Letos nova dajatev tudi za upokojence: kako visoka bo in kdaj prihaja

Slovenija 12. Jan 202505:17 89 komentarjev
Starejši
Foto: PROFIMEDIA

Poleg delavcev in delodajalcev bodo tudi upokojenci letos začeli plačevati novi prispevek za dolgotrajno oskrbo.

S 1. julijem bodo delavci, delodajalci in upokojenci začeli plačevati novi prispevek za dolgotrajno oskrbo. Zaposleni in delodajalci bodo v skladu z zakonom o dolgotrajni oskrbi plačevali en odstotek od bruto plače. Tisti, ki so hkrati delavci in delodajalci, na primer samostojni podjetniki in kmetje, bodo plačevali dva odstotka bruto plače. Upokojenci pa bodo plačevali en odstotek od neto pokojnine.

Kaj to konkretno pomeni? Upokojenec z 800 evri pokojnine bo tako na mesec plačeval 8 evrov, upokojenec s tisoč evri 10 evrov. Na vsakih sto evrov pokojnine torej en evro.

Po izračunih ministrstva bo država s tem obveznim prispevkom skupaj zbrala 620 milijonov evrov letno, proračun pa bo zanjo prispeval največ 190 milijonov evrov na leto. Iz tega zavarovanja se bodo krile storitve dolgotrajne oskrbe, ki se bodo postopoma uveljavljale do 1. decembra 2025.

Od 1. julija tudi pravica do dolgotrajne oskrbe na domu

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je začel veljati letos, je kot prvo pravico uvedel oskrbovalca družinskega člana. Letos pa ji bodo sledile tudi druge. Tako bodo od 1. julija na voljo pravice do dolgotrajne oskrbe na domu, do e-oskrbe in do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti. S 1. decembrom pa bodo na voljo še pravice do celodnevne dolgotrajne oskrbe v instituciji, do dnevne dolgotrajne oskrbe in do denarnega prejemka. Socialno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo pa bo steklo s 1. julijem, ko bodo delavci, delodajalci in upokojenci začeli plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo, je poročala STA

Pravico do dolgotrajne oskrbe v instituciji v skladu s tem zakonom bo mogoče uporabiti od 1. decembra 2025. Uporabnik bo plačal le za nastanitev, medtem ko bo celoten obseg socialnovarstvenih storitev pokrila solidarnostna blagajna. Z istim datumom kot pravica do oskrbe v instituciji bo na voljo tudi pravica do denarnega prejemka, ki bo nadomestila zdajšnjo pravico do dodatka za pomoč in postrežbo.

Na centrih za socialno delo (CSD) so že vzpostavljene vstopne točke, kjer bodo ocenili upravičenost prosilca do storitev dolgotrajne oskrbe. Izdelali pa bodo tudi osebni načrt storitev zanj, je še poročala STA.

POSEBNI VIDEO: “Ne dovolim si vzeti možnosti, da kritično govorim o katerikoli vladi”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino