opravila na pobudo policije, pa ni bilo več ugotovljenih nepravilnosti, zato je policija na pristojno državno tožilstvo podala zgolj poročilo.
Okoljska kriminaliteta je prednostna naloga
Portal Necenzurirano je objavil posnetke in fotografije, ki bi lahko dokazovali, da so v Kostaku na deponiji Spodnji Stari Grad že leta 2023 izkopavali gramoz, četudi za to niso imeli dovoljenj oziroma koncesije. Že nekaj mesecev pozneje pa naj bi se v eni od lukenj, nastalih po izkopu, znašle večje količine odpadkov. Te naj bi zakopavali več metrov globoko na območju, ki je del vodonosnika podtalnice v Posavju.
Na podlagi novih, v medijih objavljenih podatkov policisti s preiskavo nadaljujejo, je povedal Božičnik. Intenzivno preverjajo vse okoliščine, zbirajo podatke in o svojih ugotovitvah seznanjajo državno tožilstvo. “Okoljska kriminaliteta je namreč prednostna naloga policije,” je poudaril.
Kot kažejo na portalu objavljene fotografije, ki jih je posnel Google ob mapiranju tega območja, je bilo letos spomladi tam več tovornjakov, ki so prevažali gramoz. Na enem od posnetkov je tako mogoče videti tovornjak, ki izkopani material iz centra v Spodnjem Starem Gradu pelje v Kostakovo gramoznico ob reki Savi. Gre za tovornjak lokalnega podjetja Žarn, ki je eden od solastnikov Kostaka, zanj pa opravlja prevozniške storitve.
Pozneje so se v eni od lukenj, nastalih po izkopu na območju centra, znašle večje količine odpadkov, je poročal portal. Fotografije naj bi bile posnete marca letos, na njih pa je mogoče videti sveže izkopano, več metrov globoko luknjo, v kateri ležijo večje količine odpadkov, deloma že prekritih z zemljino (fotografija na vrhu članka).
Na spodnji fotografiji iz oktobra letos, objavljeni na necenzurirano.si, pa je ob robu videti snov, zelo podobno azbestu:
Inšpekcija ni odkrila nepravilnosti
V Kostaku so za portal zanikali, da bi na tamkajšnjem območju kadarkoli izkopavali gramoz, v jame pa zakopavali odpadke. Enako so zatrdili inšpektorici za okolje, ki ob obisku deponije, kot je potrdil tudi Božičnik, ni ugotovila nepravilnosti.
Kot so opozorili na portalu, je inšpektorica za okolje Mojca Križe prišla na območje Kostakovega centra v začetku junija, ko je bilo območje že prekrito z utrjeno zemljino. Inšpektorica ni izvedla globinskega sondiranja območja. Iz zapisnika izhaja, da je opravila le “vizualni pregled”. Fotografije je, kot je poročal portal, posnela iz vozila. Na fotografiji, objavljeni zgoraj, ki jo je posnela inšpektorica, je mogoče celo videti vzvratno ogledalo.
Iz zapisnika izhaja, da so v Kostaku inšpektorici dejali, da nikoli niso zakopavali odpadkov. Te so po njihovih zagotovilih zaradi pomanjkanja prostora zgolj začasno premikali po gradbišču, na katerem so takrat gradili nov center. Izkopani gramoz pa so nameravali v celoti porabiti za zunanjo ureditev po končani gradnji, so inšpektorici še zatrdili v Kostaku.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje