"Najbolj športen" bar v Ljubljani je ob 21. obletnici obstoja preoblekel zunanjost. Legendarna Lepa žoga na začetku Šiške ob Celovški cesti zdaj nase opozarja z "ljubljansko" zeleno barvo. V njej je v ospredje znova stopil Žiga Födransperg - Fedr, ki je leta 2002 na tem mestu s sloganom "Vse živo v živo" odprl bar. "Ni strahu, da bodo tukaj sedeli le še dinozavri," dogajanje dveh desetletij, ko v bar zahajajo že sinovi prvih gostov, strne Fedr.
Kdor gre iz Šiške proti središču mesta ali pa je namenjen v Tivoli, je malo pred Halo Tivoli v zadnjih dveh desetletjih gotovo opazil napis Lepa žoga.
Za športno frazo, ki jo med prenosi velikokrat uporabljajo komentatorji tekem, se skriva legendarni športni bar, ki je malo pred 21. obletnico obstoja doživel osvežitev.
Pozornejši opazovalci so spremembe zaznali že s Celovške ceste. Fasado so prebarvali v zeleno, osvežena je tudi notranjost.
“V 21 letih se je nabralo ogromno stvari, zato smo si rekli, da je dovolj vsega in da je treba malce počistiti in začeti na novo,” je v pogovoru za N1 dejal eden od lastnikov Lepe žoge Žiga Födransperg, ki je med Šiškarji oziroma Ljubljančani znan kot Fedr.
Po njegovih besedah je bil čas za spremembe, saj so “tudi po ameriških pravilih postali polnoletni”.
“Zelo moderen je zeleni prehod, in tega smo se lotili dobesedno. Lastnik hiše še ni bil za klasični zeleni prehod, da bi prenovil celotno stavbo, tako da je za zdaj zelena le fasada,” je pojasnil Fedr. Upa, da bo mogoče njihova osvežitev spodbudila še koga, “da se stvari malce premaknejo”.
Največji del prenove “skrit obiskovalcem”
Sprememb je bila deležna tudi notranjost, čeprav so najprej želeli osvežitev izvesti le v malenkostnem obsegu.
“Ko začneš ven vlačiti stvari, pa vidiš, kaj je vse v ozadju in kaj vse bi bilo treba zamenjati. Največ dela smo imeli z zamenjavo vseh napeljav. Tega, česar ljudje ne vidijo oziroma ne opazijo,” je novosti naštel Fedr, ki se je v preteklih letih nekoliko umaknil iz prve vrste vodenja lokala, vendar je bil “v resnici vedno nekje v ozadju”. Skupaj z Niko Močivnik sta Lepo žogo prevzela z letošnjim letom. “Zaradi nje sem se vrnil v bar in brez nje si ne predstavljam poslovanja,” je o vodstvenem tandemu dejal Fedr, medtem ko je bila Nika odsotna.
V notranjosti so postavili manjšo tribuno, podobno, kot je že zunaj na dvorišču in je zelo uporabna za spremljanje tekem, za točilnim pultom pa je glavna sprememba nov “pivovod”, iz katerega bo teklo vsaj pet različnih hmeljskih napitkov.
Zaradi nekoliko obsežnejše prenove se je ta s 14 dni razvlekla na tri tedne, za športne navdušence pa bo pomemben podatek, da so zamenjali vse televizije. “Če že menjaš, seveda kupiš malenkost večjo kot prej,” je dodal.
Uspelo jim je spremeniti mišljenje, da se pijeta le pivo in viski
Glavno vodilo bara, ki ga je na tem mestu leta 2002 odprl Fedr, bodo še naprej športni prenosi, saj je to njihov “duh”, tako kot slogan “Vse živo v živo”, vseeno pa je Fedr vesel, da se mu je čez leta uspelo preobraziti tudi v “dnevni bar”, kamor prideš na kavo.
“Čeprav je šport že skoraj zapustil Halo Tivoli, smo mi ostali tukaj. Ljudje so se navadili na nas. Od tega, da je bila Lepa žoga znana kot športni bar, v katerem se pijeta pivo in viski, se nam je uspelo preobraziti tudi v dnevni bar, v katerem sedijo mamice z vozički. Ljudje so počasi dojeli, da je Lepa žoga normalen bar in da sem ne zahajajo le navijači in da moraš že zjutraj piti pivo,” je zadovoljen, da se je prijela tudi “kofetna postaja”, pri kateri se lahko pred lokalom ustaviš kar s kolesom na poti v službo.
“Sedel sem pred barom in gledal številne kolesarje, ki so se vozili mimo, in se spraševal, kaj naj jim dam. Ljudje potrebujejo nekaj časa, da se navadijo na novosti.
Dodatno dimenzijo jim je prinesla prenova zapuščenega parkirišča pod Halo Tivoli ob baru, kjer je zdaj kolopark.
“Včasih, ko so na eni strani starši, ki pazijo svoje otroke v koloparku, in na drugi strani poteka tekma, imamo dva bara v enem,” je pripovedoval Fedr.
Na začetku je bila znanstvena fantastika, kako zagotoviti prenos
Lepa žoga je ob Celovški cesti že 21 let, v tem času pa je postala verjetno najbolj prepoznan ljubljanski športni bar. V stalnem programu ostaja še sredin hodok, poleti se vrača motoristični zbor Moto Deluxe.
Danes prenosi tekem niso več redkost in si je različne športne dogodke mogoče ogledati na številnih televizijskih kanalih, na začetku prestopa v 21. stoletje pa je bila “znanstvena fantastika, kako priti do prenosa”.
“Zdaj si ne moremo predstavljati, kako smo lahko na tako majhnem ekranu gledali tekme. Nogometne tekme smo še našli, za ureditev prenosa lige NHL (ameriška hokejska liga, op. p.) ali pa NBA (ameriška košarkarska liga, op. p.) pa je bila cela znanost, kako ga spraviti sem. Prenose smo urejali na gverilski način, morali smo se znajti,” se začetkov iz leta 2002, ko so začeli prenose nogometnih tekem s svetovnega prvenstva iz Južne Koreje in Japonske, kjer je prvič igrala tudi slovenska nogometna reprezentanca, pojasnjuje Fedr.
Nekajkrat se je zgodilo, da je bil bar nabito poln, nato pa je sredi tekme zmanjkalo slike. “Potem je moral prijatelj Pero plezati na streho in obrniti anteno. Medtem pa so ljudje tolkli po mizah,” se spominja improvizacije začetkov.
Lepa žoga je v dveh desetletjih “preživela” katodne televizije, občutno zmanjšanje dogodkov v Hali Tivoliju in nazadnje še epidemijo covida, ki je močno vplivala na družabno življenje, od katerega so lokali močno odvisni.
Fedr upa, da se obdobje zapečkarstva počasi končuje.
“Med korono so ljudje dojeli, da lahko pijejo tudi doma, in so se kar zabubili, vendar se počasi vračajo. Upam, da jih bodo zdaj žene nagnale ven in jim rekle: Pojdi tekmo gledat tja, kjer si jo včasih,” je želja enega od vodij najbolj športnega bara v prestolnici.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje