Preiskovalna komisija o Gen-I in Star Solar z novim strokovnim sodelavcem

Slovenija 26. Mar 202505:13 11 komentarjev
Poslanec Gibanja Svoboda Tomaž Lah (Foto: Bobo)

Po več kot pol leta se je v državnem zboru znova sestala preiskovalna komisija o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda. Člani komisije, ki jo vodi poslanec Svobode Tomaž Lah, so za novega strokovnega sodelavca komisije določili odvetnika Miho Kuniča. Ta bo med drugim zadolžen za pripravo pravnega mnenja, s katerim bo Lah odgovoril na zahtevo SDS za zaslišanje 70 prič. Gre za manever, s katerim je SDS že pred časom želela doseči Lahovo zamenjavo na čelu komisije. V največji opozicijski stranki so namreč prepričani, da je edini cilj Svobode zavlačevanje in onemogočanje dela preiskovalne komisije, ki se je doslej sestala samo na treh sejah. "Tomaž Lah je lenuh in pokvarjenec prve kategorije," je dogajanje za N1 komentiral poslanec SDS Žan Mahnič.

Za tesno zaprtimi vrati v parlamentu se je v ponedeljek po več kot šestih mesecih znova sestala preiskovalna komisija o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju družb Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda. Parlamentarno preiskavo o poslovanju podjetij, s katerima je povezan premier Robert Golob, ter financiranju največje koalicijske stranke je državni zbor na zahtevo državnega sveta odredil že maja lani, a se je preiskovalna komisija doslej sestala samo na treh sejah.

Delo komisije je namreč praktično popolnoma zastalo zaradi spora okoli njenega vodenja. Odreditev parlamentarne preiskave je predlagal takratni državni svetnik iz vrst SDS Andrej Poglajen, ki je danes poslanec največje opozicijske stranke, vendar pa je bil za predsednika preiskovalne komisije imenovan poslanec Svobode Tomaž Lah. Člani komisije iz vrst SDS so nato prišli z zahtevo za zaslišanje 70 prič, med katere so poleg Laha uvrstili še tri člane komisije iz vrst največje vladne stranke.

Ker po zakonu o parlamentarni preiskavi priče ne smejo sodelovati pri delu komisije, so v SDS Laha pozvali, naj se umakne s položaja predsednika komisije. Čeprav so proti njemu pred časom vložili tudi kazensko ovadbo, se Lah z mesta predsednika komisije ni umaknil, zahtevo SDS za zaslišanje prič in posledično njegovo zamenjavo pa namerava izpodbijati po pravni poti.

Zakonitost zahteve SDS bo preverjal odvetnik Miha Kunič

Poslanec Svobode je najprej računal, da bo zakonitost zahteve SDS kot strokovni sodelavec preiskovalne komisije preveril odvetnik in strokovnjak za kazensko pravo Blaž Kovačič Mlinar. A se to ne bo zgodilo, saj so člani komisije v ponedeljek sprejeli sklep, da bo pravno mnenje o tej zadevi pripravil drug pravni strokovnjak. Po naših informacijah je Lah za novega strokovnega sodelavca preiskovalne komisije izbral odvetnika Miho Kuniča.

Da sta se dogovorila za sodelovanje pri delu preiskovalne komisije, sta za N1 potrdila tako Lah kot Kunič. “Zaprošen sem bil za to, da bi pomagal v smislu postopkovnih vprašanj in dokaznih predlogov, eventualno pa tudi pri pripravi kakšnega pravnega mnenja s področne zakonodaje. Svetovalne pogodbe še nisem sklenil, honorar pa bo odvisen od angažmaja in skladen s pravili državnega zbora,” je pojasnil Kunič.

Lah napoveduje, da bo Kunič na zahtevo SDS odgovoril v roku enega meseca od podpisa svetovalne pogodbe pri tej preiskovalni komisiji. Na vprašanje, ali bo od tega pravnega mnenja odvisno, ali bo ostal na predsedniškem položaju, pa je odgovoril, da bodo od tega odvisni “vsi nadaljnji postopki” v okviru te komisije. Ob tem je pojasnil, da se Kovačič Mlinar za sodelovanje s komisijo ni odločil zaradi “prezasedenosti in preobilice dela”.

Odvetnik Blaž Kovačič Mlinar (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Da Kovačič Mlinar kljub drugačnim prvotnim napovedim ne bo postal strokovni sodelavec preiskovalne komisije, so nekateri mediji poročali že v začetku lanskega decembra. Na vprašanje, zakaj je trajalo več mesecev, da je sklical novo sejo komisije, je Lah odgovoril naslednje: “Najprej smo mislili, da bo pogodbo podpisal Blaž Kovačič Mlinar, potem je nekaj časa trajalo, preden smo ugotovili, da je ne bo. Zdaj bomo dobili novega sodelavca, tako da so se ti postopki malo zavlekli.”

Mahnič: Lah je lenuh in pokvarjenec prve kategorije

Ker nas do naslednjih parlamentarnih volitev loči le še leto dni, je malo verjetno, da bo Lahova preiskovalna komisija sploh odprla vprašanje domnevnih zlorab pri poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter pri financiranju Gibanja Svoboda. Da je edini cilj Svobode zavlačevanje in onemogočanje dela preiskovalne komisije, že od njene ustanovitve opozarjajo v SDS.

“Tomaž Lah je lenuh in pokvarjenec prve kategorije. Lenuh je zato, ker je v desetih mesecih sklical samo tri seje komisije, čeprav za to dobi dobrih 300 evrov mesečnega dodatka k svoji plači. Pokvarjenec pa je zato, ker to počne nezakonito, saj ni več predsednik komisije zaradi tretjinske zahteve po njegovi določitvi za pričo, in z namenom zavlačevanja in ščitenja Roberta Goloba in elektromafije,” je za N1 poudaril poslanec SDS Žan Mahnič.

Žan Mahnič
Poslanec SDS Žan Mahnič (Foto: Borut Živulović/Bobo)

Ker Lah kljub njihovi zahtevi še naprej vztraja na mestu predsednika komisije, se poslanci SDS sej komisije več ne udeležujejo. Ali bo zaradi vodenja komisije v skladu s svojimi pristojnostmi ukrepal, smo vprašali tudi predsednika sveta Marka Lotriča. “Od svetnic in svetnikov sem dobil več vprašanj o tem, tako da bom to točko predvidoma uvrstil na kolegij, kjer se bomo pogovorili, kako se bodo odzvali,” nam je odgovoril Lotrič, ki se ni želel spuščati v to, kako Lah vodi preiskovalno komisijo.

V SDS in NSi so premierja Goloba pod drobnogled želeli vzeti tudi s preiskovalno komisijo o energetiki. Zahtevo za odreditev omenjene parlamentarno preiskavo so vložili julija, vendar pa predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič te točke ni uvrstila na dnevni red seje državnega zbora. Pri tem se je sklicevala na mnenje zakonodajno-pravne službe državnega zbora in vztrajala, da ima zahteva za odreditev preiskave nepravilnosti, ki jih je nujno treba odpraviti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino