
Na ljubljanski univerzi bo danes potekal drugi krog rektorskih volitev, na katerem bosta pomerila moči zmagovalca prvega kroga Gregor Majdič in Irena Mlinarič Raščan. Oba izpostavljata pomen avtonomije univerze, skrb za študente, internacionalizacijo, pa tudi aktivnejšo vlogo univerze v družbi in krepitev vloge umetne inteligence.
Aktualni rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič, ki so ga predlagali na veterinarski fakulteti, verjame, da je univerza po zaslugi vseh, ki delajo ali študirajo na njej, postala odlična in priznana univerza, ki v naslednjih štirih letih potrebuje stabilnost vodenja za polno implementacijo vseh uvedenih sprememb.
Med ključnimi cilji rektorskega programa za obdobje 2025 do 2029 je med drugim izpostavil skrb za ohranjanje avtonomije univerze pri odločanju o vsebinah študijskih programov, skrb za študente v okviru reševanja nastanitvene problematike v Ljubljani in krepitev vloge umetne inteligence, kjer predstavlja orodje za večjo dostopnost in učinkovitost.
Irena Mlinarič Raščan s fakultete za farmacijo se je za kandidaturo odločila tudi zato, ker so na Univerzi v Ljubljani v 105 letih razvili kulturo, ki narekuje, da najbolje “napredujemo kot univerza, če vsake štiri leta zamenjamo ekipo, ki prinese svež program, nove ideje in novo energijo.” Prepričana je, da je institucionalna avtonomija pogoj za dolgoročen razvoj in konkurenčnost univerze. Med ključnimi cilji je izpostavila upravljanje s kadri in pregledno ter transparentno vodenje univerze.
Kot rektorica se bo zato zavzemala za etičnost in enake možnosti za vse, spoštljiv odnos med sodelavci in študenti ter krepila njihovo pripadnost ljubljanski univerzi. Pri vodenju pa ji bodo najbolj koristile bogate izkušnje iz akademskega, raziskovalnega in organizacijskega področja.
Za položaj rektorja so se v prvem krogu 2. aprila potegovali trije kandidati. Ob Majdiču in Mlinarič Raščan še Metka Tekavčič z ekonomske fakultete. Ker nihče od kandidatov ni prejel več kot polovice veljavnih glasov, je zdaj potreben še drugi krog.
Rektorja namreč volijo po dvokrožnem in neposrednem sistemu. Volijo pedagogi in strokovni delavci, ki so zaposleni vsaj za polovični delovni čas, in študenti univerze. Glasovi študentov in strokovno-administrativnega kadra predstavljajo po petino glasov, glasovi visokošolskih učiteljev pa 60 odstotkov. Volitve bodo potekale preko elektronske platforme Simply Voting.
Na ljubljanski univerzi študira več kot 36.400 študentov, dela pa več kot 6.000 visokošolskih učiteljev, raziskovalcev, asistentov, strokovnih in administrativnih sodelavcev na 23 fakultetah in treh umetniških akademijah.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje