Kaj se zgodi, če v Sloveniji, ko potrebujete medicinsko pomoč, gasilce ali policijo, namesto številke 112 ali 113 pokličete številko 911, ki jo za klic v sili uporabljajo v ZDA?
Na številko 112 lahko kadarkoli pokličete v katerikoli državi Evropske unije. To je številka za klic v sili, če potrebujete pomoč gasilcev, nujno medicinsko pomoč, druge reševalne službe ali policijo. Nanjo lahko pokličete s stacionarnega ali mobilnega telefona, pošljete kratko sporočilo (SMS) ali posredujete besedilni klic prek sistema WAP 112.
Medtem ko imamo v državah Evropske unije za klice v sili številko 112, v ZDA za ta namen uporabljajo številko 911. Kaj pa se zgodi, če nekdo v Sloveniji v paniki namesto številke 112 pokliče številko 911?
“Klic na številko 911 iz mobilnega telefona bo posredovan na pristojni regijski center za obveščanje, s stacionarnega telefona pa klic na 911 ni mogoč, zato telefon javi neobstoječo številko,” odgovarjajo na Upravi RS za zaščito in reševanje.
Prepričanje, ki ga občasno delijo uporabniki družbenih omrežij, da gre za preusmeritev zaradi popularizacije številke 911 v ameriških filmih in serijah, je zmoten.
“Mobilni telefoni pri klicu na 911 izvedejo enak postopek kot pri klicu na številko 112, zato ker obe številki razumejo kot številki za klic v sili. Ne gre za preusmerjanje klicev s številke 911 na 112, temveč za standardni način delovanja mobilnih telefonov pri klicih v sili,” so na naše poizvedovanje še zapisali na upravi za zaščito in reševanje.
Dodali so, da podatka o tem, koliko ljudi namesto 112 pokliče 911, nimajo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje