
Predsednica države Nataša Pirc Musar je zaključila tretji krog pogovorov z vodji poslanskih skupin o kandidatu za varuha človekovih pravic. Kot smo napovedali na N1, so koalicijske stranke na pogovore k predsednici prišle s sporočilom, da bi za varuhinjo lahko podprle nevladnico Katarino Bervar Sternad. Ker je za izvolitev varuha potrebnih 60 glasov, kandidat nujno potrebuje tudi podporo dela opozicije. V SDS in NSi danes niso razkrili, ali bi bili pripravljeni podpreti Katarino Bervar Sternad. V obeh strankah zatrjujejo, da bodo z odločitvijo počakali, dokler predsednica imena kandidata ne bo poslala v državni zbor.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je z vodji poslanskih skupin že tretjič posvetovala o tem, kdo bi lahko v državnem zboru zbral dovolj glasov za varuha človekovih pravic in koga naj po neuspešni kandidaturi Antona Ropa predlaga za guvernerja Banke Slovenije.
Koalicija, ki za guvernerko vseskozi podpira državno sekretarko na ministrstvu za finance Sašo Jazbec, se je po novem tudi poenotila, da bi za varuhinjo lahko podprla direktorico Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) Katarino Bervar Sternad. Favoritinja predsednice Nataše Pirc Musar že vseskozi uživa podporo Levice, medtem ko so se v SD najprej izrekli za Petra Svetino, ki je funkcijo varuha zasedal do nedelje.
Katarino Bervar Sternad podpirata tudi Svoboda in SD
Po današnjem pogovoru pri predsednici republike pa je vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Jani Prednik dejal, da lahko Katarina Bervar Sternad pričakuje glasove vseh poslancev SD. Vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič pa je izpostavila, da v njihovi poslanski skupini podpirajo vse štiri kandidate, ki jih je v ožji izbor uvrstila Nataša Pirc Musar, torej tudi Katarino Bervar Sternad.
Spomnimo, da je poleg nje predsednica republike izmed 14 prispelih kandidatur v četverico uvrstila še zagovornika načela enakosti Miho Lobnika, vodjo diplomatske akademije na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Andraža Zidarja in državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade Mašo Kociper.
SDS in NSi čakata na predlog predsednice republike
Medtem ko je za izvolitev na čelo Banke Slovenije potrebnih 46 poslanskih glasov in zadošča že podpora koalicije, pa je za postavitev varuha potrebnih 60 glasov in bi torej k temu moral pristopiti še del opozicije. Da bi se za to odločila SDS, je težko pričakovati. Vodja njihove poslanske skupine Jelka Godec je sicer dejala, da bodo z odločitvijo počakali, dokler predsednica republike predloga ne bo poslala v državni zbor.
Do konkretnih imen se zaenkrat prav tako ne želijo opredeliti v NSi. “Predsednica je predstavila lastnosti in reference njene favoritinje, ampak kot rečeno, mi tu še nismo rekli zadnje besede. Kar pa vidim danes, pa je napredek, da naj bi se okrog te kandidatke poenotila koalicija. Je pa to še daleč od potrebnih 60 glasov,” je poudaril poslanec Jožef Horvat, ki je na sestanku pri predsednici zastopal NSi. Prednik je dejal, da ima Katarina Bervar Sternad trenutno zagotovljenih okoli 50 glasov.
Predsednica republike: To je pomemben korak naprej
Da so Katarino Bervar Sternad pripravljeni podpreti v vseh treh koalicijskih strankah, je po tretjem krogu posvetovanj ugotovila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar. Kot so sporočili iz njenega urada, predsednica “pozdravlja ta pomemben korak naprej v procesu iskanja novega varuha človekovih pravic”. Napovedali so, da bo predsednica v naslednjih dneh vložila dodatne napore za iskanje nadaljnje podpore v državnem zboru, ki bi zadostovala za čimprejšnjo izvolitev novega varuha.
Poleg kandidata za varuha se je predsednica z vodji poslanskih skupin pogovarjala tudi o možnih kandidatih za prosto mesto guvernerja Banke Slovenije, prosto mesto sodnika na Sodišču EU ter dve prosti mesti sodnikov na Splošnem sodišču EU, saj se sedanjima sodnikoma konec avgusta 2025 izteče mandat.

“Predsednica republike si v skladu s svojimi pristojnostmi po najboljših močeh prizadeva najti kandidate za odgovorne in ugledne položaje, ki bodo izpolnili visoka pričakovanja glede svoje strokovnosti in neodvisnosti delovanja institucij ter bodo uživali podporo v državnem zboru. Pri tem predsednica republike zaupa v sposobnost državotvornega ravnanja v dobrobit učinkovitega delovanja neodvisnih državnih institucij, še posebej varuha človekovih pravic, ki potrebuje široko podporo med poslankami in poslanci državnega zbora,” so še sporočili iz urada predsednice.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje