Kako do poceni ‘sončne’ elektrike, če ste zamudili NET metering?

Oglas 05. Nov 202410:18 0 komentarjev
(Foto: promocijsko gradivo)

V prizadevanjih za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, predvsem CO2, se svet vse bolj posveča izkoriščanju nizkoogljičnih virov električne energije. V Sloveniji smo v zadnjih letih stavili zlasti na izkoriščanje sonca, a s koncem NET meteringa v začetku letošnjega leta je število vlog za postavitev mikro sončnih elektrarn drastično upadla. Na srečo je vodilni promotor sončne energije pri nas že našel ustrezno rešitev.

Glede na ocene Mednarodne agencije za energijo (IEA), bodo globalne naložbe v t. i. čisto energijo letos dosegle 2000 milijard dolarjev (1839 milijard evrov), kar je dvakratnik zneska, namenjenega za fosilna goriva. Kot so navedli v poročilu o zelenih virih energije, bo največ denarja, predvidoma kar 500 milijard dolarjev (459 milijard evrov), namenjenih izkoriščanju sončne energije, kar je več kot za vse druge vrste pridobivanja električne energije skupaj. To dokazuje, da sonce še vedno predstavlja izjemen potencial med naravnimi viri energije.

V Sloveniji razcvet sončnih elektrarn, nato pa šok!

Tudi v Sloveniji se je v zadnjih nekaj letih strmo povečevalo število mikro sončnih elektrarn, saj so jih ljudje prepoznali kot ugodno ter okolju prijazno rešitev. A po lanskoletnem rekordnem številu oddanih vlog za postavitev sončnih elektrarn, je letos sledil strm upad, razlog pa jasen: konec NET meteringa.

Do konca leta 2023 je namreč veljalo, da je izbrani dobavitelj električne energije enkrat na leto (običajno ob koncu leta ali v začetku novega) pripravil obračun oddane in prejete energije in na podlagi razlike lastniku sončne elektrarne zaračunal morebitne viške porabljene elektrike. Ta obračun samooskrbe, se imenuje NET metering oziroma sistem neto meritev in je bil do konca lanskega leta na voljo fizičnim osebam in malim poslovnim odjemalcem pri postavitvi sončnih elektrarn s priključno močjo do 43 kilovatov.

Glede na to, da imamo v Sloveniji veliko sončnih dni in optimalno lego za postavitev sončnih elektrarn, so lahko prihranki pri obračunavanju po NET meteringu znašali tudi do 100 odstotkov. Lastnik sončne elektrarne je tako vsak mesec plačeval samo mesečni strošek obračunske moči ter prispevek za OVE in SPTE (ki sta odvisna od priključne moči njegovega elektro-priključka), proizvedeni viški pa so se upoštevali v korist takrat, ko je bila proizvodnja nižja od porabe.

Do konca avgusta skoraj 90 odstotkov manj vlog za postavitev sončne elektrarne

Z letom 2024 taka vrsta obračuna ostaja v veljavi samo za tiste, ki že imajo postavljeno mikro sončno elektrarno oziroma so do 31. 12. 2023 pridobili soglasje za njeno postavitev – a jo morajo postaviti in zagnati še pred koncem leta 2024. Pri tistih, ki so se za postavitev sončne elektrarne odločili pozneje ali pa se še odločajo, pa se v omrežje oddana električna energija obračunava na mesečni ravni, kar je povzročilo izjemen upad zanimanja za tovrstno investicijo.

(Foto: promocijsko gradivo)

Po novem sistemu obračunavanja se namreč viški električne energije še vedno brezplačno oddajajo v omrežje, za energijo, ki jo prejmete iz distribucijskega omrežja, ko elektrarna ne proizvede dovolj energije za vaše potrebe, pa morate plačati. In glede na to, da gospodinjstva največ električne energije porabijo v poznih jesenskih in zimskih mesecih, ko sončne elektrarne proizvedejo najmanj elektrike, to v praksi pomeni, da bodo v tem času plačevali elektriko, kot če elektrarne ne bi imeli. Nič čudnega torej, da je glede na nedavno objavljene podatke Elesa število vlog za priključitev sončne elektrarne v Sloveniji letos upadlo kar za 90 odstotkov.

Rešitev, zaradi katere se postavitev sončne elektrarne še vedno splača

Utopično bi bilo pričakovati, da bi postavili varovanje okolja pred lastne interese, a vendarle ne moremo planeta prepustiti samemu sebi, zato so se pri GEN-I Sonce nemudoma odločili poiskati rešitev za nastalo situacijo. In jo našli! Zapakirali so jo v paket Pametna samooskrba, ki omogoča investicijo v sončno elektrarno brez povečanih mesečnih stroškov.

Paket Pametna samooskrba tako združuje:

  • visoko kakovostno sončno elektrarno,
  • hranilnik energije,
  • napredno upravljanje hranilnika energije,
  • dobavo električne energije po fiksni in ugodni ceni ter
  • odkup presežno proizvedene elektrike.

Kot pojasnjujejo pri GEN-I Sonce, paket Pametna samooskrba ne omogoča le samooskrbo z energijo, temveč zagotavlja tudi do 60 % nižje letne stroške za elektriko iz treh različnih virov:

  1. z naprednim upravljanjem baterijskega hranilnika, saj ta shranjuje presežke energije, ki jih ne porabite v vašem domu
  2. s samodejnim odkupom presežno proizvedene elektrike v obliki dobropisa in
  3. s proizvodnjo energije za lastne potrebe, kar pomeni, da ste manj odvisni od nakupa elektrike iz omrežja.
(Foto: promocijsko gradivo)

Kako Pametna samooskrba deluje v praksi?

Sončna elektrarna s hranilnikom energije shranjuje presežke energije, ki jih ne porabite v vašem domu. Pri GEN-I vašo baterijo upravljajo tako, da vam vsak mesec zagotovijo fiksni popust, s katerim si znižate mesečni račun za elektriko.

Ko vaša sončna elektrarna proizvaja elektriko, baterija pa je že polna, GENI-I od vas odkupi presežke proizvedene energije, ki gredo v omrežje. Ko je vrednost presežne energije višja od stroška prevzete energije iz omrežja, se v obliki dobropisa prenese v naslednje mesece. Tako si poleg osnovnega vira prihranka s proizvodnjo lastne energije iz sončne elektrarne na računu zagotovite še dva vira prihranka: enega za upravljanje vašega hranilnika in drugega za odkup preseženo proizvedene energije.

In kar je še najboljše, vse to je samodejno združeno na eni položnici, kjer imate jasen pregled nad svojimi prihranki, ki jih za vas ustvarja vaša sončna elektrarna.

Kaj pa začetna investicija?

Res je, da je sonce brezplačen naraven vir energije, a da ga lahko izkoristite, potrebujete sončno elektrarno, ki pa ni ravno majhna investicija. Pri GEN-I Sonce si lahko z inovativnim načinom brezobrestnega odplačevanja zagotovite nakup najučinkovitešje samooskrbe, ne da bi vas strošek nakupa dodatno bremenil.

Izbirate lahko med tremi različnimi shemami brezobrestnega financiranja:

  • z lastno udeležbo v 5 letih lahko najhitreje odplačate investicijo, pri čemer so vam na voljo še dodatni ugodnosti: brezplačno zavarovanje in vzdrževanje,
  • z lastno udeležbo v 7 letih,
  • brez lastne udeležbe v 10 letih – brez enega samega evra lastnega začetnega plačila in z odplačevanjem, ki vas ne bo bremenilo. Za vse sheme velja, da se vaš celotni mesečni strošek, povezan z oskrbo z elektriko, v času odplačevanja ne bo povečal. Tako si lahko vsakdo privošči najboljši paket za energetsko neodvisnost brez povišanja mesečnih stroškov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!