Koalicija: Martinovanje del slovenske kulture, napadi in šovinizem pa nedopustni

Slovenija 14. Nov 202417:44 38 komentarjev

Po odpovedi martinovanja v Leskovcu pri Krškem, ki naj bi potekalo v prostorih osnovne šole, so predsedniki koalicijskih strank ostro obsodili žalitve, šovinizem in sovražni govor, ki so se vsuli na poslanko Svobode. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je pojasnilo, da ponujanje alkohola v šolah ni dovoljeno.

Potem ko je Kulturno društvo Leskovec pri Krškem za prihodnjo soboto načrtovalo martinovanje, ki bi potekalo v tamkajšnji osnovni šoli, župnik pa bi blagoslovil mošt, je to sprožilo razburjenje na družbenih omrežjih in med politiki. Na koncu je društvo prireditev odpovedalo, na spletu pa so se zvrstile tudi hude žalitve in zmerjanje, usmerjeni predvsem proti članicama Gibanja Svoboda Tamari Vonta in Emiliji Stojmenovi Duh, ki sta se oglasili na to temo – prva kot občinska svetnica v Krškem, ki je zastavila vprašanje o primernosti martinovanja v šoli, druga je o tem objavila zapis na omrežju X. Danes so zadevo komentirali vodje treh koalicijskih strank.

“Martinovanje je vsekakor del slovenske kulture, poteka izjemno veliko kvalitetnih, kulturnih prireditev,” je povedala koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko. Vprašanje alkohola v šoli je vprašanje za ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, je dodala Vrečko, saj da sama ne pozna podrobnosti konkretne prireditve. “Res pa je, da pogosto šolske dvorane postanejo centri lokalne skupnosti, takšnih in drugačnih prireditev, kadar ni dovolj velikih dvoran drugje,” je povedala ministrica za kulturo. Ob tem pa je opozorila na nesprejemljiv “val resnično nizkotnih, ponižujočih, šovinističnih komentarjev na poslanko Tamaro Vonta”.

“To je nesprejemljivo, tako zato, ker gre za nek benigen poziv, ki je sprožil resnično val sovraštva, nesprejemljiv je šovinistični diskurz z diskriminacijo na podlagi spola, videza in tako naprej, ker so se tukaj vmešali tudi določeni predstavniki medijev na družbenih omrežjih in konec koncev, ker bi si želela, upala, čeprav tudi sama dnevno opažam, da to ni tako, da ne bodo več poslanke deležne pozivov k pregledu mednožij določenih predstavnikov opozicije,” je naštela Vrečko.

Po njenem mnenju je tak diskurz nesprejemljiv za družbo in to moramo odločno zavrniti. “Kadar se s kom ne strinjamo, lahko to povemo argumentirano, olikano, kulturno, ne pa na ta način. In mislim, da vemo, da tudi besede, zapisane kot anonimni komentarji na spletu, lahko sprožijo dejanja v realnosti,” je opozorila Vrečko. Opozorila je, da tudi anonimni komentarji na spletu lahko sprožijo dejanja v realnosti, kot s pozivom linča na sodnike v primeru Janeza Janše.

Spomnila je, da so od prvega dne v koaliciji zatrjevali, da bodo drugačni ravno v političnem komuniciranju, v preprečevanju sovražnega govora “in pri tem bomo vztrajali in ostali”, je dodala.

Gospodarski minister in predsednik SD Matjaž Han je prav tako obsodil sovražni govor in povedal, da se v politiki že 20 let bori za spoštljivost. Dodal je, da bi sam, če bi bil lokalni politik, “prej na tako martinovanje šel kot pa o njem spraševal”. Dodal je, da ga ne moti, “če pride župnik in mošt s svojim žegnom spremeni v vino”.

martinovanje
Fotografija je simbolična (Foto: Miloš Vujinović/BOBO)

“Včasih se z dobrimi nameni stvar izrodi in v tem primeru se je to zgodilo,” je povedal predsednik vlade in Gibanja Svoboda Robert Golob in poudaril, da sovražnega govora ne smemo dopuščati v nobenem primeru. “Ker ko ga pustimo na enem, ki se nam zdi, da ga mogoče razumemo, na primer zaradi martinovanja, ga bomo naslednjič deležni sami v nekem drugem primeru, ki bo mogoče razumljiv ali pa tudi ne,” je opozoril.

Na primeru pozivanja k linču in ogrožanju varnosti “ne samo sodnikov, ampak celo njihovih družinskih članov” je izpostavil, da je to nekaj, česar si nihče od nas ne želi, da bi se mu zgodilo. “Tudi sam si tega ne želim, pa sem tega mogoče kdaj deležen. Ampak to je nekaj, čemur moramo reči ne,” je bil jasen.

Znova je izpostavil, da je aktualna koalicija “od prvega dne popolnoma enotna v obsojanju sovražnega govora iz kateregakoli razloga”. Ob tem je pozval vse, da se pridružijo obsodbam sovražnega govora.

Izjave si lahko ogledate v videu na vrhu članka.

Kaj pravi šolsko ministrstvo?

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI) je danes pojasnilo, kaj o alkoholu v šolah pravi zakon. “Šole lahko v skladu z zakonom o financiranju vzgoje in izobraževanja, odlokom o ustanovitvi, hišnim redom in šolskimi pravili svoje prostore oddajo v uporabo različnim uporabnikom, za namen izvajanja kulturnih, športnih in družabnih prireditev ali drugih dejavnosti, ki se lahko izvajajo izven časa izvajanja vzgojno-izobraževalnega dela,” so pojasnili in dodali, da lahko oddajo prostorov šole opredelijo v pravilniku, “v katerem opredelijo načine in pogoje uporabe šolskih prostorov”. To lahko stori tudi lokalna skupnost, ki je lastnik šolskih prostorov.

Pri uporabi šolskih prostorov morajo uporabniki upoštevati omenjena pravila, ki izhajajo tudi iz določil zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja, zakona o omejevanju porabe alkohola, zakona o omejevanju tobačnih izdelkov, zakona o varstvu pred požari in tako naprej, so pojasnili na MVI.

Zakon o omejevanju porabe alkohola pravi, da je prodaja oziroma ponudba alkoholnih pijač prepovedana “v objektih in na pripadajočih zemljiščih, kjer se opravlja dejavnost vzgoje, izobraževanja in zdravstvena dejavnost”.

Alkohola torej na martinovanju, če bi to potekalo v šoli, ne bi smeli točiti. Ni pa za to odgovorna šola, ampak najemnik prostorov. “Odgovornost za izvajanje dejavnosti v skladu z opredeljenimi načini in pogoji uporabe šolskih prostorov ima vsakokratni uporabnik teh prostorov na podlagi medsebojnega dogovora o uporabi prostorov,” so pojasnili na ministrstvu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje