V stranki Desus, ki je bila v preteklosti četrt stoletja parlamentarna stranka in jeziček na tehtnici v številnih koalicijah, vlada zmešnjava. Razmere so tako kaotične, da so zamudili s sklicem kongresa, ki so ga načrtovali za 20. april in za katerega so že rezervirali dvorano na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču. Pri tem člani stranke obtožujejo drug drugega in se obkladajo z različnimi zmerljivkami.
Stranka Desus je bila do zadnjih državnozborskih volitev četrt stoletja parlamentarna stranka, večino tega časa pa tudi vladna stranka. Sodelovala je tako v levih kot v desnih vladah, na koncu v tretji vladi Janeza Janše. Na volitvah leta 2022 pa ji ponovna uvrstitev v državni zbor ni uspela: dobila je zgolj 0,66 odstotka glasova in ostala daleč pod parlamentarnim pragom ter tudi pod odstotkom glasov, ki bi ji omogočil pridobivanje sredstev iz državnega proračuna.
Desus se mora zopet dvigniti, poudarjajo v stranki. Tako so na seji sveta konec januarja sklenili, da za 20. april skličejo volilni kongres, nato pa tudi že rezervirali dvorano na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Toda kongresa 20. aprila ne bo, predstavniki stranke pa s prstom kažejo drug na drugega.
Predsednik sveta stranke Branko Dolenc kot krivca izpostavlja Antona Riflja, ki je po odstopu Ljuba Jasniča pred dobrim letom dni prevzel vodenje Desusa. Statut namreč določa, da kongres stranke skliče predsednik, s sklepom o sklicu kongresa pa morajo biti vse teritorialne organizacije seznanjene najmanj 30 dni pred zasedanjem. “Predsednik stranke je s sklepom za sklic kongresa zamudil. Torej ni opravil svoje naloge v skladu s statutom in v skladu s sklepi sveta stranke,” je poudaril Dolenc.
Kdaj naj bi vendarle izpeljali kongres?
Rifelj pa prst usmerja v Dolenca, ki je tudi predsednik komisije za izvedbo kongresa. Kot pravi predsednik Desusa, je bila ta komisija imenovana že novembra lani, konstituirana pa šele pred dvema dnevoma, zato na komisiji ni bilo mogoče potrditi dnevnega reda, ki je potreben za sklic kongresa. “Tega pa ne pove, zato ne, ker je pokvarjen,” se je ob Dolenca obregnil Rifelj.
Prepričan je, da so mu nekateri v Desusu “nastavili mino”, saj da se ga hočejo znebiti in na čelo stranke postaviti Marka Bandellija. Prav Rifelj in predsednik Desusovega pokrajinskega odbora Južna Primorska Bandelli, ki je bil v času vlade Marjana Šarca minister za kohezijo iz vrst Saba, naj bi se sicer na kongresu pomerila za vodenje stranke.
Predsednik Desusa tudi napoveduje, da bo morda še danes članom stranke poslal pismo, ki mu bo priložil tudi zapisnik predsednika statutarne komisije. “Iz njega je razvidno, da je Bandelli grobo kršil statut stranke, saj je ustanovil štiri občinske odbore s tremi ljudmi. Dokumentacije je veliko, tako da bo še veselo,” pravi Rifelj. Dolenc pa nam je povedal, da je Rifelj na sredinem sestanku komisije za izvedbo kongresa pred številnimi najvišjimi predstavniki stranke izjavil, da odstopa kot predsednik Desusa in da bo “naslednji dan to dal tudi pisno”.
Vendar tega ni storil. “Dam ali ne dam, kdo pa je rekel, da moram dati. Jaz sem še vedno predsednik Desusa in bom tudi na kongresu kandidiral za to mesto, pa kar bo, pa bo,” odgovarja Rifelj. In dodaja, da so se ga na seji komisije nekateri namenoma lotili, da bi mu popustili živci. “Če jaz ne bi prevzel vodenja Desusa, ne bi bilo kongresa in o tej stranki tudi ne bi kaj dosti več govorili. Bili smo na dnu,” svoje zasluge ocenjuje Rifelj.
V nečem pa so si naši sogovorniki iz Desusa vsaj za zdaj enotni: po novem naj bi kongres izpeljali pred koncem junija.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje