
Da bi novopečenim staršem pomagali ob začetnih stroških, jim številne občine ob rojstvu otroka podelijo denarno pomoč. Višina te je odvisna od občine do občine; v nekaterih občinah starši prejmejo zgolj kakšno simbolično darilo, v nekaterih pa znesek sega od sto pa vse prek tisoč evrov. Katere občine so najbolj radodarne?
Večina občin staršem ob rojstvu otroka podari med 200 in 300 evri. Ali bodo prejeli denar ali darilne bone za točno določeno trgovino s higienskimi pripomočki, otroškimi oblačili ali pa lekarno, je odvisno od občine do občine.
Najnižji zneski se gibljejo okoli 100 evrov, najvišji pa presegajo 1.000 evrov. V Bohinju tako poleg vizitke in nogavičk vsakemu novorojenčku namenijo višino minimalne plače. Letos je to 1.277,72 evra.
Tudi občina Moravske Toplice, ki velja za eno od pionirk na področju finančne podpore ob rojstvu otroka, že leta spada med najbolj radodarne v Sloveniji. Za vsakega otroka nameni 1.200 evrov. S tem želi izraziti podporo mladim družinam in spodbuditi pozitivno demografsko sliko. “Zavedamo se, da prihod novega družinskega člana prinaša tako veselje kot tudi številne stroške, zato želimo staršem vsaj delno finančno razbremenitev ponuditi že na začetku njihove starševske poti,” pravijo.
Poleg tega mladim družinam subvencionirajo tudi komunalni prispevek, vendar največ do 2.000 evrov.
V Gornjih Petrovcih, Kranjski Gori in Lendavi novorojenčkom podarijo 1.000 evrov, v Ajdovščini 600, Murski Soboti 500, Krškem 300, Kopru 200, Mariboru 130 evrov.
V Domžalah medtem vsoto določijo vsakič, ko sprejemajo nov proračun. Trenutno finančna pomoč za prvorojenca znaša 390 evrov, znesek pa se za vsakega naslednjega otroka poviša za 50 evrov. Tudi sicer v številnih občinah velja, da se vsota za vsakega nadaljnjega otroka poviša.
V naši največji občini denarno pomoč ob rojstvu otroka namenijo le socialno šibkejšim občankam in občanom, in sicer 380 evrov. Kot so pojasnili na Mestni občini Ljubljana, so do denarne pomoči iz proračuna upravičeni tisti, ki so brez lastnega dohodka ali pa z lastnim dohodkom do 30 odstotkov presegajo minimalni dohodek za posameznega družinskega člana po zakonu, ki ureja socialnovarstvene prejemke.
“Na ta način je višina pomoči lahko višja, kot če bi jo namenili vsem, ne glede na socialni položaj. Hkrati pa z možnostjo, da so do denarnih pomoči upravičeni tudi tisti, ki do 30 odstotkov presegajo minimalni dohodek, pomagamo tudi tistim staršem, ki so prav tako v stiski, a ostajajo brez ostalih socialnovarstvenih prejemkov,” pravijo.
Sadike jablane, slikanice, kapice …
V Črnomlju poleg 100 evrov in 20-evrskega bona podarijo majčko s priložnostnim napisom, v Velenju 300 evrom dodajo ročno pleteno volneno kapico, v občini Kozje pa sadiko visokodebelne jablane.
V Škofji Loki poleg 200 evrov novorojenčku podarijo slikanico Miška Rubi in zlati list, ki je bila izbrana na natečaju Najlepša pravljica Škofje Loke. “Zgodba pravljice poudarja vrednote sodelovanja in prijateljstva, dogaja pa se na znanih loških lokacijah, s čimer želimo otrokom že zgodaj približati lokalno okolje in kulturno dediščino,” pojasnijo na občini.

V občini Ig novorojenčki oziroma njihovi starši prejmejo le simbolično darilo. Knjigo jim ob prvih obiskih izroči patronažna sestra. Poleg tega so vsi otroci do 6. leta starosti vsako leto vabljeni na praznično gledališko predstavo, kjer prejmejo novoletna darila.
A že kmalu bi lahko tudi občina Ig ob rojstvu podarjala denar. Trenutno je namreč v usklajevanju nov pravilnik, ki bo veljal za nazaj, in sicer od 1. januarja 2025. Če bo sprejet, bodo lahko vsi starši letošnjih novorojenčkov oddali vloge za enkratno denarno pomoč v višini 100 evrov.
“Za omenjeno višino pomoči smo se odločili glede na obstoječe finančne zmogljivosti in druge nujne občinske izdatke. Hkrati pa želimo z ohranitvijo novoletnih daril in organizacijo prazničnega dogodka otrokom omogočiti tudi vsebinsko obogatene izkušnje,” pojasnjujejo.
Katere pogoje morajo starši izpolnjevati?
Pogoji za podelitev finančne pomoči so si v občinah precej podobni. Novorojenec in eden od staršev, ki zaprosi za pomoč, morata biti državljana Slovenije in imeti stalno prebivališče v občini.
Ponekod zahtevajo, da ima eden od staršev stalno prebivališče v občini vsaj leto dni pred rojstvom, ponekod pa, da družina v občini ostane še vsaj dve leti.
Starši morajo za denarno pomoč zaprositi z obrazcem, ki ga navadno najdejo na spletni strani občine. Vsaka občina ima tudi omejen časovni okvir, koliko časa po rojstvu otroka lahko družina za pomoč zaprosi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje