Po desetletjih propadanja bodo v Podčetrtku odprli prenovljene prostore gradu Podčetrtek, zgodovinskega dragulja občine. S prvim septembrom bosta grajska kavarna in razgledna terasa ponovno odprti za vse obiskovalce.
Grad Podčetrtek, ki je svojo zadnjo večjo prenovo doživel davnega leta 1874, je leta prehajal iz rok v roke, pri čemer je izgubil velik del nekdanje slave. Vendar sta se z nakupom Občine Podčetrtek leta 2020 za propadajoči grad začela novo obdobje in njegova ponovna oživitev.
“V letu 2021 smo začeli obsežna obnovitvena dela in urejanje okolice, ki so bili nujno potrebni za ohranitev arhitekturne vrednosti gradu. Danes z veseljem oznanjamo zaključek dveh ključnih projektov: Grajska pot v destinaciji Podčetrtek in Doživetje grajskega razgleda, ki sta bila sofinancirana s sredstvi državnih in evropskih skladov,” so pojasnili na Občini Podčetrtek.
V projekt vloženih več milijonov evrov
Projekt Grajska pot, vreden 460.000 evrov, je bil delno sofinanciran s sredstvi iz sklada Trajnostnega razvoja slovenskega turizma v višini 282.884 evrov. V sklopu projekta ureditve poti do gradu so izvedli tudi digitalizacijo.
Na občini poudarjajo, da so še posebej ponosni na izvedbo projekta Doživetje grajskega razgleda, vrednega 2,5 milijona evrov. Tudi ta projekt je delno sofinanciralo ministrstvo za kulturo, in sicer s sredstvi javnega razpisa za sofinanciranje projektov trajnostne obnove in oživljanja kulturnih spomenikov v lasti občin ter vključevanja kulturnih doživetij v slovenski turizem v višini dobrih 1,6 milijona evrov. Sredstva so bila zagotovljena iz nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost.
“Ta sredstva omogočajo ne le trajnostno obnovo, temveč tudi integracijo kulturnih doživetij v širšo turistično ponudbo. Simbioza modernih znanj in obrtniških veščin pri obnovi bo obiskovalcem omogočila popolnoma novo izkušnjo razgleda (virtualnega in resničnega), ki se razprostira skozi obsoteljsko-kozjansko pokrajino, vse do sosednje Hrvaške,” so opisali na občini.
V okviru projekta razvili več turističnih produktov
Grad Podčetrtek je bil s projektom temeljito obnovljen, pa tudi programsko obogaten, kar je zagotovilo njegovo javno dostopnost. V okviru projekta so bili razviti štirje novi turistični produkti: interaktivno doživetje Četrtkova sodba, opazovalnica s premičnim interaktivnim zaslonom in odzivna AR opazovalnica ter dva potencialna turistična produkta, in sicer Grajska pojedina in Grajska poroka.
Projekt je vključeval tudi izvedbo dveh delavnic na temo interpretacije dediščine, ene za širšo javnost in druge za mlade na območju destinacije Podčetrtek. S temi aktivnostmi je projekt prispeval k oživljanju in ohranjanju kulturnega spomenika, spodbudil lokalni gospodarski in turistični razvoj ter izboljšal kakovost življenja lokalnega prebivalstva in obiskovalcev.
Grad kot prenovljeni prostor ne predstavlja le ohranjanja zgodovine, ampak služi kot vitalni element lokalnega gospodarstva, ki že zdaj privablja obiskovalce iz Slovenije in tujine ter tako prispeva k razvoju celotne skupnosti, so dejali na občini. Poudarili so, da bi bila njihova prizadevanja brez podpore širše skupnosti in države nemogoča.
“V veliko čast si štejem, da sem sodeloval in vodil projekte na gradu, ki je po mnogih letih propadanja dobil novo podobo. Čeprav imamo v Občini Podčetrtek bogate izkušnje z izvedbo projektov, je že nakup propadajočih objektov: gradu, kašče, stare hiše, predstavljal veliko težavo. Vesel sem, da smo skupaj z obema projektoma, ki sta ga sofinancirala EU in država, naredili velik premik pri ohranjanju kulturne dediščine in razvoju turizma. Zahvaljujem se obema ministroma, državi, svojim sodelavcem, članom občinskega sveta in vsem, ki so pripomogli, da kulturni objekti spet živijo,” pa je dejal župan Podčetrtka Peter Misja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje