
Komisija državnega zbora za narodni skupnosti je predlog zakona o medijih v delu, ki se nanaša na italijansko in madžarsko narodno skupnost, podprla brez glasu proti.
Komisija državnega zbora (DZ) za narodni skupnosti ni imela pripomb na predlog zakona o medijih v delih, kjer se nanaša na italijansko in madžarsko narodno skupnost. Podprli so ga brez glasu proti. Želijo pa, da vlada preuči možnost za spremembo statusa tiskanih medijev madžarske narodne skupnosti.
Generalni direktor direktorata za medije na ministrstvu za kulturo Blaž Mazi je pojasnil, da si z zakonskim predlogom prizadevajo, da bi bilo lastništvo medijev in njihovo financiranje bolj pregledno. Predlog predvideva denimo nov postopek presoje medijske koncentracije, nove sodobne oblike finančnih pomoči za medije, večjo zaščito avtonomije in varnosti novinarjev ter označevanje vsebin, ustvarjenih z generativno umetno inteligenco.
Predlog po njegovih besedah predvideva različne oblike državnih pomoči za medije, kadar medijski trg ne zagotavlja zadostnega javnega interesa na področju medijev. Predlog določa, da bodo takšni ukrepi pregledni, temeljili pa bodo na merilih, ki bodo vnaprej določena, nediskriminatorna, vsebinsko nevtralna in objektivna, je naštel.
V. d. pomočnika predsednice uprave Radiotelevizije Slovenija (RTVS) za radio in televizijo za avtohtono italijansko narodno skupnost David Runco in za avtohtono madžarsko narodno skupnost Jozsef Vegi sta zagotovila, da nimata pripomb. Povabljeni predstavniki italijanske in madžarske narodne skupnosti pa so povedali, da predlog zakona podpirajo.
Predsednik komisije do predloga zadržan
Pač pa je do predloga zakona zadržan poslanec madžarske narodne skupnosti Ferenc Horvath, ki je tudi predsednik komisije. Kot je ocenil, bi ministrstvo za kulturo moralo najti rešitve za tednik Nepujsag, ki ga izdaja Zavod za informativno dejavnost madžarske narodnosti iz Lendave in je edini tiskani medij madžarske narodne skupnosti. Zavod po njegovih besedah deluje približno 30 let, pri čemer je bilo vprašanje statusa tednika vedno neurejeno. “To ni povezano s finančnimi sredstvi,” je poudaril.
Poslanec italijanske narodne skupnosti Felice Ziza medtem nima pripomb glede danes obravnavanega zakonskega predloga. Več govora pa bo po njegovi oceni pri predlogu novele zakona o RTVS vsaj glede vprašanja financiranja televizijskega in radijskega programa za italijansko narodno skupnost.
Predlog zakona o medijih je 4. februarja že prestal prvo obravnavo v DZ. Da je primeren za nadaljnjo obravnavo, je glasovalo 46 poslancev koalicije, nasprotnega mnenja pa je bilo 28 poslancev. Koalicija meni, da gre za sodoben medijski zakon, ki ga bodo sicer še dopolnili, opozicija pa je večkrat opozorila, da škodi neodvisnosti medijev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!