Zbornica pozdravlja zmanjšanje zaščite volka: Problematične bi lažje odstranili

Slovenija 04. Dec 202413:14 0 komentarjev
volk
Slika je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Kmetijsko gozdarska zbornica pozdravlja zmanjšanje zaščite volka v okviru bernske konvencije in pričakuje, da jim bo EU v roku enega leta omogočila bolj učinkovito upravljanje z volkom.

Sekretariat bernske konvencije je v torek podprl predlog za spremembo varstvenega statusa volka v okviru mednarodne konvencije o varstvu prostoživečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov iz strogo zaščitenega v zaščitenega, čemur je prikimala večina evropskih držav.

“Sprememba temelji na podatkih, ki kažejo 80-odstotno povečanje števila volkov v Evropi v zadnjih 10 letih. To kaže na uspeh zaščite volka v zadnjih desetletjih ter naraščajoče težave, ki iz tega izhajajo,” so v današnjem sporočilu za javnost zapisali na KGZS. Zmanjšanje zaščite volka tako pozdravljajo.

Na zbornici pričakujejo, da bo spremembi bernske konvencije sledila sprememba habitatne direktive EU, kar pomeni, “da bomo lahko v Sloveniji bolj učinkovito upravljali z volkom”. V tem primeru bi države, ki imajo volka v ugodnem stanju ohranjenosti (tudi Slovenija), premaknile njegov status iz strogo zaščitenega v zaščitenega.

Kot so zapisali, bi zaveza po ohranjanju ugodnega stanja populacije volkov ostala, vendar bi lahko bil pristop k upravljanju prožnejši, hitrejši ter bi lahko upošteval lokalne in regionalne razmere. “V primeru te rešitve bi lahko izvajali takojšnji odvzem problematičnih volkov do določene kvote,” so poudarili.

“Sprememba bernske konvencije in habitatne direktive bo ministrstvu za naravne vire in prostor omogočila izvajanje vseh postopkov za bolj učinkovito upravljanje z volkom. Pričakujemo, da bi lahko v naslednjem letu vse te procese zaključili do te mere, da se potem lahko začne aktivno upravljanje tudi z volkom,” meni predsednik KGZS Jože Podgoršek.

V Sloveniji je populacija volkov v ugodnem stanju z eno največjih gostot v Evropi, so navedli na zbornici in dodali, da se je dolgoletna zaščita volkov v Evropi povzročila eksponentno rast populacije volkov v kulturni krajini. “V državah, kjer populacije volkov ne upravljajo, se že kažejo negativne posledice križanja s psi ter zahajanja volkov v mesta,” so še zapisali.

Sprememba zaščite volka v okviru bernske konvencije bo začela veljati s 7. marcem 2025. Kot so v torek navedli na Evropski komisiji, bo po tem datumu EU lahko ustrezno spremenila direktivo o habitatih in s tem status zaščite volka. Sama sprememba bernske konvencije sicer ne vpliva na upravljanje te živalske vrste na ozemlju Slovenije, saj na njem volk ni zavarovan v skladu s konvencijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!