
Svet psihiatrične klinike na današnji seji ni potrdil nobenega od prijavljenih kandidatov za generalnega direktorja. Med prijavljenimi je bil tudi dosedanji generalni direktor Bojan Zalar, vendar pa danes ni prejel dovolj glasov. Že v ponedeljek naj bi bil objavljen nov razpis. Zalar je po današnji seji povedal, da se nanj ne bo prijavil. Po neuradnih informacijah N1 dolgoletni direktor klinike nima podpore vlade.
Čeprav se je pričakovalo, da bo Bojan Zalar danes ponovno imenovan na čelo Univerzitetne psihiatrične klinike (UPK) Ljubljana, se to ni zgodilo. Svetniki niso potrdili nobenega od dveh prijavljenih kandidatov, ki sta izpolnjevala pogoje. Eden od teh je bil tudi Zalar.
Predsednik sveta Tomaž Subotič je medijem povedal, da sta se oba kandidata predstavila svetu, a nobeden od njiju ni dobil zadostne podpore. Zato bodo razpis za direktorja klinike v čim krajšem možnem času ponovili, je še povedal Subotič.
Predstavitvi obeh kandidatov sta bili sicer zelo kvalitetni, je dejal. Kakšno je bilo razmerje glasov v svetu, ni želel razkriti. Drugi kandidat javno ne želi biti imenovan, poroča STA.
Nov razpis naj bi bil objavljen že v ponedeljek. Zalar je že potrdil, da se ne bo prijavil, je prva poročala TV Slovenija.
Po seji vlade je dejal: “Če tokrat ni bilo nekega zaupanja v to, da nasilja na psihiatrični kliniki ni, potem nima smisla, to je pač politična odločitev.” To, da ni bil izbran, zanj pomeni olajšanje, je dodal. Klinika je po njegovih besedah 17 let poslovala pozitivno in ni imela nobenega problema, razen očitkov o nasilju, ki jih je označil za namišljene. Dodal je, da so si nekateri mediji “izmišljevali vsebine, ponavljali so ene in iste vsebine” ter da niso hoteli objaviti “našega prispevka, naše resnice”.
Na N1 smo Zalarja večkrat povabili na intervju, prvič že junija 2023, a je naša vabila sprva zavrnil, nato pa nanje ni odgovoril.
Po neuradnih informacijah N1 Bojan Zalar, ki je vodil kliniko štiri mandate, nima podpore vlade. Po tem, ko svet zavoda potrdi generalnega direktorja, mora namreč soglasje k imenovanju podati še vlada.
Predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brececlj je po seji sveta za N1 komentiral: “Sistem nadzora in ukrepanja v zdravstvenih zavodih kljub pritiskom deluje. Tudi SLAPP tožbe ga niso ustavile.”
Ministrici obsodili SLAPP tožbe z davkoplačevalskim denarjem
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je danes po seji vlade izrazila nezadovoljstvo s SLAPP tožbami, ki jih je klinika vložila zoper N1. O imenovanju generalnega direktorja psihiatrične klinike se takrat ni želela izrekati, prav tako pa ni želela komentirati postopanja vlade, če bi svet zavoda na to mesto ponovno imenoval Zalarja. “Raje bi počakala, da vidimo, kaj bo, kakšna bo odločitev sveta zavoda, pa bomo potem ukrepali dalje,” je dejala.
Vlaganje SLAPP tožb je obsodila tudi pravosodna ministrica Andreja Katič, rekoč: “Zdi se mi popolnoma nesprejemljivo, da se javni denar porablja za SLAPP tožbe.”
Društvo novinarjev Slovenije (DNS) je v sredo opozorilo, da je N1 žrtev SLAPP tožb ljubljanske psihiatrične klinike. Kot so zapisali v društvu, obsojajo novo serijo zlorab pravnih sredstev za poskus utišanja kritičnega poročanja. Še posebej zavržno je po njihovi oceni dejstvo, da napad na medij in njegove novinarke izvaja javna ustanova z davkoplačevalskim denarjem.
Klinika domnevno še vedno ni izvedla ukrepov
Ministrstvo za zdravje je po naših informacijah v minulih dneh preučevalo, ali je klinika izvedla ukrepe za odpravo nepravilnosti, ki jih je ugotovila komisija za sistemski nadzor. Po izteku štirimesečnega roka, navedenega v odločbi, je namreč ministrstvo ugotovilo, da ukrepi niso bili izpolnjeni. Po neuradnih informacijah pa naj ministrstvo tudi tokrat ne bi bilo zadovoljno z odzivom klinike oziroma sveta zavoda.
Spomnimo, da je po naših objavah pričevanj o nasilju nad pacienti na tej kliniki urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ) uvedel sistemski nadzor. Komisija je ugotovila številne sistemske nepravilnosti in v svojem poročilu navedla 139 ukrepov in priporočil. Med drugim je pozvala ministrstvo in svet zavoda, naj pristopita k zamenjavi celotnega vodstva, saj da klinike ne morejo voditi ljudje, ki so jo pripeljali v takšno situacijo.
Ministrstvo in svet zavoda temu pozivu takrat nista sledila. Ministrstvo je 15 mesecev po uvedbi nadzora izdalo odločbo, s katero je kliniki naložilo več ukrepov. Eden od teh je bil takojšnje prenehanje uporabe blazine, s katero naj bi “umirjali” agresivne paciente. Kot rečeno, naj bi ministrstvo zdaj ugotovilo, da vodstvo še vedno ni zadovoljivo realiziralo ukrepov.
Zalar ukrepe označil za trivialne
Ministrica Prevolnik Rupel je danes potrdila, da so s klinike prejeli dodatna pojasnila o izvedenih ukrepih. “Smo pri koncu proučevanja. Takoj ko bomo pripravili odziv, ga bomo poslali svetu zavoda in o tem potem tudi obvestili javnost,” je napovedala.
Zalar je naložene ukrepe danes označil za trivialne. “Meni je žal, da nismo šli v upravni spor, ker bi ga stoodstotno dobili,” je dejal. A v spor niso šli, ker da ga je tako prosil nekdanji direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu.
“Mislim, da je čas, da gre lahko vse v javnost in zdaj bo tudi šlo. Do zdaj smo se še držali, zdaj pa vidim, da nima smisla, naj pride resnica na dan,” je še napovedal.
Na današnji seji tudi o letnem poročilu
Svet UPK je na današnji seji obravnaval tudi letno poročilo za leto 2024. Poslovanje je bilo po besedah predsednika sveta pozitivno. Ob tem je dodal, da je klinika lani beležila okoli 4400 odpustov iz bolnišnice. Med njimi so opravili anonimno anketo, na katero se je odzvalo 2250 bolnikov.
Povprečna ocena zadovoljstva z delom klinike je bila po Subotičevih besedah zelo visoka, kar 4,9. Ocenil je, da klinika “zelo kakovostno” skrbi za varnost pacienta in za zaščito njegovih interesov.
Na sume nasilja in drugih nepravilnosti na psihiatrični kliniki smo na N1 v posebnem preiskovalnem dosjeju prvič opozorili že maja lani. Dosje je dostopen tukaj.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje