Kako so o novi Komisiji glasovali evropski poslanci iz Slovenije

Slovenija 27. Nov 202413:16 > 15:24 0 komentarjev
vsi slovenski evroposlanci
Foto: Evropski parlament

Evropski poslanci so potrdili novo sestavo Evropske komisije pod vodstvom Nemke Ursule von der Leyen. Slovenski poslanci so bili pri glasovanju precej neenotni. Vsi štirje poslanci iz vrst SDS so bili proti, trije poslanci iz Slovenije so Komisijo podprli, eden se je vzdržal, Irena Joveva pa se glasovanja ni udeležila.

Evropski parlament je na zasedanju v Strasbourgu odločal o novi sestavi Evropske komisije pod vodstvom predsednice Ursule von der Leyen. Evroposlanci so ekipo potrjevali kot celoto in jo po pričakovanjih tudi potrdili. Mnenja v slovenskem taboru evroposlancev so bila sicer precej različna. Kako so glasovali?

Novo ekipo Ursule von der Leyen je kot napovedano podprl slovenski evropski poslanec iz vrst liberalcev Renew Marjan Šarec, kažejo izpiski glasovanja. Njegova strankarska kolegica Irena Joveva se glasovanja zaradi osebnih razlogov ni udeležila. Ekipi je sicer napovedala podporo.

Šarec je po glasovanju poudaril, da je glede na aktualne izzive v svetu ključno, da Evropska komisija čim prej prične delo. “Nalog pred nami je veliko, nadaljnje zamude pri potrjevanju komisije pa bi lahko le ogrozile začetek aktivnosti na ravni EU in sprejem strateško pomembnih odločitev,” je izpostavil. Meni še, da je širitveni resor, ki ga prevzema Kos, velik uspeh za Slovenijo.

Kot napovedano, je Komisijo podprl tudi edini slovenski evroposlanec iz vrst Zelenih Vladimir Prebilič. “Brez glasovanja Zelenih ta komisija ne bi bila potrjena,” je po glasovanju izpostavil v izjavi za medije.  Sam je komisijo podprl predvsem zato, ker si želi sodelovanja z Evropsko komisijo, pa tudi zato, ker ima Slovenija izredno priložnost z odličnim resorjem in odlično komisarko Marto Kos.

Svoje napovedi o podpori novi Komisiji se je prav tako držal poslanec EPP Matej Tonin, ki prihaja iz vrst NSi. Vesel je, da je v novi ekipi 15 krščanskih demokratov. “Posledično pričakujem tudi precej drugačne politike, zlasti pri boljšem upravljanju migracij. Da bomo tudi pri ekonomski politiki šli od tega aktivističnega zelenega prehoda k realnemu in da se ne bomo sramovali svojih korenin,” je dejal v odzivu.

Nemec se je glasovanja vzdržal

Evropski poslanec Matjaž Nemec iz vrst S&D v pretekih dneh ni želel podajati natančnejših odgovorov oziroma je o odločitvi še premišljeval. Pred glasovanjem pa je danes sporočil, da se bo vzdržal. Kot sporno je ocenil imenovanje Italijana Raffaela Fitta iz skrajno desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR) na položaj izvršnega podpredsednika Komisije.

“Sestava nove Evropske komisije ni rezultat premisleka o ključnih izzivih Unije, temveč skupek političnega pragmatizma predsednice von der Leyen, prežetega s prelomljenimi obljubami,” je med drugim Nemec izpostavil v izjavi, ki jo je objavil na družbenem omrežju X.

Grims, Tomc, Zver in Tomašič proti

Podporo pa je novi ekipi von der Leyen popolnoma odrekel Branko Grims (EPP). Odločitev, da takšne Komisije ne more podpirati, je sporočil že pred glasovanjem, po oddaji glasu je napoved v objavi na družbenem omrežju X potrdil: “Vedno držim besedo, dano volilcem. Glasoval sem PROTI novi Evropski komisiji.” Kot je sporočil, je proti glasoval tudi zato, ker nova komisija temelji na sporazumu, v katerem demografija sploh ni omenjena, je pa poln kulturnega marksizma in v njem posebej poudarjajo zavezanost lažnemu zelenemu prehodu, ki da je uničujoč za podjetništvo in blaginjo.

Proti novi ekipi sta glasovali tudi njegovi strankarski kolegici Romana Tomc in Zala Tomašič.

Vodja slovenske delegacije v EPP in podpredsednica skupine Romana Tomc je svoj glas proti utemeljila s tem, da ne more podpreti komisije, v kateri je Marta Kos. Na splošno pa ocenjuje, da gre za enega najslabših rezultatov na glasovanju za Evropsko komisijo. Največ upanja polaga v 14 komisarjev iz vrst EPP, da bodo izpolnili pričakovanja volivcev.

“Moj glas proti ne pomeni glasu proti mnogim dobrim kandidatom. Prav tako ni glas proti Evropski uniji, moji politični skupini ali večinski (desni) sestavi nove Evropske komisije,” je odločitev utemeljila Tomašič. Poudarila je, da je njen glas proti predvsem glas proti Marti Kos. “Je glas proti sprenevedanju, lažem in hkrati tudi proti podpiranju grozot prejšnjega totalitarnega režima,” je še zapisala v sporočilu za javnost.

Tomašič je v objavi na X zapisala: “Politični dogovori so del politike. Žal pa je tokratni dogovor vključeval potrditev osebe za položaj komisarke, ki – glede na vse dokaze – vsaj v preteklosti ni delila vrednot demokracije in spoštovanja človekovih pravic.” Dodala je, da “pride trenutek, ko se je treba odločiti med tem, kar je prav, in tem, kar je lažje. Čeprav bi bilo mnogo preprosteje izbrati lažjo pot, sem se odločila za težjo, a moralno pravo. Zato sem danes glasovala proti potrditvi Komisije v predlagani sestavi.”

Komisiji je podporo odrekel tudi četrti slovenski evroposlanec v EPP, ki prihaja iz vrst SDS, Milan Zver. Na omrežju X je pojasnil, da je proti glasoval, ker stara/nova komisija ne odraža volje volivcev. Izpostavil je, da gre za eno najšibkejših “evropskih vlad” doslej. “To je slaba popotnica za težke izzive, s katerimi se bo morala spopasti Evropska komisija,” je še zapisal.

Glasovanje v Strasbourgu je komentiral tudi prvak največje opizicijske stranke SDS Janez Janša. “Zgolj devet glasov večine za novo Evropsko komisijo. Najslabša legitimnost doslej. Da ne bi slučajno zdaj oni koga učili demokracije,” je zapisal v objavi na družbenem omrežju X. Dodal je, da so vsi evropski poslanci iz vrst SDS glasovali proti novi sestavi.

Premier Golob: Na Slovenijo lahko računate

Po potrditvi Evropske komisije se je oglasil tudi premier Robert Golob. Najprej je novi slovenski evropski komisarki Marti Kos čestital za imenovanje. Zapisal je, da bo resor širitve v njenem mandatu “izjemnega pomena zaradi stabilnosti in varnosti v regiji Zahodnega Balkana in še posebej v Ukrajini, kjer se prvič nakazuje realna možnost za mirovno rešitev”. Verjame, da bo Kos s svojim delom pomembno prispevala k bolj povezani in močnejši Evropski uniji.

“Predsednici von der Leyen in celotni ekipi Evropske komisije želim pri soočanju z izzivi našega časa obilo uspeha. Na Slovenijo lahko računate,” je dodal in se na koncu zahvalil odhajajočemu slovenskemu evropskemu komisarju Janezu Lenarčiču za njegovo delo.

Evropski parlament je na zasedanju v Strasbourgu s 370 glasovi za potrdil novo Evropsko komisijo pod vodstvom Ursule von der Leyen. Proti je glasovalo 282 evropskih poslancev, 36 pa se jih je vzdržalo. Nova Komisija bo mandat nastopila v nedeljo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!