Ob vsakoletnih premikih ure se vedno znova spomnimo na prizadevanja Evropske komisije, da bi prehode na zimski in poletni čas ukinila. Kljub podpori med Evropejci in prvi zeleni luči evroposlancev je predlog že leta v slepi ulici. Malo verjetno je, da bi se ob pomembnih temah, ki zaposlujejo Evropsko unijo, od tam kaj kmalu premaknil.
V nedeljo bomo znova “spali eno uro manj”, saj bomo prešli na poletni čas in uro premaknili za eno uro naprej. Čeprav je z radijskim vodenjem ur, ki se samodejno posodabljajo, dela s premikanjem kazalcev bolj malo, pa nas še nekaj dni po spremembi ure spremljata zaspanost in zmedenost. Britanski raziskovalci spanja so že pred časom opozorili, da premik ure negativno vpliva na spanje in zdravje.
V Evropski uniji se sicer že več let omenja možnost ukinitve premikanja ure. Predlog za to je po izvedbi spletne ankete, v kateri je velika večina sodelujočih Evropejcev podprla ukinitev premikanja ure, leta 2018 pripravila Evropska komisija. Zakonski osnutek je predvideval ukinitev premikov ure dvakrat letno in državam članicam pustil proste roke, da se same odločijo in poenotijo, ali bodo ohranile poletni ali zimski čas. Leta 2019 je osnutek v prvem branju podprl tudi Evropski parlament, njihov načrt pa je predvidel, da bi uro zadnjič premaknili leta 2021.
Od takrat pa se ni spremenilo nič. Kot piše na spletni strani Sveta Evropske unije, o ukinitvi premikanja ure ni bilo sprejete nobene končne odločitve, prav tako tudi ni bila pripravljena nobena časovnica za uresničitev te namere. Svet, v katerem sedijo ministri iz članic EU, še ni sprejel stališča o predlagani ukinitvi premikov ure, za kar je potrebno strinjanje večine predstavnikov. Kot še piše na spletni strani Sveta EU, se morata tako Svet kot parlament strinjati s končnim besedilom.
Zadnjič o tem govorili leta 2019
Kot smo pisali pred leti, so pristojni ministri predlog ukinitve premikanja ure zadnjič obravnavali decembra 2019. “Ker ima odločitev o ukinitvi premikanja ure številne posledice, je več držav članic menilo, da bi morala Evropska komisija izvesti temeljitejšo presojo učinkov, preden bi lahko zavzele jasno stališče,” je takrat za N1 sporočila tiskovna predstavnica Sveta EU. S slovenskega ministrstva za infrastrukturo so takrat sporočili, da v zvezi z ukinitvijo premikanja ure obstaja veliko možnih zapletov zaradi morebitne neusklajenosti med državami.
Prav enotnost je pri poskusu ukinitve premikanja ure ena od osrednjih težav. Tako v posameznih državah kot med njimi je namreč odprto vprašanje, ali naj se odločimo za zimski ali poletni čas. Kot smo pisali, so ljudje praviloma bolj naklonjeni poletnemu času, ki zagotavlja uro dodatne dnevne svetlobe v popoldanskem času. A strokovnjaki za spanje zagovarjajo stalni zimski čas, saj bi poletni čas v zimskem obdobju pomenil, da bi otroci zjutraj hodili v šolo v trdi temi. Poleg tega je zimski čas naš standardni čas in precej natančno ustreza našemu “pravemu”, geografskemu času.
Tako so se v Sloveniji pristojni nagibali k uvedbi stalnega zimskega časa. Medtem pa so na Hrvaškem tudi na račun turistov bolj razmišljali o ohranitvi poletnega časa. Tako bi med sosednjima državama kar naenkrat bila ura razlike, to pa bi za seboj potegnilo obilico preglavic in možnosti za zaplete.
Kdaj premikamo uro?
Glede na direktivo EU, ki obravnava premikanje ure, se prehod na poletni čas zgodi na zadnjo nedeljo v marcu. Na zimski čas medtem preidemo na zadnjo nedeljo v oktobru. Letos bo to 26. oktobra.
Foto: PROFIMEDIA
Po pisanju portala Euronews bi morala za nadaljevanje obravnave na Svetu EU temo ukinitve spreminjanja časa na dnevni red uvrstiti država, ki mu predseduje. Zadnjič, ko se je to zgodilo v drugi polovici leta 2019, je Svetu predsedovala Finska. Od takrat so se Evropska unija in njene institucije ukvarjale s pandemijo koronavirusa, vojno v Ukrajini, draginjo in energetsko krizo. Glede na to, da se v EU trenutno vse vrti okoli varnosti in oboroževanja, kakršnikoli premiki na tem področju niso prav verjetni.
Kljub temu pa Evropsko komisijo kmalu čaka posredna odločitev o njenem predlogu ukinitve. Skladno z evropsko direktivo, ki ureja premike ure, mora Komisija vsakih pet let v uradnem listu objaviti urnik, v katerem je datumsko določen začetek in konec poletnega časa. Trenutni urnik velja za obdobje od leta 2022 do vključno leta 2026. Če se pri predlagani ukinitvi premikanja ure ne bo nič spremenilo, bo morala Komisija v kratkem objaviti nov petletni urnik.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje