Kmetje menijo, da je poziv ministra Brežana k strogi zaščiti volka nesprejemljiv

Slovenija 03. Feb 202315:57 1 komentar
Sivi volk
Srdjan Živulović/BOBO

Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je včeraj skupaj z ministri 11 držav EU pozval k zaščiti volka, ki je bil v Sloveniji zavarovan leta 1993 z uredbo o zavarovanju ogroženih živalskih vrst. Danes pa so v kmetijskih organizacijah ministra pozvali, naj umakne podporo Slovenije, saj da je poziv popolnoma nesprejemljiv.

Ob ugodnem stanju populacije volka v Sloveniji ni več razlogov za strogo zaščito volka, menijo v kmetijskih organizacijah ter od ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana zahtevajo, da umakne podporo Slovenije pozivu Evropski komisiji k ohranitvi stroge zaščite volka.

Brežan se je ta teden pridružil 11 okoljskim ministrom članic EU v pozivu Evropski komisiji, naj zagotovi ohranitev zaščite volka. Resolucija Evropskega parlamenta o zaščiti živinoreje in velikih zveri v Evropi, sprejeta novembra lani, namreč daje možnost za zmanjšanje zaščite te zveri.

Za Kmetijsko gozdarsko zbornica Slovenije (KGZS), Zvezo slovenske podeželske mladine, Sindikat kmetov Slovenije in Zadružno zvezo Slovenije pa je ta poziv popolnoma nesprejemljiv. Kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, se je število volkov po Evropi, tudi Sloveniji, zelo okrepila.

V Evropi naj bi bilo okoli 21.500 volkov, v Sloveniji pa okoli 120, ta številka pa od leta 2010 strmo narašča. Takšna številčnost volkov povzroča veliko težav evropskim in slovenskim živinorejcem, predvsem v hribovitem in gorskem svetu, kjer je varovanje zelo oteženo, pravijo.

Z volkom je treba ustrezno upravljati

“Vsi deležniki v Sloveniji (strokovna javnost, lovci, kmetje), razen nekaterih naravovarstvenikov, se strinjajo, da je populacija volka v Sloveniji v ugodnem stanju, številčnost se neverjetno hitro povečuje, širi pa se tudi v prostoru,” so zapisali. Nevladne kmetijske organizacije se posledično strinjajo, da je z volkom treba ustrezno upravljati.

Po prepričanju predstavnikov omenjenih organizacij ni več razlogov za strogo varovanje volkov. Pridružujejo se tistim, ki si prizadevajo, da volk ne bi bil strogo zavarovan, temveč bi se z njim upravljalo.

Evropski rejci so na srečanju v francoskem Lyonu od pristojnih institucij zahtevali, da se odstrani zavarovanje volka. O tem je razpravljal tudi Evropski parlament, ki je izglasoval resolucijo, v kateri zahteva, da se pospešeno pristopi k aktivnostim za reševanje problemov z zvermi, so spomnile kmetijske organizacije.

“To ni naključje, saj so na Švedskem, ki je tudi članica EU, razglasili določeno območje države kot območje brez volka, kjer želijo ohraniti tradicionalno rejo severnih jelenov. Podobne aktivnosti tečejo tudi v Avstriji za območje alpskega prostora,” so izpostavili. Slovenski kmetje so obenem začudeni, da vzporedno potekata dva procesa: eden za odpravo zavarovanja volka, katerega pobudniki so kmetje in lovci, in na drugi strani aktivnosti okoljskih ministrov EU s pozivom Evropski komisiji, da ohrani sedanje zavarovanje volka.

Volk
PROFIMEDIA

Volk v Sloveniji zavarovan od leta 1993

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Sindikat kmetov Slovenije in Zadružna zveza Slovenije zato od Brežana zahtevajo, da se umakne podpora Slovenije pozivu Evropski komisiji k ohranitvi stroge zaščite volka. Prav tako ministru predlagajo sestanek, na katerem bi mu podrobneje predstavili argumente za to zahtevo.

Poziv za ohranitev zaščite volka so poleg slovenskega podpisali ministri, pristojni za zaščito okolja in biodiverziteto, Bolgarije, Nemčije, Grčije, Španije, Irske, Cipra, Luksemburga, Avstrije, Portugalske, Romunije in Slovaške.

Kot so v četrtek spomnili na ministrstvu za naravne vire in prostor, je bil volk (Canis lupus) v Sloveniji zavarovan leta 1993 z uredbo o zavarovanju ogroženih živalskih vrst, vendar je lov na volka izjemoma lahko dovolil minister pristojen za kmetijstvo in gozdarstvo. Od 1. januarja 2005 je volk kot zavarovana vrsta na podlagi uredbe o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah v pristojnosti ministrstva, pristojnega za ohranjanje narave. S to uredbo so določena pravila varovanja te vrste v Sloveniji. Za varovanje volka je bila leta 2009 sprejeta tudi strategija ohranjanja volka v Sloveniji in trajnostnega upravljanja z njim.

“Prepričani smo, kar izhaja tudi iz pisma za Evropsko komisijo, da z varstvom volka skupaj z vsemi aktivnostmi, ki jih v Sloveniji že izvajamo v okviru sprejetih strategij in akcijskih načrtov, pomembno prispevamo k zagotavljanju ugodnega stanja volka,” so zapisali na ministrstvu.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje