Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je prejela prijavo, da je gradbeni zakon, ki ga bo DZ obravnaval na novembrski seji, pripravljala odvetniška pisarna Neffat, ki v črnograditeljski zgodbi zastopa tudi poslanca DeSUS Branka Simonoviča. Ta bo, če bo zakon sprejet, lahko legaliziral svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom.
Kot je v petek poročala POP TV, je ministrstvo za okolje in prostor pisanje predloga gradbenega zakona prepustilo odvetniški pisarni Neffat, ki sicer zastopa tudi Branka Simonoviča. Minister Andrej Vizjak naj bi namreč razpustil službo za sistem okolja in prostora, ki je delovala kot pravna služba ministrstva in je že pripravljala obstoječi gradbeni zakon, za pripravo sprememb gradbene zakonodaje pa je podpisal pogodbo z odvetniško pisarno Neffat, ki jo vodi odvetnik Domen Neffat.
Omenjena odvetniška družba po navedbah POP TV naj ne bi imela referenc s področja gradbene in prostorske zakonodaje. Pogodba je vredna dobrih 19.000 evrov. Odvetnike so na ministrstvu našli in k sodelovanju povabili sami, kar je za POP TV potrdil tudi Vizjak.
Spremembe gradbenega zakona omogočajo legalizacijo tako imenovanih črnih gradenj, ki so bile zgrajene do konca aprila 2004. S tem bi lahko svojo črno gradnjo v Semedeli nad Koprom legaliziral tudi Simonovič, ki jo je, kot je pred časom poročala TV Slovenija, dograjeval od leta 1997 naprej.
TV Slovenija je sicer pred časom poročala tudi o domnevno sumljivi diplomi Simonoviča, zaradi česar je ta novinarko televizije prijavil na novinarsko častno razsodišče, in sicer prav prek odvetniške pisarne Neffat, ki je pripravljala gradbeni zakon. Okoljsko ministrstvo pred podpisom pogodbe z omenjeno odvetniško pisarno za pripravo gradbenega zakona sicer ni preverjalo, ali gre pri tem za konflikt interesov, saj bi na to morala opozoriti odvetniška družba, so za POP TV navedli na ministrstvu.
Z zadevo je že seznanjena KPK, ki je prejela prijavo v tej zadevi, so za STA navedli na komisiji. Dodali so, da bodo prijavo obravnavali v predhodnem preizkusu, “v okviru katerega se preveri, ali obstaja sum kršitev iz pristojnosti komisije, in se na podlagi tega odloči o (ne)uvedbi preiskave”.
Simonovič je medtem za POP TV potrdil, da je res najel odvetniško pisarno Neffat, in dodal, da pa ni vedel, da je ta sodelovala pri pripravi gradbenega zakona. “Tega podatka, kdo je pisal zakon, nimamo pri nobenem zakonu. To so neke floskule in namigovanja, ki so res nedopustna,” je poudaril.
Za POP TV se je odzvala tudi odvetniška pisarna Neffat. Na vprašanje o očitkih, da so spremembe zakona pisane na kožo poslancu Simonoviču, ki so ga že zastopali, so dejali, da bodo v prvi vrsti zaščitili svojo stranko in da jih pri tem obvezujeta zakon o odvetništvu in kodeks odvetniške poklicne etike.
***
Na zahtevo poslanca Branka Simonoviča objavljamo popravek na to vest STA, ki smo jo prejeli 10.12.2021 prek odvetniške pisarne Nine Zidar Klemenčič.
“Ne drži, da bi imel skladno z novim gradbenim zakonom poslanec Simonovič priložnost legalizirati svojo črno gradnjo v Smedeli nad Koprom, ki jo je dograjeval od leta 1997 naprej. Že na podlagi trenutno veljavnega 117. člena Gradbenega zakona tečejo relevantni pravni postopki za dokončno pravno ureditev stanja njegovega objekta v Smedeli, ki je bil zgrajen leta 1997 na podlagi pridobljene odločbe o gradnji, pred tem pa je bila urejana tudi sprememba namembnosti kmetijskega v stavbno zemljišče. Ker gre za objekt, ki je bil zgrajen pred letom 1998 in od takrat obstaja v enakem obsegu ter je evidentiran tudi v katastru stavb, je poslanec Simonovič do ureditve pravnega stanja objekta upravičen že na podlagi trenutne zakonodaje. Pri predmetnem pravnem postopku mu svetuje izbrana odvetniška pisarna. Dejstvo, da gre za isto odvetniško pisarno, ki je bila izbrana tudi s strani Ministrstva za okolje in prostor za izvedbo pravnega dela v okviru priprave predloga novele gradbenega zakona, pa je predmet suverene odločitve pristojnega ministrstva, za katero Branko Simonovič kot poslanec, tj. predstavnik druge (zakonodajne) veje oblasti, ni vedel, prav tako pa nanjo ni imel nikakršnega vpliva.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje