Kandidaturo za varuhinjo človekovih pravic napovedali še dve kandidatki

Slovenija 16. Sep 202416:11 2 komentarja
Kandidaturo za varuhinjo človekovih pravic sta napovedali tudi Katarina Bervar Sternad (levo) in Simona Zavratnik (desno). (Foto: PIC in FDV)

Poleg aktualnega varuha za človekove pravice Petra Svetine sta kandidaturo za varuha v novem mandatu napovedali še direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad in Simona Zavratnik s fakultete za družbene vede.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha objavila proti koncu avgusta, predloge pa je mogoče posredovati do 14. oktobra.

Peter Svetina jo je julija obvestil, da želi nadaljevati svoja prizadevanja na čelu institucije, ki bo z novim letom praznovala 30 let delovanja.

Peter Svetina
Aktualni varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki se mu s februarjem prihodnje leto izteka mandat. (Egon Parteli/N1)

Da bo kandidirala, je poleti za STA napovedala tudi Simona Zavratnik s fakultete za družbene vede v Ljubljani. V medijih pa so se prav tako poleti pojavile informacije, da naj bi kandidiral aktualni zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.

Katarina Bervar Sternad pa je svojo kandidaturo za mesto varuhinje človekovih pravic najavila danes. Kot je zapisala, je uradna predlagateljica njene kandidature Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Spomnila je, da se kot pravna svetovalka in kasneje direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) že 20 let bori za pravice invalidov, mladih in starejših, revnih, žrtev nasilja v družini, tujcev in beguncev, pa tudi za naravo in okolje.

Ponosna je, da so na PIC v sodelovanju z drugimi posamezniki in organizacijami civilne družbe med drugim dosegli, da je pitna voda v Sloveniji bolje varovana, da ima več ljudi dostop do brezplačne pravne pomoči, da so žrtve kaznivih dejanj v postopkih bolje zaščitene in da je bil na njihovo pobudo ustanovljen Zagovornik načela enakosti.

Prav tako je ena od soustanoviteljic Pravne mreže za varstvo demokracije. Ta se je v času epidemije covida-19 izkazala kot nujna za varstvo temeljnih človekovih pravic, kot sta svoboda govora in vladavina prava, je poudarila.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje