Na zgornjem Gorenjskem je po izbiri končne lokacije za gorenjsko regijsko bolnišnico zavrelo. Na Jesenicah, ki sploh niso bile vključene v zadnjo analizo, odločitev označujejo za politično. Vlada je izbrala Kranj, čeprav je analiza rahlo prednost namenila Radovljici, ob tem opozarjajo na jeseniški občini. Župan Peter Bohinec poudarja, da bi selitev bolnišnice proti Ljubljani močno prizadela zgornjo Gorenjsko in Posočje. V sosednjih občinah se strinjajo in skupaj z zdravstvenimi strokovnjaki vlado pozivajo k ponovnemu premisleku. Kaj odgovarjajo na zdravstvenem ministrstvu in v Kranju?
Na Jesenicah so zelo nezadovoljni s postopki za izbiro lokacije gorenjske regijske bolnišnice in končno odločitvijo vlade, ki je za lokacijo določila Kranj. Na občini menijo, da bo selitev bolnišnice proti osrednjemu delu države močno vplivala na gospodarstvo in zdravstveno oskrbo celotne zgornje Gorenjske ter Posočja. “Nad odločitvijo smo izjemno razočarani in pretreseni,” je na novinarski konferenci dejal župan Peter Bohinec. “Gre za ekonomski, zdravstveni in socialni genocid,” je bil do odločitve vlade kritičen župan, ki sicer prihaja iz vrst koalicijske stranke SD. Da so Jesenice prava izbira za regijsko bolnišnico, menijo tudi sosednje občine in del zdravstvene stroke.
Odločitev vlade se jim zdi najbolj nerazumljiva z ekonomskega vidika, saj je država v zadnjih letih konkretno vlagala v nadgradnjo in izboljšave Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), skupaj okoli 20 milijonov evrov. “Ne razumemo, da se je toliko denarja vložilo v objekt, ki bi se ga zdaj prestavilo. To ni ekonomsko upravičeno in je norčevanje iz naših državljanov,” je bil oster župan Bohinec.
Načrti izpred nekaj let za gradnjo nove gorenjske regijske bolnišnice predvidevajo 305 milijonov evrov. Ta denar bi po besedah župana država porabila bolj racionalno – jeseniško bolnišnico bi dozidala, preostala sredstva pa bi denimo namenila za obnovo drugih bolnišnic, ali izgradnjo stanovanj na Jesenicah, s katerimi bi privabili medicinski kader.
“Kadri so velika težava jeseniške bolnišnice, trenutno potrebujemo več kot 100 medicinskih sester. Kdo bo v teh novih, lepih, objektih delal. Kaj vlada misli storiti glede kadrov?” se je vprašal župan. Čeprav imajo Jesenice srednjo zdravstveno šolo in fakulteto, se bo po njegovih besedah s selitvijo bolnišnice kadrovski bazen na zgornjem Gorenjskem izpraznil. “Tak sistem potrebuje klinično prakso, ki jo bolnišnica omogoča. Bolnišnica privablja kader.”
Zakaj Jesenice niso bile zajete v zadnjo analizo?
Župan je tudi poudaril, da so bile Jesenice že ob naročilu nove analize ministrstva za zdravje neenakovredno obravnavane, saj so jih iz primerjave izločili. Od ministrstva za zdravje naj do danes ne bi prejeli metodoloških pojasnil za izključitev.
Kot so v preteklosti pojasnili na ministrstvu za zdravje, ki je naročilo zadnjo analizo, so Jesenice iz igre izpadle, ker trenutna lokacija površinsko ni ustrezna za gradnjo. Po načrtih bo imela nova regijska bolnišnica 600 postelj, za kar potrebuje 60.000 kvadratnih metrov neto površin oziroma 74.000 bruto. “To pomeni okrog 60.000 kvadratnih metrov parcele in še okoli dodatnih 40.000 za morebitno širitev v prihodnosti,” je lani julija opisal takratni državni sekretar na ministrstvu za zdravje MarjanPintar.
Bolnišnica Jesenice (Foto: Srdjan Živulović/BOBO)
Občina ima pomisleke o pravilnosti postopka
Občina ima zaradi izločitve Jesenic iz zadnje analize resne pomisleke o pravilnosti postopka. Menijo, da presoja lokacij ni upoštevala posledic, ki bi jih selitev bolnišnice imela na SBJ kot pomembnega zaposlovalca v regiji, ter demografskih podatkov prebivalstva. “Da bo toliko prebivalcev ostalo brez zdravstvene oskrbe, je nepojmljivo.”
“Prav tako Kranj nikoli ni imel bolnišnice, kar pomeni, da ne bi utrpel škode, če bi nova regijska bolnišnica ostala na Jesenicah, medtem ko bi selitev SBJ negativno vplivala na lokalno skupnost,” je povedal župan. Opozoril je, da bi umestitev bolnišnice v Kranj povzročila dodatne stroške in uničila kmetijska zemljišča, podaljšal pa bi se tudi intervencijski čas za nujne primere.
Občina je dodala, da bo na Jesenicah v prihodnosti zgrajeno novo železniško vozlišče, kar bo povečalo prevoz nevarnih snovi. Če bo bolnišnica na Jesenicah, bo čas odzivnosti krajši. Dodali so, da prenova železniške postaje predvideva postajališče ob bolnišnici.
“Bolnišnica Jesenice že deluje kot regijska”
Da odločitev za Kranj ni smiselna, na jeseniški občini menijo tudi zaradi trenutnega položaja SBJ. “Poudarjamo, da imajo Jesenice vse potrebne pogoje za regijsko bolnišnico. SBJ že deluje kot regijska bolnišnica z dobro prometno povezavo, tradicijo in bližino izobraževalnih ustanov. Lokacija bolnišnice omogoča širitev in razvoj bolnišnične dejavnosti, kar je bilo potrjeno tudi s prostorsko programsko preveritvijo iz leta 2018, ki je analizirala možnosti nadgradnje in širjenja obstoječe infrastrukture,” je poudaril župan.
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)
Na občini tako menijo, da bi bila selitev bolnišnice v Kranj finančno, okoljsko in družbeno nevzdržna, obenem pa tudi neskladna z evropskimi cilji regionalnega razvoja in socialne enakosti. “Vlada mora prevzeti odgovornost za posledice te odločitve, saj bi lahko ta resno vplivala na življenja prebivalcev zgornje Gorenjske,” je zaključil jeseniški župan.
Strokovnjaki: Odločitev nestrokovna in neutemeljena
Dolgoletna zaposlena v jeseniški bolnišnici dr. Marija Mulej je na novinarski konferenci med drugim izpostavila, da odločitev vlade ni bila dolgoročno načrtovana in kadrovsko podprta, saj v SBJ že zdaj primanjkuje kadra. Dodala je, da število postelj v obstoječih bolnišnicah na Gorenjskem zadostuje evropskim normativom. “Analiza ni upoštevala demografskih značilnosti prebivalstva na Gorenjskem,” je tudi prepričana.
Tudi nekdanji zdravstveni minister DušanKeber je povedal, da mora bolnišnica na Jesenicah ostati. Prepričan je sicer, da je vlada ne bo popolnoma ukinila. Meni, da gradnja nove bolnišnice ni finančno in kadrovsko smiselna. “Neizbrani so vedno nezadovoljni – a je jeseniška bolnišnica vsekakor potrebna: geografsko, zaradi bližine, kakovosti, tradicije, intelektualnega potenciala,” je izpostavil.
Miha Zalokar se je osredotočil predvsem na analizo podjetja Elmarkt. Meni, da je bila nestrokovna in neverodostojna ter da bi jo bilo treba zaradi tega izvesti znova. Omenil je mnenji ministrstva za infrastrukturo in ministrstva za obrambo, ki naj bi tako Radovljico kot Kranj ocenili za ne najbolj primerni lokaciji – v Kranju zaradi vojašnice, v Radovljici pa zaradi letališča.
Okoliške občine se strinjajo: Jesenice boljša izbira
Z jeseniškim županom se strinjajo predstavniki občin Žirovnica, Kranjska Gora, Bohinj, Bled in Kobarid. Vsi so poudarili, da je lega jeseniške bolnišnice ključnega pomena za prebivalce zgornje Gorenjske in Posočja, saj je prebivalstvo zelo razpršeno.
Prepričan sem, da bi se na obstoječi lokaciji dalo ceneje in bolj racionalno dograditi regionalno bolnišnico. Bojim se, da je naš kolega župan Kranja Matjaž Rakovec zamešal regionalizacijo s centralizacijo (…) Ne govorimo samo o zgornji Gorenjski, tudi sosednjih občinah čez Vršič, ki jim je trenutna lokacija bližje od Šempetra,” je bil do odločitve kritičen župan Žirovnice LeopoldPogačar. Odločitev je označil za politično, saj naj bi koalicija ustregla “svojemu” županu.
Županja Kranjske Gore HenrikaZupan se je strinjala s tem, da Jesenice ne smejo izgubiti bolnišnice. Poudarila je, da je Kranj od njih oddaljen 40 kilometrov, kar bi za prebivalce in tudi številne turiste pomenilo poslabšanje zdravstvene oskrbe. Tisti, ki delajo v SBJ, bi se morali na delo voziti precej dlje, je dodala. “Smo zelo priljubljena destinacija, kamor v poletnem in zimskem času, pa tudi zunaj sezone, prihaja veliko obiskovalcev. Kam jih bomo vozili v primeru poškodb ali nujnih zdravstvenih stanj?” je tudi povedala Zupan in končala: “Jesenice so pomembno prometno vozlišče, bolnišnica je lažje dostopna starejšim, iz Bohinja lahko pridejo z vlakom, na Jesenicah bodo še prenovili železniško postajo.”
Da bo gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je prav tako presenetilo župana občine Bohinj JožetaSodjo. “Nerazumljivo je, da se bolnišnica, ki je bila po vseh študijah mišljena za zgornjo Gorenjsko, seli v Kranj, ki je predmestje Ljubljane. Vsi vemo, koliko časa potrebuje reševalno vozilo od Kranja do Ljubljane. Če pa primerjamo razdaljo Kranjske Gore, Bohinja in Bovca …” Izpostavil je cenejšo gradnjo na Jesenicah. Kritičen je bil tudi do kranjskega župana Matjaža Rakovca, češ da je pred kratkim zgornjo Gorenjsko označil za regijo, kjer ni veliko prebivalcev. Meni, da gre za centralizacijo.
Tudi na Bledu jih najbolj skrbi zaradi turizma. Podžupan IztokPesrl je izpostavil tudi zastoje, ki se na Bledu ob visoki turistični sezoni vijejo do gorenjske avtoceste, in opozoril na dolg potovalni čas do Kranja. Na jeseniško bolnišnico občane in turiste v primeru nujnih zdravstvenih stanj peljejo čez Gorje, kjer je manj prometna cesta. Občina Bled upa, da bo država preučila mnenja, poslušala stroko in se še enkrat odločila.
“Jesenice so velikega pomena za občino Kobarid in našo sosedo Bovec. Temeljimo na bolnišnici Šempeter, ogromno občanov se kljub temu vozi na Jesenice. Kranj za naše občane ni primeren. Bolnišnica naj ostane na Jesenicah,” je povedala podžupanja občine Kobarid Urška Miklavič.
Ob koncu je jeseniški župan Peter Bohinec še izpostavil, da bodo s prisotnimi kolegi na vlado poslali seznam zahtev, v katerem bodo izpostavili povedano. Zanima jih tudi, kaj se bo ob izgradnji nove bolnišnice zgodilo z jeseniško. Pozivajo k premisleku o izbrani lokaciji.
Ministrstvo: Bolnišnica bo ostala pomemben del mreže
Na ministrstvu za zdravje so se za N1 že odzvali na današnjo novinarsko konferenco na Jesenicah. Zapisali so, da bo SBJ ostala pomemben del zdravstvene mreže. Zagovarjali so izvedbo analize in vladno odločitev glede lokacije.
“Po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti bomo na ministrstvu na podlagi potreb prebivalstva pripravili predlog zdravstvene mreže. Ta bo opredeljena za vse ravni zdravstvenega varstva in bo omogočala učinkovito ter optimalno zagotavljanje zdravstvenih storitev,” so dodali.
Valentina Prevolnik Rupel (Foto: Valter Leban/BOBO)
Kranj: Odločitev modra, razumna in smiselna
Odzvali so se tudi že v Kranju. Iz kabineta župana so sporočili, da je bila odločitev vlade “pravilna in edina smiselna”.
“Temelji na logičnih in objektivnih kriterijih. Kranj je središče Gorenjske, je najgosteje poseljeno območje v regiji in ima najboljše prometne povezave,” so tudi zapisali. Dodali so, da se bo bolnišnica gradila “za ljudi in ne politike”. Ocenjujejo, da bo Kranj lahko razbremenil UKC Ljubljana.
Dodali so, da imajo veliko podporo gorenjskih in severnoljubljanskih občin. Prav tako poudarjajo, da so na izgradnjo bolnišnice dobro pripravljeni, saj je velik del zemljišč že v lasti države ali občine, ostali lastniki pa da ne bodo nasprotovali prodaji. Spomnili so na nov srednješolski zdravstveni program v Kranju.
Kranjski župan Matjaž Rakovec (Foto: Borut Živulovič/BOBO)
“Odločitev vlade je torej modra, razumna in smiselna ter temelji na potrebah večine prebivalstva in najboljših pogojih za kakovostno zdravstveno oskrbo prebivalcev Gorenjske regije,” so zaključili.
Kako je potekala izbira lokacije?
Pogovori o lokaciji gorenjske regijske bolnišnice potekajo že več let. V tem času je bilo izdelanih več analiz, ki so med seboj primerjale Jesenice, Radovljico in Kranj. Ministrstvo za zdravje je zadnjo analizo naročilo pred dobrim letom.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je ob seznanitvi javnosti o izvedbi nove analize dejala, da bo pokazala jasne “minuse in pluse” lokacij, odločitev pa da bo znana v razmeroma kratkem času. Julija lani so nato z ministrstva sporočili, da Jesenic v primerjavi niso upoštevali in da ima rahlo prednost Radovljica. V Kranju so se na odločitev pritožili, tudi na Jesenicah niso bili zadovoljni z izločitvijo. Več kot pol leta kasneje je vlada sporočila, da bo bolnišnica stala v Kranju.
“Kot je povedal MatejArčon po seji vlade, gre za odločitev koalicije. Vlada je pri tej odločitvi upoštevala širši vidik razvoja Kranja kot regijskega središča, večjo koncentracijo prebivalstva, podporo lokalnih skupnosti in županov ter pisno zavezo občine Kranj, da bo pravočasno izvedla vse potrebne aktivnosti za čim hitrejši začetek gradnje. To vključuje tudi reševanje izzivov lokacije: arheološka izkopavanja, premik daljnovoda, odkup zemljišč, sprejetje prostorskega načrta,” so sporočili z ministrstva za zdravje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje