Potem ko je Agencija RS za okolje (Arso) za sever države izdala oranžno opozorilo zaradi močnega vetra, je meteorolog Urban Žagar povedal, da so doslej najmočnejše sunke vetra zabeležili na višjih legah, a se veter še krepi. Na Kredarici so ponoči sunki vetra dosegli do 140 kilometrov na uro, na Ratitovcu, Uršlji gori in Krvavcu pa do 100 kilometrov na uro.
Ponoči sunki vetra na Kredarici dosegli do 140 kilometrov na uro, čez dan pa še vedno do okoli 110, 120 kilometrov na uro. Prav tako so sunke do 100 kilometrov na uro ponoči oz. čez dan izmerili na Ratitovcu, Uršlji gori in na Krvavcu. Je pa veter v teh legah popoldne nekoliko oslabel, je pojasnil meteorolog Urban Žagar. Na severovzhodu se je medtem začel krepiti šele v drugi polovici popoldneva. Trenutno so hitrosti vetra na Štajerskem in v Prekmurju v sunkih okoli 50 kilometrov na uro, a se veter tam šele krepi in bo najmočnejši ponoči, je napovedal Žagar.
Oranžno vremensko opozorilo za severozahod sicer velja od 6. ure zjutraj do 12. ure v nedeljo, medtem ko je na severovzhodu predvideno od okoli 13. ure popoldne do 12. ure v nedeljo. V osrednji Sloveniji in delu Dolenjske oziroma jugovzhodne Slovenije lahko sunki vetra občasno dosegajo hitrosti do okoli 50 kilometrov na uro. “Nekaj previdnosti, zlasti v nekoliko višjih legah, tudi tam ne bo odveč,” je opozoril Žagar. Arso je sicer za osrednjo Slovenijo in jugovzhod izdal rumeno vremensko opozorilo.
Meteorologi so sicer že v petek opozorili, da bo zaradi velike razlike v zračnem tlaku ta konec tedna v znamenju okrepljenega severnega vetra oziroma karavanškega fena. Na zmeren do močan severnik je na družbenem omrežju X opozoril tudi meteorolog Arsa Blaž Šter.
Uprava RS za zaščito in reševanje je sporočila, da so zaradi močnega vetra na območjih Regijskih centrov Brežice, Celje, Kranj, Koper, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica in Slovenj Gradec tekom današnjega dne zabeležili 11 dogodkov.
Po njihovih navedbah je močan veter podiral drevesa na cestišče, na enem večstanovanjskem objektu je odkril streho. Posredovalo je devet gasilskih enot, sodelovale so tudi druge službe, ki so odstranjevale podrta drevesa in občanom nudile pomoč pri zaščiti poškodovanega ostrešja.
Vodnatost rek počasi upada
Vodnatost večine rek po državi po minulem obilnem deževju počasi upada. Reka Krka se razliva vzdolž celotnega toka, vendar se njen pretok počasi že zmanjšuje. Obseg poplavljenih površin v spodnjem toku se bo danes še ohranjal, zvečer in v noči na nedeljo pa se bo začel zmanjševati. Vodostaj Ljubljanice na Barju se znižuje. Danes se bo Ljubljanica še razlivala v manjšem obsegu. Na severozahodu so reke srednje vodnate, v večjem delu države pa še ohranjajo veliko vodnatost.
Danes in v prihodnjih dneh se bo upadanje večine rek nadaljevalo, pri čemer bo vse več rek srednje vodnatih. Mura bo počasi še upadala, v nedeljo pa bo začela naraščati. Na vtoku v državo bo naraščala predvidoma še do ponedeljka. V nedeljo popoldne, ponoči in v ponedeljek bo možno razlivanje Mure znotraj protipoplavnih nasipov, še opozarja Arso.
Danes bo pretežno oblačno. Občasno bodo rahle padavine, bolj pogoste na vzhodu. Najvišje dnevne temperature bodo od 10 do 15, na Primorskem od 17 do 20 stopinj Celzija. V nedeljo bo sprva večinoma oblačno, tu in tam bo občasno rahlo deževalo, pogosteje pa v vzhodnih krajih. Popoldne bo večinoma suho, proti večeru se bodo oblaki od severa trgali. Razen na zahodu bo pihal šibak do zmeren veter severnih smeri, ki bo popoldne postopno slabel.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!