Ljubljanski župan Zoran Janković je o napovedani podražitvi ljubljanskih vrtcev, o kateri bodo mestni svetniki odločali na prihodnji seji, dejal, da gre šele za tretjo spremembo v zadnjih 16 letih. "Večina občin je cene že povišala, mi smo čakali, da bi videli, kaj se bo zgodilo," je dejal.
Na prihodnji mestni seji bodo ljubljanski svetniki obravnavali predlog o občutnem zvišanju cen vrtcev.
Če bo predlog sprejet, se bodo cene programov v javnih vrtcih dvignile za 27 odstotkov, v povprečju pa bi starši plačevali 15 odstotkov več.
“Večina občin je cene že povišala, mi smo čakali, da bi videli, kaj se bo zgodilo,” je napovedano podražitev na redni novinarski konferenci komentiral ljubljanski župan Zoran Janković.
Poudaril je, da so podražitve nazadnje sprejeli leta 2019, pred tem pa leta 2008. “To je šele tretja podražitev v 16 letih, zato bi jo morali razumeti. Kar tretjina mestnega proračuna gre za predšolsko vzgojo in šolsko izobraževanje,” je dejal Janković.
Razlogi: višje plače, podražitve materialnih stroškov …
Na ljubljanski občini med razlogi za podražitev poudarjajo predvsem povišanje minimalne plače, povečanje izhodišč v plačni lestvici, dvig za dodatni plačni razred za vse javne uslužbence, tri plačne razrede za pomočnice vzgojiteljic in višji regres.
Vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Marija Fabčič je med njimi navedla tudi izjemno rast materialnih stroškov.
“Tako materialni stroški kot stroški živil so presegli raven inflacije,” je poudarila Fabčič.
Podražilo se je skoraj vse, piše v gradivu za mestni svet: hrana, ogrevanje, voda in elektrika.
To od zadnje uskladitve cen programov leta 2019 pomeni skok z 51,5 na 65,3 milijona evrov.
“Razlika znaša 13,7 milijona evrov oziroma 27 odstotkov,” so predlagani dvig cen pojasnili na občini. Od septembra 2019 razliko pokriva mestna občina iz občinskega proračuna. Podražitve bi skupaj prinesle 3,4 milijona evrov dodatnih sredstev, razliko pa bi še vedno plačala občina. Ljubljanski župan je ob tem dodal, da še potekajo dogovori z vlado, prav tako je spomnil na obljubo z Brda, da bodo občine od države dobile povrnjeno razliko.
Kakšne bi bile podražitve?
Predlog bodo 25. septembra obravnavali mestni svetniki. Če ga bodo potrdili, bodo starši v 2. dohodninskem razredu z dodatno znižanim dohodkovnim razredom po novem plačevali 50,6 evra namesto 44 evrov, starši v najvišjem, devetem dohodninskem razredu pa namesto 365,9 evra 419,9 evra.
Več podrobnosti podražitev v spodnji tabeli. Za večjo fotografijo kliknite na tabelo.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje