Severe Weather Europe je objavila novo napoved, koliko snega lahko pričakujemo to sezono. Projekcije so se v primerjavi s prejšnjim mesecem nekoliko izboljšale, vseeno pa je v večjem delu Evrope pričakovati podpovprečne količine snega.
Meteorologi Severe Weather Europe so pri najnovejši napovedi za prihajajočo zimo upoštevali vpliv hladne la niñe v Tihem oceanu, pod drobnogled pa so vzeli projekcije Evropskega centra za srednjeročne in dolgoročne napovedi (ECMWF) ter podobnega britanskega modela (UKMO).
Najnovejše projekcije ECMWF še naprej kažejo, da bo Evropa to zimo v večjem delu prejela podpovprečno pošiljko snega. Kljub temu se je tokratna napoved v primerjavi s prejšnjo nekoliko izboljšala. Nekaj več snežnih padavin bi bili zaradi sistema nizkega zračnega tlaka in zračnih tokov nad severno Evropo lahko deležni Skandinavci.
V večjem delu celine bi medtem decembra lahko zapadlo manj snega kot običajno, enako kaže tudi za januar. Meteorologi napovedujejo, da bi v prvem mesecu novega leta še najmanj snega lahko zapadlo v osrednjem in severozahodnem delu Evrope.
Februarske projekcije so nekoliko boljše, a kljub temu kažejo, da naj bi na večjem delu celine zapadlo veliko manj snega kot običajno.
Marca naj bi bili deležni manj snežnih padavin z izjemo nekaj osrednjih in južnih območij, kjer bi lahko presenetil spomladanski sneg.
Da bi bile napovedi čim bolj zanesljive, Severe Weather Europe uporablja še britanski model UKMO. Če obe projekciji kažeta zelo podobno sliko, je verjetnost, da je napoved točna, večja. Sezonsko povprečje za Evropo kaže na še eno zelo šibko sezono, ki je enaka napovedi ECMWF. Za večino celine je napovedanih manj snežnih padavin kot običajno, z izjemo nekaterih severnih predelov.
December in januar naj bi bila bolj skromna s snegom, februar pa bi lahko postregel z normalno, celo nadpovprečno količino padavin, zlasti zahodnih Alpah. Podobno kot ECMWF tudi britanski model za marec napoveduje manj padavin, več pa naj bi jih prejeli na severu.
Za razliko od Evrope naj bi več snega to zimo zapadlo v Severni Ameriki. La niña namreč zaradi geografske oddaljenosti neposredno na staro celino nima vpiva, zaradi nje pa nižje temperature in zimske nevihte iz polarnih regij lahko pričakujejo čez lužo. Te naj bi dosegle severne in severozahodne predele ZDA, na jugu ZDA pa je pričakovati toplejše in bolj suho zimsko vreme.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!