Koromač, komarček ali sladki janež so sestavine 'bebe čaja' oziroma čaja za dojenčke. Toda NIJZ njegovo uporabo pri majhnih otrocih odsvetuje. Je torej koristen ali potencialno škodljiv?
V novih smernicah za prehranjevanje v vzgojnoizobraževalnih zavodih je zapisano, naj vrtci ne naročajo oziroma dajejo otrokom čaja iz koromača, komarčka ali sladkega janeža. To so sicer sestavine ‘bebe čaja’ oziroma čaja za dojenčke. Je torej ta koristen ali potencialno škodljiv za otroke?
Bebe čaji so po navadi mešanica plodov komarčka, janeža, kumine in korenja. Navadni komarček ali koromač (Foeniculum vulgare) in sladki janež (Pimpinella anisum) sta rastlini iz istega rodu. Obe vsebujeta učinkovino estragol.
“Sladki janež (Pimpinella anisum) se lahko uporablja kot sestavino čajev proti krčem za dojenčke, saj izboljša prebavo in pomaga odvajati vetrove iz prebavil,” so nam pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Toda, kot opozarjajo, komarček, ki se včasih uporablja v obliki čaja, vsebuje estragol, ki je naravno prisoten genotoksičen rakotvornik.
“Čeprav občasna izpostavljenost izdelkov navadnega komarčka pri odraslih verjetno ni zaskrbljujoča, je strokovna komisija Evropske agencije za zdravila (EMA) sklenila, da se olje iz komarčka in čaj komarčka zaradi odsotnosti dokazov ne priporoča otrokom, mlajšim od 4 let. Iz omenjenega razloga je v smernicah komarčkov čaj za vrtce umeščen pod izbire, ki se je ne naroča,” so dejali na NIJZ.
“V našem delu Evrope je bil komarček tradicionalno priljubljena sestavina čajev za dojenčke, medtem ko ga v nekaterih državah, na primer v Združenem kraljestvu, niso uporabljali za te namene in so tako glede uporabe zadržani,” nam je pojasnil dr. Evgen Benedik, klinični dietetik na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana in docent na Biotehniški fakulteti.
Po njegovih besedah je v bebe čaju te sestavine zelo malo, problematično bi bilo lahko eterično olje, ki je bolj koncentrirano. “Toda ko nimamo jasnih dokazov o (ne)škodljivosti, se odločimo za bolj varno izbiro, v tem primeru, da majhnim otrokom uživanje tega čaja odsvetujemo, razen če uživanje čaja zaradi objektivnih razlogov svetuje zdravnik pediater,” je dejal Benedik.
Priporočilo Evropske agencije za zdravila je tudi, da v primeru uporabe čajev s komarčkom za odrasle čajne vrečke ne ožemate in da ne uporabljate zdrobljenih janeževih semen, saj to poveča vsebnost estragola v čajnih pripravkih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje