Kolegij predsednice DZ prikimal zunanjim sodelavcem preiskovalnih komisij

Slovenija 24. Jan 202514:22 0 komentarjev
Članice in člani Kolegija predsednice Državnega zbora ter vabljeni na sejo.
Članice in člani Kolegija predsednice Državnega zbora ter vabljeni na sejo. (Foto: Matija Sušnik)

Kolegij predsednice DZ je podal soglasje k dopolnitvi notranjih pravil DZ, po katerih bi zunanjim strokovnim sodelavcem preiskovalnih komisij omogočili prisotnost na seji DZ pod enakimi pogoji, kot to velja za nekatere druge podporne službe. Predlog so podprli predstavniki koalicije, v NSi so mu nasprotovali.

Predsednik preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nedopustnega političnega vmešavanja v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, Aleš Rezar (Gibanje Svoboda) je namreč predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič in generalno sekretarko DZ Uršulo Zore Tavčar zaprosil, da mu DZ ob obravnavi vmesnega poročila preiskovalne komisije na seji omogoči strokovno pomoč zunanjega strokovnega svetovalca komisije Rada Pezdirja in s tem tudi njegovo fizično prisotnost na seji.

Del predmetnega poročila so namreč po navedbah Rezarja “delo, pristojnost in odgovornost zunanjega strokovnega svetovalca preiskovalne komisije”, ki je del vsebine poročila pripravil pod njegovimi neposrednimi usmeritvami. “Njegova neposredna prisotnost na sami seji državnega zbora, ko se bo obravnavala točka dnevnega reda, je posledično za mene kot predsednika, ki predstavlja poročilo, kot tudi za kvalitetno obravnavo oziroma razpravo, resnično neizogiben pogoj, s tem pa tudi neobhodna in nujno potrebna pomoč,” je zapisal.

A ker interna pravila DZ tega za zdaj ne omogočajo, je Rezar podal predlog za dopolnitev pravil o notranjem redu DZ, s katerim bi vstop v veliko dvorano in navzočnost na seji pod enakimi pogoji, kot to velja za nekatere uslužbence DZ, denimo strokovne sodelavce poslanskih skupin, po novem omogočili tudi zunanjim strokovnim svetovalcem preiskovalnih komisij DZ.

Članice in člani Kolegija predsednice Državnega zbora ter vabljeni na sejo.
Članice in člani Kolegija predsednice Državnega zbora ter vabljeni na sejo. (Foto: Matija Sušnik)

Po tem predlogu bi tako dopolnjena pravila objavili na intranetu DZ, veljati pa bi začela prihodnji torek, torej dva dni pred obravnavo vmesnega poročila Rezarjeve preiskovalne komisije na plenarni seji.

Kolegij predsednice DZ je danes izključno z glasovi predstavnikov koalicijskih poslanskih skupin podal soglasje k takšnim dopolnitvam, še pred tem pa se je vnela polemična razprava med vodjema poslanskih skupin NSi in Svobode, Janezom Ciglerjem Kraljem in Natašo Avšič Bogovič.

Cigler Kralj je tako očital poslanski skupini Svobode, da gre v danem primeru še za en precedens tega mandata. Po njegovih navedbah se še nikoli ni zgodilo, da bi notranji red spreminjali tako ad hoc sredi mandata in zgolj za en izpostavljen primer.

Kot problematično pa je izpostavil predvsem Rezarjevo utemeljitev za takšno dopolnitev pravil. Del vmesnega poročila namreč ne more biti pristojnost in odgovornost zunanjega strokovnega svetovalca, ampak predsednika preiskovalne komisije DZ. Doslej so se predsedniki preiskovalnih komisij posvetili pripravi vmesnih in končnih poročil, da so jih suvereno sami predstavljali, je poudaril Cigler Kralj.

Članice in člani Kolegija predsednice Državnega zbora ter vabljeni na sejo.
Članice in člani Kolegija predsednice Državnega zbora ter vabljeni na sejo. (Foto: Matija Sušnik)

Zato po njegovih besedah ne gre mimo vprašanja, kaj je razlog za tak predlog. “Ali je predsednik komisije tako nesposoben, da ni sposoben svojega poročila predstaviti sam, ali pa morda tega poročila on sploh ni pisal in je to delal zunanji strokovni sodelavec, kar je spet lahko pokazatelj neke nesposobnosti, neresnosti, neobvladanja situacije, neoperativnosti. Najverjetneje pa je oboje res,” je bil oster šef poslancev NSi.

Obenem je pozval, naj v Svobodi podajo podlago za takšno spremembo. Slednjega naj predstavniki poslanskih skupin zavrnejo kot nedopustnega in nesprejemljivega, je pozval pred glasovanjem.

Avšič Bogovič je Ciglerju Kralju ob tem očitala osebno diskreditacijo Rezarja, nasprotovanje pa označila za vztrajanje pri ustaljenih praksah, da se ne gre s časom naprej. “Te zadeve enostavno ne kupim,” je dodala.

Predlog pa je sama podprla z besedami, da se v poslanski skupini dobro zavedajo svojih kompetenc in zelo radi upoštevajo mnenja strokovnjakov, ki so jim pri delu v DZ na voljo za pomoč na podlagi različnih podlag. Izpostavila je tudi, da je Pezdir strokovni sodelavec na podlagi priporočila NSi, zato se ji njihovi pomisleki ne zdijo smiselni.

Članice in člani Kolegija predsednice Državnega zbora ter vabljeni na sejo.
Članice in člani Kolegija predsednice državnega zbora ter vabljeni na sejo. (Foto: Matija Sušnik)

Podpredsednik DZ Danijel Krivec, ki je vodil današnjo sejo kolegija, pa je izpostavil, da če bodo “tako z veseljem vgrajevali izjeme v ta pravila, ki veljajo že dolgo časa, bomo v naslednji fazi imeli tudi strokovne sodelavce, ki nam bodo na plenarni seji pomagali pri posameznem zakonu, kar pomeni, da poslancev počasi ne bomo potrebovali več”. “Bodimo previdni pri takih izjemah,” je pozval.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino