Po dveh prošnjah je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje uslišalo predlog Šolskega centra Kranj in dovolilo uvedbo srednješolskega programa zdravstveni tehnik, je za N1 sporočila ravnateljica srednje šole Nada Šmid. Čeprav je ministrstvo uvedbo programa bolničar-negovalec zavrnilo, so odločitve zelo veseli – sploh zato, ker je bil del stroke proti.
V Kranju bo prihodnje šolsko leto na voljo tudi en zdravstveni srednješolski program.
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI) je namreč uslišalo poziv Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole Šolskega centra Kranj (ŠC Kranj) in odobrilo nov program, je za N1 sporočila ravnateljica srednje šole Nada Šmid. Pojasnila je, da bo za nove dijake in dijakinje na voljo en oddelek programa zdravstvena nega z 28 vpisnimi mesti.
Kot smo poročali prejšnji teden, so si sicer na ŠC Kranj želeli dveh novih srednješolskih programov – poleg zdravstvene nege so prosili že za razmestitev programa bolničar-negovalec. Za ta program so predvideli 26 vpisnih mest, a jim ministrstvo programa ni odobrilo. Na MVI smo že v sredo naslovili več vprašanj v povezavi z odločitvijo, na njihova pojasnila še čakamo.
Oba programa so na ŠC Kranj želeli uvesti že v letošnjem šolskem letu, a jim na ministrstvu lani niso ugodili. Z letošnjo odločitvijo so tako zelo zadovoljni. “Veseli smo zaupanja, ki nam ga je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje izkazalo z razmestitvijo novega izobraževalnega programa zdravstvene nege,” je dodala Šmid. Poudarila je tudi, da se na šoli zavedajo nove naloge, ki bo zahtevala dodatne organizacije pristope, opremo in kadre.
“Z novimi vpisnimi mesti bomo v širšem lokalnem okolju pridobili vsi. Menimo, da se bo zaradi tega marsikateri osnovnošolec več odločil za zdravstveni program,” je dodala Šmid in poudarila, da so se za nov program odločili predvsem v luči perečega pomanjkanja kadra v zdravstvu. “Na šoli se bomo potrudili, da bomo z organizacijskim, materialnim in predvsem pedagoškim pristopom po najboljših močeh postorili in poskrbeli za začetno izvajanje programa zdravstvene nege in s tem prispevali k večjemu vpisu ter kasneje zaposlovanju v tem plemenitem poklicu.”
Na manko zdravstvenega kadra v kranjski občini je opozoril tudi kranjski župan Matjaž Rakovec. “Novice, da bodo na srednji šoli v Kranju izobraževali nove medicinske sestre, sem bil iskreno vesel. Pravzaprav smo jo že težko čakali. V Kranju so potrebe po tovrstnih kadrih že zdaj velike in brez dvoma bodo v prihodnosti samo še večje.” Dodal je, da so službe za mlade še zagotovljene.
Ob močni podpori del stroke proti
Predlog uvedbe dveh srednješolskih zdravstvenih programov je v preteklih letih prejel močno podporo lokalnega in strokovnega okolja. Kot smo poročali, so pobudo šole in občine Kranj podprli kranjski zdravstveni dom, kranjska porodnišnica, klinika Golnik, dom upokojencev Kranj, bolnišnica Jesenice in šest sosednjih občin. Močno podporo sta izkazali tudi ministrstvo za zdravje ter ministrstvo za solidarno prihodnost.
Del stroke pa je bil proti: Zbornica babiške in zdravstvene nege je dve leti zapored podporo predlogu odrekla. Med argumenti so navajali, da se oba programa že poučujeta v Ljubljani in na Jesenicah, ki sta precej blizu Kranja. Podvomili so o kadrovskih, materialnih in organizacijskih sposobnostih kranjske srednje šole. “V zbornici podpiramo povečevanje vpisnih mest na obstoječih izobraževalnih institucijah in nismo naklonjeni odpiranju novih izobraževalnih programov na institucijah,” je med drugim prejšnji teden za N1 pojasnila predsednica zbornice Monika Ažman.
Več o argumentih za in proti uvedbi novih programov na kranjski srednji šoli si lahko preberete v prispevku V Kranju si želijo zdravstveno šolo: zakaj je del stroke proti?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!