Potem ko je Karl Erjavec poleti napovedal vrnitev v slovensko politiko z novo stranko Zaupanje, je s somišljeniki zbral 200 potrebnih podpisov podpore za njeno registracijo. Kdo vse se bo stranki pridružil, za zdaj še ostaja neznanka. Erjavec tudi danes namreč ni želel podrobneje razkriti, koga bi si želel v najožji ekipi sodelavcev, je pa dejal, da si želi izkušenih obrazov.
Dolgoletni politik Karl Erjavec je danes kot 200. prispeval podpis za ustanovitev nove stranke Zaupanje, kar je predpogoj za njeno registracijo. Kot je Erjavec dejal v popoldanski izjavi, so pripravljeni vsi dokumenti – od poslovnika, statuta stranke in njenega programa. Ob tem je pojasnil, da ekonomist Jože P. Damijan in prvi guverner Banke Slovenije France Arhar nista sodelovala pri pripravi programa, ampak da so imeli zgolj pogovore, da bi aktivno sodelovala, vendar na koncu do tega sodelovanja ni prišlo. Program stranke so tako po besedah Erjavca pripravili različni strokovnjaki, ki pa ne želijo izdati svojega imena v javnosti.
“Prosta pot je za to, da stranko registriramo in postanemo dejansko aktivna politična stranka,” je dejal Erjavec in dodal, da so podpise podpore zbrali dokaj hitro in da so danes s somišljeniki tik pred tem, da bo stranka formalno ustanovljena. “To kaže na to, da smo deležni določene podpore, zlasti med volilci, ki so razočarani nad trenutnim stanjem v državi. Mi želimo nagovoriti predvsem tiste, ki jih skrbi prihodnost Slovenije,” je poudaril.
Ustanovni kongres stranke Zaupanje bo 27. novembra v hotelu Slon. Po kongresu, ko bodo sprejeti vsi akti in bo izvoljena tudi kadrovska struktura stranke, pa bodo vložili vlogo za njeno registracijo na ministrstvu za notranje zadeve. Po kongresu se nameravajo lotiti tudi krepitve stranke na terenu. “Lahko povem, da že ustanavljamo občinske odbore, vendar moramo počakati, da je stranka tudi formalno registrirana in da lahko formalno tudi začne delovanje,” je dejal Erjavec.
Stranka bo šla na volitve samostojno
Spomnimo, da je nekdanji dolgoletni minister in prvak Desusa Erjavec po neuspelem poskusu, da bi s koalicijo KUL zrušil tretjo vlado Janeza Janše in zasedel premiersko mesto, marca 2021 odstopil s čela Desusa, izstopil iz stranke in zapustil politiko. Julija letos pa je sporočil, da se v politiko vrača. Tedaj je napovedal, da bo najprej ustanovil društvo Zbor za prihodnost Slovenije, ki naj bi se v začetku prihodnjega leta preoblikovalo v stranko, a si je nato premislil in spremenil načrt ter se odločil, da se bo osredotočil samo na stranko.
200 podpisov za njeno ustanovitev je s svojimi podporniki začel aktivno zbirati oktobra. Erjavec je ob vnovični vrnitvi na domači politični parket za N1 pojasnil, da bo njegova stranka sredinska. “Gre za povsem novo zgodbo. To ne bo stranka Karla Erjavca ali novi Desus, temveč sredinska stranka. Da nismo ne za levi ne za desni radikalizem,” je dejal in dodal, da je glavni cilj, da se na naslednjih parlamentarnih volitvah uvrstijo v državni zbor. Njegova nova stranka bo šla na volitve samostojno.
Program temelji na štirih stebrih
Kot je danes pojasnil Erjavec, bo program stranke temeljil na štirih stebrih, in sicer: upokojenci in javni sistemi, varnost in migracije, gospodarstvo in kmetijstvo ter kot zadnja podnebna politika. V prvem stebru sta po besedah Erjavca zlasti pomembna zdravstvo in šolstvo. “Vemo, da je situacija dokaj resna, da sta zdravstvo ter šolstvo skoraj pred propadom in treba je storiti vse, da to ohranimo,” je dejal.
Na področju varnosti in migracij se bodo v stranki zavzemali za to, da se “dosledno ve, kdo prihaja v državo in kdo odhaja iz države”. “Tudi glede delovnih vizumov mislim, da je treba to urejati s sporazumi, da bodo takšne zaposlitve legalne. Dober primer je sodelovanje s Filipini,” je dodal Erjavec. V luči konflikta na Bližnjem vzhodu je med drugim izrazil zaskrbljenost nad migracijami. “Mislim, da bo slej ko prej prišlo do migracijskega vala in je treba biti na te dogodke pripravljen,” je ocenil.
V okviru tretjega stebra (gospodarstvo in kmetijstvo) želijo v stranki po besedah njenega ustanovitelja pospešiti izvozno gospodarstvo, ki je pravzaprav tisto, ki daje dodano vrednost. “Vemo, da v Evropi že čutimo krizo. Prepričan sem, da je treba za naša podjetja poiskati tudi trge, ki so izven Evropske unije, in to lahko storimo uspešno prek gospodarske diplomacije,” je povedal. Stranka se bo zavzela še za pavšalno obdavčitev obrtnikov in podjetnikov.
Ob tem je Erjavec še poudaril, da si bodo na področju podnebne politike prizadevali predvsem za povečanje odpornosti na naravne nesreče. “Vidimo, da naravne nesreče niso več naključje, ampak so že pravilo, zato je treba sistemsko urediti, kako bomo kar najhitreje rešili takšne situacije, ki jih doživljamo danes,” je povedal in dodal, da bi v te namene ustanovili poseben sklad, ki bi zagotavljal sredstva za to.
Erjavec je ob tem še spomnil, da bodo imeli v stranki tudi stališča o drugih družbenih vprašanjih, ki pa jih bodo razdelali na kongresu, ki bo nekaj mesecev pred prihodnjimi državnozborskimi volitvami. “Želimo si biti razvojno usmerjeni. Slovenija ne napreduje in se ne razvija, kot bi si želeli. Prehitevajo nas države, ki so včasih zaostajale za nami, na primer Češka, Slovaška, baltske države in mislim, da se mora politika začeti ukvarjati z razvojnimi vprašanji. Stanje, ki je sedaj, kaže na to, da se je Slovenija znašla v slepi ulici,” je med drugim še dejal.
Še vedno ni znano, kdo se bo stranki pridružil
Sicer še ni popolnoma jasno, na katera imena lahko v novi stranki računa nekdanji šestkratni minister. Čeprav je zatrjeval, da bodo v njegovi novi stranki sodelovali tudi nekdanji gospodarski minister Metod Dragonja, bivša pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič, nekdanji notranji minister Dragutin Mate, bivša okoljska ministrica Irena Majcen ter nekdanji predsednik KPK Boris Štefanec, pa marsikdo njegove ponudbe, kot smo poročali, še ni sprejel.
Tudi v današnji izjavi je bil Erjavec v zvezi s tem precej skrivnosten. Na vprašanje, koga si želi imeti v najožji ekipi sodelavcev, je dejal le, da si želi izkušenih obrazov, zlasti ljudi, ki so že delovali v vladi strokovno in brez afer. Prav tako si želi strokovnjakov tudi iz drugih področij in institucij. “Vidimo, da zgodbe z novimi obrazi ne prinašajo rezultatov. V začetku vlada velik optimizem, velika pričakovanja, na koncu pa vidimo, da se ti mandati ponavadi zaključijo z velikim razočaranjem,” je še dodal.
Poleg Erjavca sta ustanovitev novih strank napovedala tudi poslanec, ki je zapustil SDS, Anže Logar in predsednik državnega sveta Marko Lotrič. Ustanovni kongres Logarjevih Demokratov bo 16. novembra v Mariboru, Lotričeva nova stranka pa naj bi zaživela po novem letu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje