Konci tedna, prazniki, polne in prazne lune. Poglejte koledar za leto 2022.
Na zgornjem koledarju so prazniki, sobote in nedelje zapisani z modro barvo. Označene pa so tudi polne in prazne lune. Polne lune so označene z belim krogom, prazne pa s črnim krogom.
Že skoraj 450 let uporabljamo gregorijanski koledar
V Sloveniji – tako kot skoraj v vseh državah sveta – uporabljamo gregorijanski koledar, ki mu pravimo tudi zahodni ali krščanski koledar. Uvedli so ga oktobra leta 1582, z njim pa so popravili julijanski koledar in določili nova pravila glede prestopnih let, ko koledarsko leto namesto 365 šteje 266 dni.
Tako so prestopna leta tista, ki so deljiva s štiri, a to ne velja za leta, ki so deljiva s 100 oziroma imajo na koncu dve ničli. Ta so prestopna leta le, če so deljiva s 400. Leto 2000 je bilo tako na primer prestopno leto, leto 2100 pa ne bo (bo pa na primer prestopno leto 2400). Naslednje prestopno leto bo leta 2024.
Prestopna leta so sicer uvedli zato, ker Zemlja okoli Sonca kroži več kot 365 dni, in sicer 5 ur in 49 minut več. V štirih letih pa se teh presežnih ur nabere za okoli en dan, ki ga v koledar dodajo 29. februarja.
Kako si zapomniti, koliko dni je v mesecu
Že naše babice in dedki so uporabljali enostavno metodo ugotavljanja, koliko dni ima posamezen mesec. Pri tem nam pomagajo členki na rokah. Dlani stisnemo v pesti in roki postavimo drugo ob drugi, kot kaže spodnja fotografija. Gledamo z leve proti desni. Kjer je hribček oziroma členek, je mesec z 31 dnevi, kjer je dolinica, pa ima mesec 30 oziroma 28 dni.
Če vas podrobneje zanima, kdaj so v letu 2022 prazniki, kliknite na članek o tem, kateri so dela prosti dnevi v 2022. Če imate šoloobvezne otroke, pa preberite tudi, kdaj so šolske počitnice oziroma kakšen je šolski koledar.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!