Koalicija bo predstavila prvi referendumski zakon. Kaj se bo zgodilo z ostalimi?

Slovenija 06. Jan 202518:59 12 komentarjev

Predstavniki koalicijskih strank in društva Srebrna nit bodo v torek predstavili nov zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Gre za prvi korak pri uresničitvi volje volilcev s posvetovalnih referendumov, je poudarila poslanka Gibanja Svoboda Tereza Novak. Z novim zakonom želijo bolnikom z neznosnimi bolečinami omogočiti "pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja". Zdravniki bodo lahko uveljavljali ugovor vesti, v koaliciji pa razmišljajo, da bi to možnost dali tudi farmacevtom. V primeru potrditve zakona sicer ni izključen naknadni zakonodajni referendum, saj v SDS in NSi predlaganim spremembam odločno nasprotujejo.

Nov zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je v sodelovanju z Društvom Srebrna nit pripravila skupina koalicijskih poslancev pod vodstvom Tereze Novak iz Gibanja Svoboda. “S tem zakonom bomo naredili prvi korak pri uresničitvi volje volivcev s posvetovalnih referendumov,” je poudarila Novak. Zakon bodo predstavili v torek, v državni zbor pa ga bodo vložili najkasneje v naslednjih dveh tednih.

Glavna sprememba v primerjavi s prvim zakonom o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga je vložila Srebrna nit in ki so ga poslanci lani zavrnili, se nanaša na to, da novi zakon ne bo dovoljeval evtanazije. Vnos učinkovine s strani zdravnika je bila namreč v prejšnjem zakonu dovoljena v tistih primerih, ko bolnik z neznosnimi bolečinami tega ne bi mogel opraviti sam.

Po novem zakonu to ne bo mogoče, saj si bo moral bolnik učinkovino za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja sam vnesti v telo. “Res smo se potrudili, da smo v zakon vnesli čim več varovalk pred zlorabami in da smo upoštevali pripombe, ki so bile podane v času referendumske kampanje. Zakon smo s tem omilili in upam, da ga bodo z večjo naklonjenostjo sprejeli tudi tisti, ki se ga morda bojijo,” je dejala Novak.

“Bolnikova volja mora biti neodvisna od pritiskov okolja”

Predlagatelji so v novem zakonu med drugim navedli, da želijo z uzakonitvijo pomoči pri prostovoljnem končanju življenja “okrepiti varstvo osebnega dostojanstva in avtonomije ob koncu življenja” ter “omogočiti pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja tistim bolnikom, ki so sposobni odločanja o sebi in ki so to pomoč vztrajno zahtevali”.

Pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja bo lahko zahteval oziroma uveljavljal bolnik, ki doživlja “neznosno trpljenje, za katero ne obstaja sprejemljiva možnost lajšanja in ki bo podal informirano odločitev za to pomoč”. Neznosno trpljenje je v zakonu opredeljeno kot stanje brez možnosti za izboljšanje, ko pacient “prenaša hude in intenzivne fizične bolečine ali izjemno težko psihološko stisko”, ki so posledice hude neozdravljive bolezni ali druge hude trajne okvare.

Pacientova odločitev za pomoč pri prostovoljnem končanju življenji mora biti samostojna in svobodna. “Pogovori s pacientom, z zdravstvenimi delavci in pacientovimi družinskimi člani so namenjeni tudi ugotavljanju, ali je pacientova volja neodvisna od pritiskov okolja,” so zapisali pobudniki zakona.

Bolnik bo lahko po sprožitvi postopka kadarkoli odstopil od uveljavljanja omenjene pravice oziroma zavrnil njeno izvedbo, zdravniki pa bodo lahko odklonili sodelovanje pri pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, če je to v nasprotju z njihovimi osebnimi prepričanji. Ob tem predlagatelji razmišljajo, da bi ugovor vesti omogočili tudi farmacevtom, saj pri učinkovinah za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja ne gre za zdravila ali izdelke za podporo zdravljenju.

“Na potezi je predsednica države, čakamo vabilo na pogovore”

Poslance konec januarja čaka tudi obravnava interpelacije notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Tereza Novak je dejala, da se bodo z ministrom, na katerega letijo očitki o nepravilnostih v policiji, pogovorili še ta teden. “Imamo veliko vprašanj. Pogovorili se bomo in od tega bo tudi odvisna naša odločitev,” je glede podpore ministru dejala Novak.

V koaliciji medtem čakajo tudi na imeni kandidatov za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic. “Na potezi je predsednica države, čakamo vabilo na pogovore,” je poudarila vodja poslancev Gibanja Svoboda Nataša Avšič Bogovič. Ko bomo vedeli, o kom se bomo odločali, se bomo pogovorili znotraj poslanske skupine in koalicije, je navedla in dodala, da je izbira kandidatov v rokah predsednice republike Nataše Pirc Musar.

“Nova Slovenija si pri preferenčnem glasu še lahko premisli”

Čeprav so predlagatelji po besedah Tereze Novak pri novem zakonu upoštevali tudi pripombe nasprotnikov pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, pa v primeru njegove potrditve ni izključen naknadni zakonodajni referendum. SDS in NSi namreč odločno nasprotujeta pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

“Upam, da mogoče le ne bomo imeli še enega referenduma. Mislim, da to ne bi bilo ravno produktivno, se pa to lahko zgodi,” je dejala Novak. Poleg uzakonitve pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so volilci na posvetovalnih referendumih, ki so junija lani potekali z evropskimi volitvami, podprli tudi legalizacijo konoplje za medicinsko in osebno uporabo ter uvedbo preferenčnega glasu na parlamentarnih volitvah.

Matej Tonin
Matej Tonin (Foto: Uroš Kokol/N1)

“Zakon o medicinski rabi konoplje se pripravlja in usklajuje, nato bo prišel na vrsto zakon o osebni rabi konoplje,” je pojasnila Novak. Ob tem je napovedala, da bodo v kratkem v državni zbor vložili tudi zakon za uvedbo preferenčnega glasu in ukinitev volilnih okrajev. Za potrditev sprememb volilne zakonodaje je potrebnih 60 glasov, kar pomeni, da koalicija potrebuje tudi glasove dela opozicije.

Čeprav so v preteklosti podpirali uvedbo preferenčnega glasu in ukinitev volilnih okrajev, so iz NSi nedavno sporočili, da je čas za ustavne spremembe v tem mandatu minil. A Novak pravi, da si “Nova Slovenija še lahko premisli” in da razmišljajo, da bi v državni zbor vložili njihov volilni zakon.

V stranki pod vodstvom Mateja Tonina predlagajo, da bi se število volilnih enot s sedanjih osmih povečalo na 18, iz vsake pa bi izvolili po pet poslancev. S tem bi se število poslancev povečalo z 90 na 92, to pa bi zahtevalo tudi spremembo ustave.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje