Kaj je v odgovoru na interpelacijo navedel notranji minister Poklukar

Slovenija 27. Dec 202420:36 2 komentarja
Foto: Borut Živulović/BOBO

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v državni zbor poslal odgovore na očitke, ki jih je v interpelaciji o njegovem delu izpostavila opozicija. Ta sicer za zrušenje ministra nima dovolj poslanskih glasov, a ne gre spregledati, da so z dogajanjem na notranjem ministrstvu pod Poklukarjevim vodstvom nezadovoljni tudi mnogi v koaliciji.

Januarja se bo moral minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar zagovarjati v državnem zboru. Interpelacijo o njegovem delu je spisala opozicijska NSi, podpise pa so prispevali še poslanci SDS in trije nepovezani poslanci Dejan Kaloh, Anže Logar in Eva Irgl.

Ministru očitajo številne nepravilnosti, izpostavili pa so tudi sum storitve več kaznivih dejanj. Po prepričanju opozicije je Poklukar zapravil svojo kredibilnost in osebno integriteto ter nima več zaupanja javnosti.

Poklukar v odgovoru, ki ga je vlada potrdila na torkovi dopisni seji in je bil že posredovan v državni zbor, očitke v interpelaciji v celoti zavrača.

“Uvodoma ugotavljam, da predlagatelji interpelacije svoje očitke navajajo posplošeno in brez kakršnih koli dejanskih dokazov, vsebino, ki jo navajajo kot dejstva, pa predstavljajo nesistematično in mestoma celo nerazumljivo,” je zapisal v uvodu odgovora. Ob tem je dodal, da iz navedb predlagateljev sploh ni jasno, s katerimi ravnanji naj bi povzročil očitana kazniva dejanja.

Na navedbe opozicije o poslabšanju varnosti v Sloveniji Poklukar odgovarja, da statistični kazalniki temu ne pritrjujejo in da državljani policiji zaupajo. Kot neprimerno je ocenil, da predlagatelji interpelacije stopnjo dojemanja varnosti v Sloveniji povezujejo s prisotnostjo posameznih ranljivih skupin družbe, kot so begunci, migranti, Romi, pa z varnostno situacijo na Bližnjem vzhodu in Ukrajini ter s pomanjkanjem policistov v Sloveniji. Izpostavil je, da je obseg nedovoljenih migracij zaradi stanja v izvornih državah še vedno velik, vendar upada, ter da je z migracijami povezana varnostna vprašanja treba reševati v tesnem sodelovanju s širšo regijo.

Reševanje kadrovske problematike v javnem sektorju, predvsem v uniformiranih poklicih, je po Poklukarjevih navedbah zahtevna naloga, ki terja dolgoročen in sistemski pristop. Med ustreznimi rešitvami je izpostavil prenovo plačnega sistema.

Očitki o slabem delovanju NPU

Notranji minister se prav tako ne strinja z očitki o slabem delovanju Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Predlagatelji interpelacije so med drugim izpostavili, da so nekatere policijske uprave kljub bistveno manjšemu številu kriminalistov za pregon gospodarske kriminalitete na letni ravni podale več kazenskih ovadb kot NPU.

“Nacionalni preiskovalni urad je specializirana kriminalistična preiskovalna enota, ustanovljena za posebne primere odkrivanja in preiskovanja najzahtevnejših kaznivih dejanj, zato njegove učinkovitosti ne moremo ocenjevati kvantitativno, temveč glede na vsebino in obseg ter kompleksnost posamezne zadeve,” odgovarja Poklukar In dodaja, da je NPU v prvi polovici leta 2024 na pristojna državna tožilstva vložil 24 obsežnih kazenskih ovadb. Izpostavil je tudi, da so preiskovalci urada le šest dni po likvidaciji Satka Zovka prijeli tri osumljence.

Center za varovanje in zaščito
Foto: Policija

Kot “popolnoma pavšalen” in “neutemeljen” je označil tudi očitek, da so uradne osebe neupravičeno posegale v zasebnost državne tožilke Mateje Gončin. Po navedbah notranjega ministra je Center za varovanje in zaščito (CVZ) izjemno profesionalna enota policije z dolgoletno tradicijo. “Iz lastnih izkušenj kot varovana oseba že v drugem mandatu lahko potrdim, da varnostniki svoje naloge opravljajo profesionalno in dosledno, brez enega samega incidenta.

V primeru državne tožilke so se žal pojavile določene težave, ki pa jih je vodstvo policije že naslovilo z ustreznimi ukrepi,” je zapisal Poklukar. Na navedbe predlagateljev interpelacije, da naj bi policija brez sodne odredbe izvajala prikrito tajno opazovanje državne tožilke, pa je odgovoril, da za to niso bili predstavljeni nobeni dokazi ali argumenti ter so zato trditve opozicije neutemeljene. “Če predlagatelji interpelacije razpolagajo s konkretnimi dokazi, jih pozivam, naj jih predložijo pristojnim organom,” je dodal Poklukar.

Prav tako se ne strinja z zapisom opozicije, da so bile stražarske hišice, ki so jih postavili pred objekti državnih organov, preplačane. “Primerjava cen grajenih stanovanjskih ali poslovnih objektov na kvadratni meter površine s ceno stražarske hiške je vsekakor neprimerna, saj gre za varnostni objekt, ki je izdelan za točno določen namen in uporabo,” je navedel Poklukar. In kot bolj smiselno označil primerjavo stražarskih hišk z vozili, ki se skladno s protibalističnimi zahtevami dobavljajo za policijo.

stražarska hiška pred parlamentom
Foto: N1

Na očitke predlagateljev interpelacije o nezakonitem imenovanju Senada Jušića na čelo policije se je odzval z obširno navedbo pravne podlage in posameznih korakov v postopku imenovanja. Nato pa je izpostavil, da je ravnal v skladu s svojimi pristojnostmi in zakonom ter da njemu ali vladi kakršnekoli zlorabe položaja v zvezi s tem primerom ni mogoče očitati.

“Naloga ministra je bila, da s seznama usposobljenih kandidatov, ki mu ga je predložila posebna natečajna komisija uradniškega sveta, z upoštevanjem politične diskrecije izbere kandidata za položaj generalnega direktorja policije in ga predlaga vladi v imenovanje,” je poudaril Poklukar. In ponovil, da upravno sodišče ni odločilo, da Jušić ne izpolnjuje pogojev za omenjeni položaj, saj te presoje zaradi načela delitve oblasti sploh ni opravilo, in da sodišče tudi ni odpravilo ali razveljavilo Jušićevega imenovanja.

Bo Poklukarju uspelo prepričati koalicijo?

Poslanci opozicije so enotni, da so očitki na Poklukarjev račun tako težki, da bi moral oditi z ministrskega mesta. Državnemu zboru predlagajo, da ga po razpravi o interpelaciji razreši s funkcije. Opozicija sicer sama nima dovolj glasov, da bi zrušila notranjega ministra, vendar pa so z njegovim delom nezadovoljni tudi mnogi v koaliciji.

V SD so že večkrat izpostavili, da bi si želeli ponovitev razpisa za generalnega direktorja policije in da pričakujejo dodatna ministrova pojasnila. Kot je pred dnevi v oddaji N1 STUDIO dejal vodja poslanske skupine SD Jani Prednik, Poklukar za zdaj nima zagotovljenega prav nobenega glasu poslancev Socialnih demokratov, se pa lahko do interpelacije še kaj spremeni.

“Noben minister, ki mu grozi interpelacija, nima kar avtomatsko zagotovljenih glasov poslancev Levice. Tudi minister Poklukar ne. Sploh smo v stranki v luči zadnjih dognanj zelo zaskrbljeni. Zahtevali bomo dodatna pojasnila glede dvomov pri imenovanju Jušića in delovanja CVZ,” pa je poudarila poslanka Levice Nataša Sukič. Dodala je, da bi tisti na najodgovornejših položajih morali znati sami pretehtati o svoji objektivni odgovornosti in kdaj je presežena meja, ki zahteva odstop s položaja. Na vprašanje, ali je ta meja pri Poklukarju že dosežena, pa je odgovorila: “V tem primeru smo zelo na meji.”

Vodja poslanske skupine Gibanja Svoboda Nataša Avšič Bogovič pa je povedala, da Poklukar podporo njihovih poslancev še uživa, se pa tudi oni želijo v pogovoru z ministrom še prepričati, ali je bilo pri njegovem delovanju “vse v redu”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje