V sredo popoldne je zračni vrtinec (tornado) dosegel Preddvor in povzročil nekaj manjše škode. Kot je razložil meteorolog Blaž Šter, zaradi ugodnih vetrov pri tleh nastane horizontalni vrtinec, ki ga potegne višje in postavi vertikalno, obenem pa se zoži, kar pospeši hitrost vetra.
Včeraj se je nad Preddvorom pojavil zanimiv pojav kopenske trombe, ki naj bi povzročil tudi nekaj manjše škode z dvigovanjem in premetavanjem predmetov (stolov in smetnjakov).
“Kopenska tromba je tornado, saj vsak zračni vrtinec – čeprav ne nastane iz nevihte – lahko poimenujemo tornado,” nam je razložil meteorolog Agencije RS za okolje (Arso) Blaž Šter.
Pogoji za nastanek so ugodni vetrovi pri tleh. Pojavi se horizontalni vrtinec. “Predstavljajte si ga kot neko valjasto cev, ki se vrti. Včeraj je bil nad Krvavcem oblak, ki je potegnil to cev višje in jo postavil vertikalno, obenem pa jo je zožil.”
Prav to zoženje cevi je bistveno, je pojasnil meteorolog. “Če si predstavljate, da sedite na stolu in se vrtite, kar naenkrat pa skupaj potegnete roke, se boste vrteli bistveno hitreje. Podobno kot pri tornadu. S teh nekaj sto metrov se ta zračni vrtinec zoži na nekaj metrov, hitrost pa lahko doseže tudi do 100 kilometrov na uro.”
Pojav je težko napovedati. Po navadi nastane, ko imamo razmeroma mirno vreme, kot je bilo včeraj, ko je bilo pretežno jasno, občasno so se pojavljale le manjše plohe.
“To se res zgodi bolj redko, ampak vseeno pogosteje kot supercelični tornado. Tega smo ga videli na Češkem pred skoraj mesecem dni. Nastal je zaradi vrtenja nevihte, tromba pa zaradi lokalno ugodnih razmer, tj. pojava tega vetrovnega striženja pri tleh. Gre za naključje, ko je ravno v tistem trenutku tam oblak, ki potegne vrtinec navzgor in ga zmanjša, s tem pa bistveno poveča hitrost vetra,” je razliki med superceličnim tornadom in včerajšnjim pojavom pojasnil Šter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!