
Komisija za preprečevanje korupcije bo preverila postopek zaposlitve državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu Damirja Črnčeca na Slovenskem državnem holdingu. Kot so pojasnili na komisiji, so v zvezi z njegovo novo zaposlitvijo na SDH prejeli prijavo, na podlagi katere bodo uvedli predhodni preizkus. Črnčec je v torek podal odstopno izjavo, na SDH pa bo po novem kot pomočnik predsednika uprave zadolžen za korporativno varnost.
Na komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so potrdili, da so prejeli prijavo zaradi nove zaposlitve Damirja Črnčeca, ki konec januarja zapušča položaj državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo. Črnčec je v torek podal odstopno izjavo, s prvim februarjem pa bo novo službo nastopil na Slovenskem državnem holdingu (SDH), kjer bo postal pomočnik predsednika uprave za korporativno varnost.
Da se bo Črnčec pridružil njihovi ekipi, so v torek potrdili na SDH. Kot so poudarili, bo Črnčec kot pomočnik predsednika uprave za korporativno varnost odgovoren za oblikovanje politik in mehanizmov, ki bodo prispevali k razvoju kakovosti sistemov korporativne varnosti in posledično odpornosti podjetij v upravljavskem portfelju SDH.
Razpis za prosto delovno mesto pomočnika predsednika uprave za področje korporativne varnosti so na SDH objavili tik pred božično-novoletnimi prazniki. Na KPK pojasnjujejo, da bodo v zadevi uvedli predhodni preizkus. Če bi ugotovili, da iz prijave izhaja sum kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, lahko sprožijo preiskavo ali pa primer odstopijo drugemu pristojnemu organu.
Sajovic zanikal navedbe o nesoglasjih s Črnčecem
Črnčec je sicer strokovnjak za varnostna in obrambna vprašanja. V preteklosti je bil direktor Obveščevalno-varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo, v času druge vlade Janeza Janše je vodil Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo (Sova), v obdobju vlade Marjana Šarca pa je bil državni sekretar za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade.
Funkcijo državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo je Črnčec opravljal od prvega junija 2022, ko je mandat nastopila vlada Roberta Goloba. Ob izvolitvi prejšnjega obrambnega ministra Marjana Šarca za evropskega poslanca se je Črnčeca omenjalo tudi kot možnega kandidata za njegovega naslednika, a je stolček na čelu ministrstva na koncu pripadel takratnemu vodji poslanske skupine Gibanja Svoboda Borut Sajovic.

Minister Sajovic je v torek zanikal navedbe, da se je Črnčec za odhod z ministrstva odločil zaradi njunih medsebojnih nesoglasij. “Med nama ni prišla nikdar in nikoli beseda navzkriž,” je za STA dejal minister. Črnčec je v sedanji vladajoči garnituri veljal za vplivnega državnega sekretarja, v preteklosti pa je bil tesen zaveznik prvaka SDS Janeza Janše. Bil je tudi predsednik Odbora 2014, ki je pred sodišči protestiral za Janševo izpustitev iz zapora.
Črnček je ministru Sajovicu v sredo podal odstopno izjavo, vlada pa je na predlog obrambnega ministra na četrtkovi seji izdala odločbo, s katero se Črnčec z 31. januarjem razreši s funkcije državnega sekretarja v Ministrstvu za obrambo.
Vrtovec: Svoboda je povozila svoja lastna načela
Nova zaposlitev Črnčeca odmeva tudi v politiki. Poslanec NSi Jernej Vrtovec je spomnil, da je bilo vmešavanje politike v gospodarstvo še nedolgo nazaj pomembna tema. “Tudi Svoboda je v preteklosti govorila o tem, je pa z nekaj potezami – od Darsa in Andreja Ribiča do SDH in Damirja Črnčeca – povozila svoja lastna načela,” je bil kritičen Vrtovec. Ob tem ni izključil možnosti, da bi o političnem kadrovanju govorili tudi na kateri od sej parlamentarne komisije za nadzor javnih financ, ki ji predseduje.

Vrtovec je namreč prepričan, da tako “robustnega in grobega” političnega kadrovanja, kot smo mu priče zdaj, še ni bilo. Poslanec Svobode Aleš Rezar je na drugi strani dejal, da zaposlitev Črnčeca v SDH težko komentira, saj je vedel le to, da državni sekretar zapušča ministrstvo. Kot je ocenil, se je Črnčec sicer pri delu na obrambnem ministrstvu “izredno izkazal”, SDH pa bo morda koristil “svež veter”.
Nedvomno ima Črnčec nekaj kakovosti, kar se tiče razpisnih pogojev SDH, pa je v sredo za POP TV dogajanje komentiral predsednik SD Matjaž Han. “Je pa to vprašanje za upravo SDH, zakaj je šla v razpis za svetovalca. To nam ni bilo pojasnjeno,” je poudaril Han. Ob tem je opozoril, da posledično nikomur več ne bodo mogli očitati, da je bil politično nastavljen na kakšen pomemben gospodarski položaj: “Če smo spustili ta kriterij, v tem primeru ga bomo, je zadeva pač takšna, kakršna je.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje