Kolikšno odškodnino je Janši za čas v zaporu pripravljena izplačati država?

Slovenija 30. Nov 202405:20 1 komentar
Janez Janša na poti v zapor na Dobu, 2014 (Foto: Bobo)

Prvak SDS Janez Janša zaradi kazenskega pregona in zapora v zadevi Patria od države terja 900.000 evrov odškodnine. Da bi dobil tolikšen znesek, pa ni verjetno. Koliko bi mu bila država pripravljena izplačati?

Predsednik SDS Janez Janša je v tožbi, ki jo je leta 2018 vložil zaradi kazenskega pregona v zadevi Patria in prestajanja zaporne kazni, od države, nekdanje državne tožilke Branke Zobec Hrastar ter sodnikov Barbare Klajnšek, Milana Štruklja, Vesne Žalik in Branka Masleše terjal več kot 900.000 evrov odškodnine.

Kranjsko okrožno sodišče je njegov tožbeni zahtevek zoper pravosodne funkcionarje januarja lani zavrnilo. V obrazložitvi sodbe je med drugim zapisalo, da niti ustava niti zakon ne določata neposredne odškodninske odgovornosti sodnikov in državnih tožilcev pri opravljanju njihove funkcije ter da je to odraz ustavnega načela neodvisnosti sodstva in tožilstva, ki je nujno potrebna za delovanje pravne države. Janša se na to odločitev sodišča ni pritožil, se je pa pritožil na dosojeno višino stroškov pravdnega postopka.

A je višje sodišče v Mariboru njegovo pritožbo prejšnji mesec zavrnilo kot neutemeljeno, delno pa je ugodilo pritožbama Zobec Hrastar in Klajnšek. Tako je sodišče odločilo, da mora Janša tožilki in štirim sodnikom v zadevi Patria plačati sodne stroške v skupni višini dobrih 30.000 evrov.

Ta teden jim je denar nakazal, kot smo poročali, pa ga je zbiral s prodajo svoje nove knjige Budnica in tudi s prodajo svojih predmetov na spletni dražbi. Na njej je Janša v odkup ponudil svojo bojno uniformo ministra za obrambo iz leta 1991, zimsko častniško bundo in letno častniško bluzo iz leta 1992 ter več umetnin.

Po zavrnitvi tožbenega zahtevka zoper tožilko in sodnike pa je še odprt postopek, v katerem Janša od države terja 900.000 evrov.

Janez Janša
Janez Janša na poti v zapor na Dobu, 2014 (Foto: Bobo)

Odškodnina za čas, ko je bil v zaporu

Ker vsem obtožencem in obsojencem, ki na koncu kazenskega postopka obveljajo za nedolžne, pripada odškodnina za čas, ko so bili v priporu oziroma zaporu, bo Janša določeno odškodnino od države nedvomno dobil. Po ocenah poznavalcev pa na ogromni znesek, ki ga zahteva, ne more računati. Kot je pred časom poročal časnik Dnevnik, naj bi mu državno odvetništvo, ki zastopa državo, ob začetku postopka ponudilo okoli 50.000 evrov odškodnine, vendar Janša na ponujeni znesek ni pristal.

Zdaj naj bi dobil novo ponudbo, ki naj bi bila nižja od omenjenih 50.000 evrov. Po neuradnih informacijah N1 naj bi ministrstvo za finance pred dnevi dalo soglasje, da se mu izplača glavnica v višini dobrih 26.000 evrov in okoli 17.000 evrov zakonskih zamudnih obresti, kar skupaj znese dobrih 43.000 evrov. Uradna pojasnila ministrstva za finance sicer še čakamo.

Kot je znano, je bil Janša v zaporu na odprtem oddelku 176 dni, se je pa od tam vozil v službo v državni zbor in se zunaj zapora udeležil nekaterih dogodkov. Če upoštevamo zgolj glavnico, bi torej za dan v zaporu dobil 150 evrov.

Kar naj glede na siceršnjo prakso ne bi bila tako nizka vsota. Dnevnik je pred dnevi izpostavil navedbe odvetnikov, ki se ukvarjajo s kazenskim področjem, da državno odvetništvo navadno priznava odškodnino okoli 40 evrov za dan za zapahi. Seveda pa je treba, kot je dodal, vsak primer obravnavati posebej. Na višino odškodnine namreč vplivajo številni dejavniki, od izgube dohodkov, družinskih okoliščin, razmer v zaporu, morebitnih duševnih posledic …

Ali je Janša že prejel novo ponudbo države oziroma ali je ta zanj zdaj morda vendarle sprejemljiva, smo vprašali njegovega odvetnika Francija Matoza, a se na naše sporočilo ni odzval.

Z državo pa sta se že pred leti pogodila prokurist podjetja Rotis Ivan Črnkovič in upokojeni brigadir Anton Krkovič, ki sta bila tako kot Janša leta 2014 v zadevi Patria pravnomočno obsojena, po razveljavitvi sodbe na ustavnem sodišču pa je zadeva tudi za njiju zastarala. Črnkovič, ki je bil v zaporu 184 dni, je od države terjal kar 13,5 milijona evrov odškodnine, pri čemer je poleg zapora izkazoval še izgubo dohodka svojega podjetja. A se je že leta 2018 z državo pogodil za 63 tisoč evrov. Krkovič, ki je bil v zaporu 294 dni, pa je terjal 600 tisoč evrov odškodnine in se pred štirimi leti z državo pogodil za 60 tisoč evrov.

POSEBNI VIDEO: Sebastian Cavazza: Razmišljam, da bi se povsem umaknil

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje