Kmetijska ministrica po številnih dvomih umaknila kritizirani predlog zakona

Slovenija 05. Feb 202517:23 > 19:01 14 komentarjev
Mateja Čalušić
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Po več pomislekih o novih predlogih kmetijske zakonodaje je ministrica Mateja Čalušić umaknila predlog o reorganizaciji službe kmetijskega svetovanja, ki je bil deležen največ pozornosti.

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić je prejšnji teden predstavila osnutke šestih zakonov s področja kmetijstva. Med kmeti in kmetijskimi organizacijami so se takoj pojavili dvomi v zvezi z večino predlogov. Največ pozornosti je prejel predlog o reorganizaciji službe kmetijskega svetovanja. Čalušić je zdaj ta predlog umaknila.

“Ministrica se je danes sestala s predsednikom Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Jožetom Podgorškom. Po sestanku je sporočila, da reorganizacije Javne službe kmetijskega svetovanja ne bo,” so sporočili z ministrstva. Dodali so tudi, da javna služba kmetijskega svetovanja ne bo preseljena na Upravo za svetovanje in razvoj kmetijstva, ki ima sedež na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

“S predsednikom KGZS smo se dogovorili, da se ta predlog iz osnutka zakona umakne, vanj pa se bo vrnil zapis iz trenutno obstoječega člena zakona,” je dodatno pojasnila Čalušić. To pomeni sedemletne koncesije za opravljanje te službe.

Podgoršek pozdravil odločitev

Predsednik KGZS je pozdravil odločitev ministrstva, da javna služba kmetijskega svetovanja ostane pod okriljem KGZS, in se strinjal, da je treba najti rešitve za izboljšanje delovanja službe, zato pozdravlja odprto debato. “Velik izziv je, kako bomo opolnomočili, izobrazili svetovalce, da bodo lahko z najsodobnejšimi dognanji nadalje svetovali na kmetijskih gospodarstvih,” je dejal.

Podgoršek je obžaloval, da ministrica ni podprla sklepa sklepa sveta za kmetijstvo in podeželje in iz javne obravnave umaknila sveženj zakonodaje, a hkrati dejal, da razume zakonodajno pot. Sta se pa na sestanku strani dogovorili tudi, da se podaljša javna obravnava predlagane zakonodaje.

Jože Podgoršek, minister, NSi
Žiga Živulovič jr. /BOBO

Predlogu so najbolj nasprotovali v Slovenski kmečki zvezi (SKZ) pri SLS, kjer so se v preteklosti zavzemali za ustanovitev KGZS. Poudarjali so, da je prenos službe škodljiva odločitev, saj da bi zbornica na ta način postala “podrejena politiki in ne bi bila več v službi kmeta”.

Ministrica Čalušić je izpostavila, da se želi takšnim pogovorom izogniti. “Pomembno je razumeti, da bi vztrajanje pri predlaganem modelu javne svetovalne službe nekateri izkoristili za politizacijo kmetijstva in ideološke spopade. To pa je nekaj, pri čemer sama ne želim sodelovati, saj je moje vodilo skrb za prehransko varnost in podpora vsem, ki v tej verigi sodelujejo, predvsem pa me vodi skrb za kmeta in za vse, ki nam zagotavljajo hrano,” je sporočila po današnjem sestanku.

Ministrica je napovedala, da bo ustanovljena širša delovna skupina, v kateri bodo sodelovali predstavniki KGZS, strokovnjaki in predstavniki svetovalnih služb. Njihova naloga bo pregledati obstoječe rešitve, analizirati primere dobrih praks iz tujine ter oblikovati enega ali več možnih modelov svetovalne službe, ki bo znala odgovarjati na najzahtevnejše izzive, s katerimi se soočajo kmetje.

Ministrica je tudi podaljšala javno obravnavo zakona o kmetijstvu, zakona o hrani, zakona o varni hrani in krmi, in sicer za 15 dni (iz 60 na 75), javno obravnavo zakona o zdravju živali pa iz 45 dni na 60 dni.

Več o dvomih, ki so jih po predstavitvi predlogov zakonov izpostavili kmetje in kmetijske organizacije, si lahko preverete v prispevku Kmetje dvomijo o načrtih: “Ne vemo, v katero smer se bodo zadeve odvijale”

V SDS zadovoljni

Ob odločitvah ministrstva so se odzvali tudi v poslanski skupini SDS. Zapisali so, da po “sprva nerazumnih korakih vodstva ministrstva” pozdravljajo zdravorazumske odločitve ministrice, da je najprej podaljšala čas javne razprave, zdaj pa še umaknila predlog o reorganizaciji službe kmetijskega svetovanja.

V največji opozicijski poslanski skupini si želijo, da se bo kmetijska ministrica v nadaljevanju “bolj resno posvetovala s kmetijskimi organizacijami glede zakonodajnih predlogov”. Veseli jih tudi, da “ministrica podpira sklepe, ki jih je poslanska skupina predlagala v zahtevi za sklic nujne seje odbora za kmetijstvo o svežnju sprememb kmetijske zakonodaje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje