Kakšne bodo cene vinjet v prihodnjem letu

Slovenija 16. Nov 202405:15 0 komentarjev
Gneča na primorski avtocesti
Fotografija je simbolična. (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

Počasi se izteka letošnje leto in vozniki bodo spet aktivneje začeli razmišljati o nakupu vinjet. Kakšne bodo cene v Sloveniji in kakšne v sosednjih državah?

Letošnje leto se izteka, nekateri vozniki pa že razmišljajo o nakupu nove e-vinjete. Kakšne bodo cene?

Upravljalec slovenskih avtocest Dars je za N1 pojasnil, da dviga elektronskih vinjet v naslednjem letu ne načrtujejo. Cene torej ostajajo nespremenjene.

Letne vinjete za osebna vozila (dvosledna motorna in bivalna vozila/cestninski razred 2A) bodo tako tudi leta 2025 znašale 117,5 evra, mesečne 32 evrov in tedenske 16 evrov. Za letno vinjeto za cestninski razred 2B (dvosledna vozila z višino nad prvo osjo 1,3 metra ali več), kamor spada večina kombiniranih in lahkih dostavnih vozil, bo tudi naslednje leto treba odšteti 235 evrov, mesečno 64,10 evra in tedensko 32 evrov. Letna vinjeta za motorje (enosledna vozila/cestninski razred 1) pa bo še naprej 58,70 evra, polletna dobrih 32 evrov, tedenska pa osem evrov.

Elektronske vinjete so se nazadnje zvišale 15. junija 2023, in sicer za 6,8 odstotka. Pred tem so bile nespremenjene od 1. decembra 2013, še pojasnjujejo na Darsu. Kot je znano, je za voznike, ki se po slovenskih avtocestah in hitrih cestah vozijo brez veljavne e-vinjete, predpisana globa v višini 300 evrov. Če pa cestninski zavezanec neupravičeno prenese registrsko tablico vozila, na katero je vezana veljavna e-vinjeta, na drugo vozilo ali jo prenese na vozilo, ki ni uvrščeno v isti cestninski razred kot vozilo, s katerega je bila prenesena registrska tablica, znaša globa 500 evrov.

Dars ob tem opozarja, da vsak nov vstop na avtocesto ali hitro cesto predstavlja nov prekršek. Če je voznik storil več prekrškov, za katere še ni bila izdana odločba, se najprej določijo sankcije za vsak posamezni prekršek, nato se izreče enotna sankcija. Najvišja globa v sistemu e-vinjete za prekrške v steku znaša 4.000 evrov.

Kako bo pri sosedih?

Avstrija

Kot so pisali na Forbes Slovenija, se bo prihodnje leto podražila letna vinjeta za voznike avtomobilov, stala bo 103,8 evra, kar je največ do zdaj in bo prvič presegla 100 evrov. Letna vinjeta je doslej stala 96,4 evra. Ali se bodo spreminjale tudi cene preostalih vinjet – enodnevnih, desetdnevnih in dvomesečnih –, za zdaj še ni znano. Trenutna cena dnevne je sicer 8,6 evra, 10-dnevna stane 11,5 evra, dvomesečna pa 28,9 evra.

Madžarska

Tudi na Madžarskem že nekaj časa uporabljajo e-vinjete, kupite jih lahko na slovenskih bencinskih črpalkah. Kot piše na spletni strani National Toll Payment Services PLC, bo vožnja po tamkajšnjih avtocestah nekoliko dražja. Obeta se tudi velika novost.

Od 1. januarja pa bodo vozniki lahko kupili enodnevno e-vinjeto. Za motorje (kategorija D1M) bo znašala 2.660 forintov (približno 6,5 evra), za osebna vozila (kategorija D1) 5.320 forintov (13 evrov), za kombije in tovornjake pa 7.560 forintov (kar je okoli 19 evrov).

Avtocesta
Foto: PROFIMEDIA

Za 10-dnevno vinjeto bodo morali motoristi (D1M) od 1. januarja odšteti 3.310 forintov (približno 8 evrov), do konca leta 3.200 (kar je okoli 7,80 evra). Cena desetdnevne vinjete za voznike avtomobilov (D1) bo 6.620 (okoli 16 evrov), trenutno 6.400 (dobrih 16 evrov). Medtem bo mesečna za kategorijo D1M znašala 5.360 forintov (približno 13 evrov), zdaj 5.180 forintov (12,70 evra), za kategorijo D1 pa 10.710 (dobrih 26 evrov), trenutno 10.360 (približno 25 evrov).

Cenik madžarskih vinjet za ostala vozila si preberite na spletni strani madžarskega upravljalca avtocest.

Italija in Hrvaška

Skoraj na vseh avtocestah v Italiji je treba plačati cestnino glede na prevožene kilometre in kategorijo vozila. Te ceste s cestnino so označene z zelenim simbolom za avtocesto. Italija torej nima elektronskih vinjet, temveč le cestnino za posamezne cestne odseke.

Tudi na Hrvaškem se cestnina plačuje glede na prevožene kilometre. So pa letos sprejeli nov sistem cestninjenja, ki bo po napovedih zaživel po poletju 2026. Nov sistem bo pokrival celotno mrežo avtocest na Hrvaškem, s čimer bodo na območju celotne države uvedli enoten sistem cestninjenja. Zvišanja cestnin za zdaj ne predvidevajo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!